Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ján Budaj sa zamyslel. Urobil tak pri príležitosti osláv 17. novembra. Budaj, ktorý bol ministrom Matovičovej vlády a dostal sa do politiky cez kandidátku Igora Matoviča si myslí, že nová vláda pod vedením R. Fica na upevnenie svojej moci používa populizmus a lži. Zároveň, že dochádza k vulgarizácii politiky.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Ján Budaj sa zamyslel.

„Slovensko v roku 1989 využilo svoju dejinnú šancu a za uplynulé roky sme sa ako politický národ pohli dopredu viac než kedykoľvek predtým. Neobišlo sa to však bez dočasných prehier, neistôt a slepých uličiek. Zakaždým sme sa však vrátili k nádeji, ktorú priniesol November ‘89. Nikdy sme nestratili zo zreteľa zmysel našej cesty od totality k slobode,“ začína bývalý minister životného prostredia svoj príspevok na sociálnej sieti.

„Demokracia je ale otvorený systém a to láka jej nepriateľov k zneužitiu rozsiahlych občianskych slobôd. Tým zápasom si prešli a prechádzajú všetky demokracie. Preto si nemožno nahovárať, že by sa práve naša cesta od totality k zodpovednej slobode a k právnemu štátu mohla zaobísť bez problémov. O to viac, že stále nesieme ťarchu dedičstva dvoch totalitných režimov, ktoré u nás trvali polstoročie. Ostali po nich metastázy neznášanlivosti. Stále je u nás možné vyvolávať v spoločnosti strach, čo láka k zneužívaniu moci,“ myslí si člen Demokratov, Ján Budaj.

Lži a vulgarizácia politiky

Podľa Jána Budaja, práve teraz zažívame ťažké obdobie budovania nášho štátu. To podľa neho sprevádzajú dopady krízy a „ostrý hodnotový spor medzi silami minulosti a silami zmeny“. Práve teraz je podľa bývalého ministra ohrozená stabilita Slovenska. „Po prvý krát sa časť našich politických elít neskrýva, že sa nestotožňuje s princípmi právneho štátu, deľbou moci, so službou verejnosti. Na upevnenie svojej moci používa populizmus, lži a vulgarizáciu politiky. Tým ohrozuje stabilitu štátu zvnútra,“ píše Ján Budaj na Facebooku.

To však nie je všetko. Podľa neho je v poslednom desaťročí však budúcnosť Slovenska ohrozovaná aj zvonka. „Dostali sme sa do sféry záujmu agresívneho Ruska, ktoré prepadlo nášho suseda, Ukrajinu. Zažívame, ako ruské vojnové úsilie vstupuje aj do nášho mediálneho priestoru (najmä cez sociálne siete) a cezeň do politiky. Čelíme silám, otvorene usilujúcim o vytrhnutie Slovenskej republiky z EÚ a NATO a jej podriadenie pod vplyv Putinovho Ruska,“ upozorňuje bývalý minister.

„Teraz je doba skúšky. Je na nás, aby sme s rozvahou, ale rozhodne bránili demokratické inštitúcie, slobodné médiá aj občiansku spoločnosť,“ uzavrel svoj príspevok Ján Budaj.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d