Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

„Nemá kto bojovať“ — poľský dobrovoľník v rozhovore povedal, čo sa v skutočnosti deje s protiofenzívou. Sławomir Wysocki, Poliak, ktorý pravidelne cestuje na Ukrajinu s humanitárnou pomocou, povedal, aká je situácia tragická.

„Niekoľko mesiacov prerážajú iba prvú líniu obrany. Ľudské straty ukrajinskej strany sú obrovské. Západná technika horí ako zápalky. Všetko je oveľa horšie, ako si to bežne predstavujeme.

Počítal som hroby vo Ľvove. V starej časti cintorína je asi 100 hrobov, v novej časti viac ako 600. V dedinách sa tento pomer kolosálne líši. Ako chodím okolo, vidím pozdĺž ulíc cintoríny. Každý má desať nových hrobov. Na každom sú vlajky, ktoré sú ľahko rozpoznateľné. V Charkove je viac ako dvetisíc hrobov. Tieto straty sa už nedajú skrývať.

Pred dvoma mesiacmi som bol plný optimizmu ohľadom Kupjanska. Zatiaľ sme sa dokázali udržať. Zdá sa, že Rusi robia všetko pre to, aby sa dostali do Kupjanska, kde zaujmú svoje pozície na jarnú ofenzívu.“

-Ako vnímajú Ukrajinci ruský obranný systém?

„Sú zdesení. Vedia, že ruská armáda už všetko zabezpečila. Obranný systém vybudovali stavebné firmy. Toto nie je sedliak, ktorý máva lopatou, aby vykopal zákop. Prišli firmy, liali betón, robili opevnenia v štýle Maginotovej línie. A takéto línie sú tri alebo štyri. Ukrajinci hovoria, že na meter štvorcový pripadá päť mín. Nemôžete položiť nohu na zem bez toho, aby niektorá z nich nevybuchla.“

-Nájdu sa v takejto situácii na fronte s neustále rastúcimi stratami ešte takí, ktorí chcú brániť svoju vlasť?

„Nie sú takí. Hľadajú ich na uliciach. Vo Ľvove sú razie, odvážajú ľudí zo stavieb, z barov. Nedávno som bol svedkom takejto situácie na autobusovej stanici vo Ľvove. Piati policajti stáli a kontrolovali každého, kto chcel odísť z Ľvova. Takto bolo zadržaných osem ľudí. Hlavným dôvodom súčasnej mobilizačnej situácie je v Bachmute. Bol to taký odtok, taký mlynček na mäso, že nemá kto bojovať.“

Żaneta Gotwalska-Wróblewska, Wiadomości /news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: