Vizitka Igora Matoviča a rovnako aj ministerky Natálie Milanovej. K národnej inštitúcii sa správajú ako k nepriateľovi. Po škandalóznej snahe degradovať Múzeum SNP je tu ďalší útok. Matica slovenská sa stala obeťou Matovičových a Milanovej hier, tvrdí Ľubica Laššáková.
„Normálnemu človeku, ktorý si ctí národnú históriu svojej krajiny, sa zle pozerá na to, ako sa (ne)kultúrna ministerka kultúry správa. Nielen k Múzeu SNP v Banskej Bystrici, ale aj k Matici slovenskej v Martine,“ píšeportál Bystricoviny.
Bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková bojuje
Ľubica Laššáková je bývalá ministerka kultúry. V NR SR pôsobí ako poslankyňa z Banskej Bystrice za stranu Hlas. Laššáková bojuje za zachovanie ikony našej histórie. Nejde iba o Múzeum SNP. Bojuje aj za udržanie významnej národnej inštitúcie, Matice slovenskej.
Súčasné ministerstvo kultúry a samotná vláda sa správajú k Matici ako k Popoluške
Podľa Laššákovej je Matica slovenská zaháňaná do kúta a v miestnosti sa rozťahujú iní. „Ročný rozpočet Matice slovenskej je cca 1,5 milióna eur. Pripomínam, že od roku 2011 bola táto národná inštitúcia doplnkovo financovaná aj dodatkami účelovej dotácie. Tie boli od 250 do 290 tisíc eur,“ hovorí.
„V roku 2019 som ako ministerka kultúry vyčlenila financie 400 tisíc eur pre Maticu slovenskú. Boli určené na vydavateľskú činnosť, dofinancovanie matičnej vedy a na podporu regiónov. Išlo konkrétne o podporu 500 miestnych odborov, 30 divadelných súborov, 250 detských kolektívov, čo predstavuje cca 27 500 členov,“ vysvetľuje pre portál Bystricoviny.
Vizitka Matoviča a ministerky Milanovej
„Je šokujúce, že Matovičom predložený a koaličnými poslancami schválený rozpočet ukrátil Maticu slovenskú zhruba o 23 percent. Pritom Csemadok dostal 400 tisíc eur. To je približne 23 percent odobraných Matici slovenskej!“ Dodáva Laššáková.
„Dnes sme svedkami čudnej politiky Igora Matoviča. Ten sa sústreďuje na politické podchytávanie si menšín, hlavne tej maďarskej. Poslanec OĽANO Gyimesi otvorene hovorí o inštitucionálnom zrovnoprávnení Csemadoku s Maticou slovenskou. Na Úrade vlády SR sa bez príslušnej gescie ministerstiev, v réžii menšinových maďarských politikov pripravuje zákon o menšinách,“ tvrdí Laššáková.
Negatívne dôsledky cítia ľudia pracujúci v tejto národnej inštitúcii
„Ako ministerka som podporovala menšinovú kultúru. Kroky Matoviča a Milanovej treba však vnímať v širšom politickom kontexte. Nielen v tom kultúrnom. Matica slovenská a krátenie jej rozpočtu je len jedným z mnohých Matovičových krokov. Ďalšie vyvolávajú viac otáznikov ako odpovedí. Faktom je, že ide o nebezpečnú hru.“ Uzatvára poslankyňa Hlasu.
Podľa portálu Bystricoviny za posledných desať rokov ide o najnižší príspevok pre Maticu slovenskú. „Je smutné, keď ministerstvo kultúry miesto podpory významných národných inštitúcií sa podieľa na ich rozklade,“ píšu na záver.
„Ešte nie ste pri moci a už klamete ako Goebbels. Nacistické Nemecko na nás takto útočilo v rokoch 1941 – 1945. Vieme, ako sa to skončilo. Zlý začiatok, Fritz!,“
Onkológ a hematológ MUDr. Lakota: „Je najvyšší čas toto podvodnícke divadlo s „očkovaním“ definitívne zastaviť“
USA vyvíjajú tlak na Ukrajinu obvineniami z korupcie. Ukrajinský diktátor Zelenskyj je jedným z tých, ktorí majú z vojenského konfliktu najväčší finančný prospech
Jednota dôchodcov na Slovensku podporuje zmeny zákona o mimovládkach
Vedúca pracovníčka eurokomisie zodpovedná za zahraničnú politiku EÚ Kallasová informovala, že viaceré štáty EÚ sú proti iniciatíve poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc
Rusko obviňuje štáty Európy, že namiesto úsilia o dosiahnutie mieru prichádzajú s militaristickými plánmi a menia sa na vojnovú stranu
VIDEO: Slovensko by podľa Fica mohlo vetovať ďalšie protiruské sankcie zo strany EÚ, ak by narúšali snahy o mierový proces.
Zdiskreditovanú „zločineckú organizáciu“ USAID, ktorá vykonávala agendu Deep state, bude riadiť človek z Muskovho Úradu pre efektivitu štátnej správy
Nové provokácie od európskych „jastrabov“ namierené proti Rusku a mieru na Ukrajine. Starmer pripravuje špeciálne jednotky, Macron sa vyhráža jadrovými zbraňami
Vzniká digitálne väzenie: Infraštruktúra Smart City
Maďarsko zablokuje na summite EÚ rozhovory o integrácii Ukrajiny
Ruský megaprojekt Arktída LNG 2 by mohol byť súčasťou budúcej dohody s USA
Lídri Únie rokujú, Fico bude pri tom. Témami sú obrana, konkurencieschopnosť aj vojna na Ukrajine
Sláva! Nastala Jar
Ruskú operáciu Potok obdivujú aj západní experti. Putin jej účastníkom udelí vysoké ocenenia
Erdogan na násilné potlačenie liberálnej opozície sťahuje vojakov zo Sýrie
VIDEO: Jalta 2.0 změní svět k nepoznání. Trumpova administrativa společně s americkým velením v Pentagonu zvažuje, že se USA vzdají pozice vrchního velení NATO v Evropě.
VIDEO: Kotlár odovzdal generálnemu prokurátorovi Žilinkovi „znalecký posudok“ k šokujúcemu obsahu anticovidových mRNA injekcií.
Je nespokojný, kladie podmienky, porušil dohodu. Rusi odpovedali
Ruská flotila sa objavila pri britskom pobreží
zo sekcie
Po snahe degradovať Múzeum SNP je tu ďalší útok. Obeťou je Matica slovenská
Po snahe degradovať Múzeum SNP je tu ďalší útok. Obeťou je Matica slovenská
Po snahe degradovať Múzeum SNP je tu ďalší útok. Obeťou je Matica slovenská