Nemecký bridádny generál, bývalý vojenský poradca exkancelárky Angely Merkelovej – Erich Vad v rozhovore s nemeckou novinárkou uviedol, že bol šokovaný nátlakom ministerky obrany Annaleny Baerbockovej, ktorá je skutočným jastrabom a dokonca tvrdo zaútočila aj na samotného kancelára Scholza za to, že nedávno podnikol cestu do Pekingu s priemyselnou delegáciou.
Pol milióna nemeckých občanov podpísalo list/petíciu, ktorú napísalo 26 intelektuálov a umelcov a ktorú spustil ženský časopis EMMA, ktorý rediguje Alice Schwarzer.
List/petícia je adresovaná kancelárovi Scholzovi a žiada, aby Nemecko prestalo posielať ťažké zbrane na Ukrajinu a vydalo sa na diplomatickú cestu za okamžité prímerie.
Petíciu podpísalo obrovské množstvo intelektuálov, nemeckých odborníkov a vysokokvalifikovaných pracovníkov. Muži a ženy.
Mainstreamové médiá ju však ignorujú ako „nepohodlnú“ a „nezlučiteľnú“ s oficiálnym naratívom ukrajinského konfliktu, ktorý nás núti veriť vo všeobecnú podporu šialenej zástupnej vojny NATO, ktorá ničí celú krajinu a vymazáva TRI generácie Ukrajincov z povrchu zemského.
List kancelárovi Scholzovi
Zdá sa, že mainstreamové médiá nechcú vnímať obrovskú, v skutočnosti nesmiernu politickú hodnotu tejto petície podpísanej obrovským počtom občanov európskej hospodárskej lokomotívy – štátu Nemecko, ktorý sa útokmi na plynovody 1-2 ocitol bez vysokokvalitnej a lacnej energie, nevyhnutnej pre jej priemyselný motor.
Nemecko tak drasticky a z dôvodov, ktoré sú úplne cudzie jeho priemyselným hospodárskym záujmom, prechádza z rozpočtového prebytku z hodnoty 1,7 % percentuálneho bodu HDP na náhly a veľmi vážny recesný štát, ktorý, ako oznámila OBSE v septembri minulého roka, od tohto roku bude mať dominový efekt na štáty, ktoré sú už roky integrované do nemeckého výrobného reťazca.
Skutočná eutanázia nemeckého kapitalizmu – teda aj európskeho, je determinovaná rozhodnutiami, ktoré nemajú ekonomické opodstatnenie a je vnútená vládam prostredníctvom medzinárodného politického orgánu, akéhosi „kominternu“, ktorým vládne vládam rovnako ako NATO, čo je vojenská moc.
Feministický časopis EMMA nedávno uverejnil rozsiahly rozhovor novinárky Anniky Rossovej s Erichom Vadom, bývalým brigádnym generálom, ktorý bol v rokoch 2006 až 2013poradcom kancelárky Angely Merkelovej pre vojenskú politiku a určite sa podieľal na vypracovaní Minských dohôd, ktoré by v prípade ich realizácie ukončili občiansku vojnu, ktorá roztrhla Ukrajinu od štátneho prevratu v roku 2014. Minské dohody Ukrajina po ich podpísaní nedodržala.
Generál Vad v tomto rozhovore vyjadril svoje úplné popretie eskalácie, ktorá by nás podľa neho aktivácia nekontrolovateľného procesu mohla viesť priamo k tomu, aby sme sa jedného rána zobudili uprostred tretej svetovej vojny. Eskalácia, reprezentovaná oznámením nemeckého kancelára, ktorého tlačil, rovnako ako všetkých ostatných, ventriloquistický hlas Washingtonu prostredníctvom Zelenského, aby poskytol Ukrajine 40 obrnených transportérov pre pechotu a potom aj tanky Leopard. Rusko to bude určite vnímať ako skutočné nemecké vyhlásenie vojny.
Generál Vad novinárke povedal, že bol mimoriadne ohromený sústredeným nátlakom ministerky obrany Annaleny Baerbockovej, ktorá, ako si všimneme, je skutočným jastrabom a dokonca tvrdo zaútočila aj na kancelára Scholza za to, že nedávno podnikol cestu do Pekingu s priemyselnou delegáciou najvyššieho levelu. Táto vec sa veľmi nepáčila ani Washingtonu, s ktorým má Baerbock nadštandardne úzke vzťahy – stačí sa pozrieť na jej výroky o ultralojalite voči NATO, ktoré pred časom zverejnil ultraagresívnythink tank, akým je Atlantická rada.
Generál Vad nevysvetľuje, ale hovorí o „genetickej mutácii“Baerbock, pretože to, ako postupuje, pochádza zo strany Zelených – strany, ktorá spolu s ekológiou vždy vyznávala antimilitarizmus a výhradu vo svedomí, pričom poznamenal, že nepozná „žiadneho zeleného, ktorý slúžil v armáde v Nemecku“.
Rozhovor novinárky časopisu EMMA Anniky Rossovej s bývalým brigádnym generálom Erichom Vadom v celom znení:
ERICH VAD: AKÉ SÚ VOJNOVÉ CIELE?
Pán Vad, čo si myslíte o nedávnom oznámení kancelára Scholza o dodávke 40 transportérov na Ukrajinu?
Ide o vojenskú eskaláciu, a to aj vo vnímaní Rusov – aj keď viac ako 40-ročný transportér nie je zázračnou zbraňou. Ideme na šmýkačku. To by mohlo vyvinúť vlastnú dynamiku, ktorú už nemôžeme ovládať. Samozrejme, bolo a je správne podporovať Ukrajinu a, samozrejme, Putinov útok nie je v súlade s medzinárodným právom – ale teraz je potrebné konečne zvážiť následky!
A aké by mohli byť následky?
Chcete dosiahnuť ochotu rokovať o dodávkach tankov? Chcú znovu dobyť Donbas alebo Krym? Alebo dokonca chcú úplne poraziť Rusko? Neexistuje žiadna realistická definícia koncového stavu. A bez celkovej politickej strategickej koncepcie sú dodávky zbraní čistým militarizmom.
Čo to znamená?
Ocitli sme sa v patovej situácii vo vojenských operáciách, ale nemôžeme ju vyriešiť vojensky. Mimochodom, toto je aj názor amerického náčelníka štábu Marka Milleyho. Povedal, že vojenské víťazstvo Ukrajiny sa nedá očakávať a že rokovania sú jedinou možnou cestou. Čokoľvek iné znamená nezmyselné opotrebovanie ľudských životov.
Svedectvo generála Milleyho spôsobilo vo Washingtone veľa hnevu a bolo tiež verejne silne kritizované.
Hovoril nepohodlnú pravdu. Pravda, ktorá, mimochodom, bola sotva publikovaná v nemeckých médiách. Rozhovor CNN s Milleym sa takmer nikde neobjavil, hoci je náčelníkom štábu nášho západného vedenia. To, čo sa vedie na Ukrajine, je vojna útlaku. A to s takmer 200 000 padlými a zranenými vojakmi na oboch stranách, s 50 000 mŕtvymi civilistami a miliónmi utečencov. Milley tak nakreslil paralelu s prvou svetovou vojnou, ktorá nemohla byť výstižnejšia. Počas prvej svetovej vojny sa viedol takzvaný „Verdun Blood Mill“, koncipovaný ako bitka o útlak, končiaci smrťou takmer milióna mladých Francúzov a Nemcov. Vtedy padli za nič. Odmietnutie bojujúcich strán rokovať tak viedlo k miliónom ďalších úmrtí. Táto stratégia vtedy vojensky nefungovala – a nebude fungovať ani dnes.
Aj na vás zaútočili za to, že ste vyzývali na rokovania.
Áno, rovnako ako generálny inšpektor Bundeswehru generál EberhardZorn, ktorý rovnako ako ja varoval pred preceňovaním regionálne obmedzených ofenzív Ukrajincov v letných mesiacoch. Vojenskí experti – ktorí vedia, čo sa deje medzi tajnými službami, ako to vyzerá v teréne a čo vojna v skutočnosti znamená – sú z diskusie do značnej miery vylúčení. Nezapadajú do formovania mediálneho názoru. Vo veľkej miere zažívame koordináciu médií, akú som v Spolkovej republike Nemecko nikdy predtým nezažil. Toto je čistá tvorba názorov. A nie v mene štátu, ako je známe z totalitných režimov, ale z čistého sebazdokonaľovania.
Útočia na nich médiá na širokom fronte, od BILD po FAZ a Spiegel, a teda aj na 500 000 ľudí, ktorí iniciovali Otvorený list kancelárovi a podpísali ho.
Našťastie má Alice Schwarzer svoje vlastné nezávislé médium na otvorenie tohto diskurzu vôbec. V mainstreamových médiách by to pravdepodobne nefungovalo. Väčšina obyvateľstva je už nejaký čas podľa aktuálnych prieskumov nahlas proti ďalším dodávkam zbraní. Nič z toho sa však nezverejňuje. O vojne na Ukrajine už vo veľkej miere neexistuje žiadna spravodlivá otvorená diskusia, čo považujem za veľmi znepokojujúce. To mi ukazuje, akú mal Helmut Schmidt pravdu. V rozhovore s kancelárkou Merkelovou povedal: „Nemecko je a zostáva ohrozeným národom.“
Ako hodnotíte politiku ministerky zahraničných vecí?
Vojenské operácie musia byť vždy spojené so snahou o dosiahnutie politických riešení. Jednorozmernosť súčasnej zahraničnej politiky je ťažké uniesť. Je veľmi silne zameraná na zbrane. Hlavnou úlohou zahraničnej politiky je a zostáva diplomacia, zmierenie záujmov, porozumenie a riešenie konfliktov. To je to, čo mi tu chýba. Som rád, že v Nemecku konečne máme ministra zahraničných vecí, ale nestačí len zapojiť sa do vojnovej rétoriky a prechádzať sa po Kyjeve alebo Donbase s prilbami a trieskovými vestami. To nestačí.
Baerbock je členkou Zelených, bývalej mierovej strany.
Nerozumiem mutácii Zelených z pacifistov na vojnovú stranu. Ja sám neviem o žiadnom Greenovi, ktorý by dokonca vykonával vojenskú službu. Anton Hofreiter je pre mňa najlepším príkladom tohto dvojitého metra. Na druhej strane Antje Vollmerová, ktorú by som zaradil medzi „pôvodných“ Zelených, nazýva veci pravým menom. A skutočnosť, že jedna strana má taký politický vplyv, že nás môže priviesť do vojny, je veľmi znepokojujúca.
Ak by vás kancelár Scholz prevzal od svojho predchodcu a vy by ste boli stále vojenským poradcom kancelára, akú radu by ste mu dali vo februári 2022?
Poradil by som mu, aby Ukrajinu podporoval vojensky, ale rozvážnym a obozretným spôsobom, aby sa zabránilo skĺznutiu do vojnovej zóny. A poradil by som mu, aby ovplyvnil nášho najdôležitejšieho politického spojenca, Spojené štáty. Pretože kľúč k riešeniu vojny leží vo Washingtone a Moskve. V posledných mesiacoch sa mi páčil kurz pána kancelára. Ale Zelení, FDP a buržoázna opozícia – sprevádzaná prevažne jednomyseľnou mediálnou muzikou – vyvíjajú taký tlak, že kancelár ho sotva dokáže absorbovať.
A čo ak je Leopard tiež dodaný?
Potom sa opäť vynára otázka, čo by sa malo vôbec stať s dodávkami nádrží. Na prevzatie Krymu alebo Donbassu nestačia transportéry a Leopardy. Na východe Ukrajiny, v oblasti Bachmut, sú Rusi teraz na ústupe. Pravdepodobne čoskoro úplne dobyjú Donbass. Stačí vziať do úvahy číselnú prevahu Rusov nad Ukrajinou. Rusko môže mobilizovať až dva milióny záložníkov. Západ môže poslať 100 transportérov a 100 Leopardov, nezmenia celkovú vojenskú situáciu. A najdôležitejšou otázkou je, ako sa vysporiadať s takýmto konfliktom s agresívnou jadrovou mocnosťou – myslite na to, najsilnejšia jadrová energia na svete! – okolo toho sa nedá prejsť bez toho, aby sme sa nedostali do tretej svetovej vojny. A to je presne to, čo sa nedostane do mysle politikov a novinárov tu v Nemecku!
Argumentom je, že Putin nechce rokovať a že ho treba postaviť na jeho miesto, aby v Európe naďalej nezúril.
Je pravda, že musíme Rusom signalizovať: tak ďaleko a nie ďalej! Nesmieme dovoliť, aby takáto vojna agresie vytvorila precedens. Preto je správne, aby NATO zvýšilo svoju vojenskú prítomnosť na východe a aby sa k nemu pripojilo Nemecko. Ale skutočnosť, že Putin nechce rokovať, je nepravdepodobná. Rusi aj Ukrajinci boli pripravení na mierovú dohodu na začiatku vojny koncom marca a začiatkom apríla 2022. Nič z toho nenastalo. Nakoniec, už počas vojny, dohodu o obilí dokončili Rusi a Ukrajinci so zapojením OSN.
Teraz umieranie pokračuje.
Rusov môžete ďalej opotrebovávať, to však znamená státisíce úmrtí, ale na oboch stranách. A znamená to ďalšie zničenie Ukrajiny. Čo zostalo z tejto krajiny? Je zrovnaná so zemou. V konečnom dôsledku pôvodný stav pre Ukrajinu už nie je možný. Kľúč k vyriešeniu konfliktu neleží v Kyjeve, ani v Berlíne, Bruseli alebo Paríži, leží vo Washingtone a Moskve. Je smiešne tvrdiť, že Ukrajina o tom musí rozhodnúť.
S touto interpretáciou sa človek v Nemecku rýchlo považuje za konšpiračného teoretika…
Ja sám som presvedčený transatlantický človek. Úprimne vám hovorím, že ak mám pochybnosti, radšej by som žil pod americkou hegemóniou ako pod ruskou alebo čínskou hegemóniou. Táto vojna bola spočiatku len domácim politickým konfliktom Ukrajiny. Začalo sa to v roku 2014 medzi rusky hovoriacimi etnickými skupinami a samotnými Ukrajincami. Bola to teda občianska vojna. Teraz, po ruskej invázii, sa stala medzištátnou vojnou medzi Ukrajinou a Ruskom. Je to tiež boj za nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny. To je v poriadku. Nie je to však celá pravda. Je to tiež zástupná vojna medzi USA a Ruskom a ide o veľmi špecifické geopolitické záujmy v čiernomorskom regióne.
Kto by tam bol?
Čiernomorský región je pre Rusov a ich čiernomorskú flotilu rovnako dôležitý ako Karibik alebo región okolo Panamy pre USA. Rovnako dôležité ako Juhočínske more a Taiwan pre Čínu. Rovnako dôležitá ako bezpečná zóna Turecka, ktorú zriadili proti Kurdom v rozpore s medzinárodným právom. Na tomto pozadí a zo strategických dôvodov odtiaľ nemôžu odísť ani Rusi. Odhliadnuc od skutočnosti, že v referende na Kryme by si obyvateľstvo určite vybralo Rusko.
Ako to teda bude pokračovať?
Ak by boli Rusi nútení stiahnuť sa z čiernomorského regiónu masívnou intervenciou Západu, určite by sa uchýlili k jadrovým zbraniam predtým, ako odstúpia zo svetovej scény. Považujem za naivné veriť, že jadrový úder Ruska by sa nikdy neuskutočnil. Podľa motta „Len blafujú“.
Ale aké by mohlo byť riešenie?
Ľudí v regióne, teda na Donbase a na Kryme, by sa mali jednoducho opýtať, komu chcú patriť. Územná celistvosť Ukrajiny by sa musela obnoviť s určitými západnými zárukami. A Rusi tiež potrebujú takúto bezpečnostnú záruku. Takže žiadne členstvo Ukrajiny v NATO. Od samitu v Bukurešti v roku 2008 je jasné, že toto je červená čiara Rusov.
A čo si myslíte, že môže Nemecko urobiť?
Musíme dávkovať našu vojenskú podporu takým spôsobom, aby sme neskĺzli do tretej svetovej vojny. Nikto z tých, ktorí išli do vojny s veľkým nadšením v roku 1914, si potom nemyslel, že je to správna vec. Ak je cieľom nezávislá Ukrajina, musíme si tiež položiť otázku, ako by mal vyzerať európsky poriadok zahŕňajúci Rusko. Rusko z mapy jednoducho nezmizne. Musíme sa vyhnúť tomu, aby sme Rusov zahnali do náručia Číňanov a tým posunúť multipolárny poriadok v náš neprospech. Potrebujeme Rusko ako vedúcu mocnosť multietnického štátu, aby sme sa vyhli rozpútaniu bitiek a vojen. A úprimne povedané, nevidím, že by sa Ukrajina mohla stala členom EÚ, nehovoriac o NATO. Na Ukrajine, rovnako ako v Rusku, máme vysokú mieru korupcie a vládu oligarchov. To, čo v Turecku oprávnene odsudzujeme z hľadiska právneho štátu, ten istý problém máme aj na Ukrajine.
Čo si myslíte, pán Vad, čo môžeme očakávať v roku 2023?
Vo Washingtone sa musí vybudovať širší front mieru. A tento nezmyselný akcionizmus v nemeckej politike sa musí konečne skončiť. Inak sa jedného rána zobudíme a sme uprostred tretej svetovej vojny.
Medzitým s Washingtonom, vodcami ukrajinskej moci, ktorí útočia a vyhrážajú sa urážkou na sociálnych sieťach každému v Nemecku, kto sa odváži otvoriť diskusiu a kritizovať nemeckú vojenskú podporu Ukrajine, to považujú za ignorovanie ukrajinských priateľov a „porušovanie“ posvätnej demokratickej zásady. Tí, ktorí platia dane, už tým podporujú Ukrajinu. Vyvíja sa však tlak na kancelára Scholza, aby sa naďalej zvyšovala latka ukrajinských vojnových požiadaviek na Nemecko. Najprv obrnené vozidlá, potom tanky.
Keď sa vrátime k petícii, dobre chápeme, že tlač európskych krajín doslova „zabudla“ informovať o tom, čo sa reálne deje na obrovskej politickej scéne, rovnako ako to, že pol milióna občanov podpísalo list kancelárovi Scholzovi, ktorý propagovali významné nemecké feministické noviny. Nežiada o poskytnutie zbraní, ale o podporu politickej diplomacie za prímerie. Toto opomenutie možno vysvetliť logikou hlavných európskych novín a televízií, že ak by informovali aj o týchto správach, riskovali by, že by zdôraznili politický význam a verejný záujem na takýchto aktivitách.
Táto správa by nepochybne rozpútala obrovskú vlnu poctivého napodobňovania medzi občanmi mnohých ďalších európskych krajín, ktorých voliči, ako to dostatočne dokazujú nespočetné prieskumy verejnej mienky, ktoré politika ignoruje, sú v drvivej väčšine absolútne proti posielaniu zbraní. Na podnet obrovskej ľudovej reakcie by nemecká petícia mohla podnietiť vznik podobných iniciatív a dokonca nájsť spoločnú európsku líniu v tomto zmysle, čo by vytvorilo veľmi vážne problémy pre prierezovú vojnovú stranu na čele s Pentagónom a ktorá meandruje všade v palácoch európskej moci ako mocná loby, ktorá tragicky podnecuje konflikt, ktorý ju vedie do oblastí s obrovským nebezpečenstvom pre svetový mier.
Chcem zdôrazniť veľmi dôležitú pasáž tejto petície, ktorú nájdete pri jej čítaní. Meditujte o tom veľmi hlboko, pretože v mene vecí mimo reality, ako je opätovné dobytie Krymu, ktorý sa stal Ukrajinou len z rozmaru sovietskej moci, ktorá ju s ňou zlúčila. To, čo ukrajinská vláda žiada od svojich ľudí – krv a skazu, podľa môjho názoru teraz vyústilo do tragédie, ktorá ešte neskončila. Európske vlády by sa mali podeliť o zodpovednosť za Ukrajinu, lebo sa na jej trápení podieľajú. Druhou deliacou čiarou je úroveň ničenia a ľudského utrpenia medzi ukrajinskými civilistami. Dokonca aj legitímny odpor voči agresorovi sa v určitom bode stáva neznesiteľným disproporcionálom.
Zdroj: farodiroma.it
Preklad: Dana Bystrická & veci-verejne.sk
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Pol milióna občanov Nemecka sa podpísalo pod otvorený list spolkovému kancelárovi, v ktorom 26 nemeckých intelektuálov a umelcov vyzvalo Scholza, aby Berlín prestal okamžite posielať zbrane na Ukrajinu…
Pol milióna občanov Nemecka sa podpísalo pod otvorený list spolkovému kancelárovi, v ktorom 26 nemeckých intelektuálov a umelcov vyzvalo Scholza, aby Berlín prestal okamžite posielať zbrane na Ukrajinu…
Pol milióna občanov Nemecka sa podpísalo pod otvorený list spolkovému kancelárovi, v ktorom 26 nemeckých intelektuálov a umelcov vyzvalo Scholza, aby Berlín prestal okamžite posielať zbrane na Ukrajinu…