Slovensku stále chýba systém protivzdušnej obrany. Zmeniť by to mali nové lietadlá F-16 a zmluva na protivzdušné systémy.
Informovali o tom prezident Peter Pellegrini a minister obrany Robert Kaliňák na tlačovej besede vo Washingtone po samite NATO, informuje portál televízie ta3.
Po júnovom samite v Bruseli sa slovenský prezident stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Pellegrini zdôraznil potrebu ochrany slovenského vzdušného priestoru, ktorý momentálne nie je chránený žiadnym raketovým systémom ani iným vybavením.
Diskutovali o možnostiach dočasného poskytnutia obranných systémov v spolupráci so spojencami pri východných hraniciach Slovenska.
Riešenie protivzdušnej obrany
Pellegrini tento týždeň v prítomnosti amerického prezidenta Joea Bidena na samite NATO vo Washingtone zopakoval, že pre Slovensko je kľúčové dobudovať protivzdušnú obranu, pretože v dnešnej dobe nie sme schopní reagovať na akýkoľvek útok.
Jedným z prvých riešení by mohol byť rotačný systém, aj keď podľa prezidenta zatiaľ „nefunguje úplne efektívne“. So spojencami sa ale snažia nájsť technické riešenia, hoci to nie je otázka najbližších mesiacov.
„Lietadlá F-16, ktoré budú konečne na území Slovenska, sú pri adekvátnom vyzbrojení schopné riešiť protivzdušnú obranu voči lietajúcim objektom ako sú riadené strely,“ povedal prezident. Dodal ale, že bez pomoci spojencov nebudeme dlho schopní obrániť vzdušný priestor.
Na stole sú ponuky
Minister obrany uviedol, že Slovensko sa ako jediné v prospech Ukrajiny vzdalo svojich základných systémov protivzdušnej obrany, ktoré sú najvzácnejšie a podľa neho to bolo bez akejkoľvek náhrady. Povedal, že to bolo z „nie úplne pochopiteľných príčin“. Išlo o systém protivzdušnej obrany S-300, pozostatok z výzbroje Československej socialistickej republiky, ktorý nahradil protiraketový prostriedok Patriot.
Jedným z dôvodov podpory nového šéfa NATO Marka Rutteho bol zoznam priorít Slovenska. Kaliňák je presvedčený, že „veci sa posúvajú dopredu“. Predpokladá, že španielsky kontingent, ktorý u nás reprezentuje hlavnú časť mnohonárodnej brigády NATO, bude doplnený systémami krátkeho doletu.
Tiež dúfa, že v lete sa podarí uzavrieť zmluvy na protivzdušné systémy. Za posledné mesiace však vyrokovali lepšie podmienky. Podstatné bude, aby Slovensko bolo vyrovnaným partnerom. Momentálne prebieha záverečné zhodnotenie ponúk.
Členstvo v NATO nám poskytuje bezpečnosť, garantuje hranice a dáva nám možnosť sa slobodne rozvíjať v tesnom spojenectve s demokratickými štátmi. Zároveň je príležitosťou spolupodieľať sa na udržiavaní stability vo svete.
Ako Slovensko prišlo o obranu neba
8. apríla 2022 prišlo oznámenie, že Slovensko už darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Potvrdil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Vyhlásil, že darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Ubezpečil tiež, že obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov.
“Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,” uviedol premiér.
Ako priblížil Heger, Slovenská republika darovala systém na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie.
V rovnakom štýle ubezpečovania pokračoval aj minister Ivan Korčok: „Zároveň nemôže byť ani reč o tom, že poskytnutím S-300 sme oslabili našu protivzdušnú obranu, pretože v týchto dňoch sme získali ďaleko sofistikovanejší systém protivzdušnej obrany.“ Ako sa časom ukázalo, „sofistikovanejšia“ náhrada trvala len rok, potom Slovensko ostalo bez protivzdušnej obrany.
Po pol roku, v októbri 2022 zo Slovenska stiahlo svoj systém Patriot Holandsko a v máji 2023 odišli zo Slovenska aj nemecké batérie Patriot.
Ministerstvo obrany argumentovalo „prirodzeným rozhodnutím vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie v SR a v regióne“, a tiež zo zavedenia „množstva iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska“.
Ďalšie slová vtedajšieho ministra obrany J.Naďa ho usvedčili z nezodpovedného zbavenia obranyschopnosti SR, keď sľuby na „adekvátnosť“ systému PVO nahradila dočasná „nevyhnutnosť“ prítomnosti cudzích systémov PVO, ktorá však definitívne skončila.
„So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ uviedol pol roka po sľuboch o garanciách exminister obrany SR J. Naď.
V máji 2023 nakoniec odišli zo Slovenska aj posledné dve nemecké batérie systému Patriot. Presunuli sa do Litvy na ochranu samitu NATO.
/ skspravy.sk /
Premiér Robert Fico a Tibor Gašpar o vyčíňaní čurillovcov, ktorých radikalizácia sa dá porovnať k mentalite teroristu Cintulu…
Organicky viazaný jód – kľúč k uzdraveniu štítnej žľazy a mnohých chorôb
Pobaltská „veľmoc“ dostala chuť potápať lode
Clemens Kuby & Jaroslav Dušek – uzdravovacie procesy spúšťa sila našej mysle
Bývalý ukrajinský vrchný veliteľ Zalužnyj prehovoril
Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová o snahách Európy podkopávať spoločne so Zelenského režimom mierové rozhovory medzi USA a Ruskom…
Vo svete dochádza k bezprecedentnej erózii medzinárodného práva, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Blanár za prítomnosti bývalého ministra zahraničia Lajčáka po začiatku zasadnutia Rady predsedov Valného zhromaždenia OSN v Bratislave
Na špecializovanom trestnom súde pokračovala kauza Múzea holokaustu v Seredi
Lubomír Zaorálek o systéme svetového poriadku vytvorenom USA, ktorý Donald Trump kvôli vysokým finančným nákladom demontuje, o historických paralelách medzi súčasným konfliktom na Ukrajine a udalosťami počas 2. svetovej vojny…
Pätnásťročný utečenec z Ukrajiny sa v nitrianskej Základnej škole vyhrážal spolužiakom zastrelením, polícia ho pre istotu posadila do väzby
Trumpova celní válka se rozjela naplno a Čína bude od středy platit 50% clo z dovozu do USA. Cla proti USA zavede i Evropská unie a v zemích kolektivního Západu hrozí vypuknutí obrovské recese. Izraelský premiér Netanjahu slíbil americkému prezidentovi odstranit cla a vyrovnat obchodní přebytek
Elon Musk odmieta Trumpovu colnú politiku. Jej negatívne dopady ilustroval zdieľaním videa s ekonómom Miltonom Friedmanom, ktorý svojho času vysvetľoval výhody medzinárodného obchodu bez bariér a ciel
Maďarsko reagovalo na uvalenie ciel Donaldom Trumpom zvolaním krízového štábu
Irán nikdy nevyvinie jadrovú zbraň, tvrdí rezort diplomacie a poukazuje na fatvu svojho najvyššieho duchovného vodccu ajatolláha Alí Chameneího
Čo, ako a kedy jesť aby sme boli zdraví
Brusel by obišiel pravidlá! Von der Leyenová chce priviesť Ukrajinu do EÚ „zadnými dvierkami“
Slintačka a krívačka uzavrela hranice: 17 priechodov dočasne mimo prevádzky
Fiasko za 652-tisíc eur: MATOVIČOVE fiatky skončili na mŕtvom bode
Trump pohrozil Číne dodatočnými clami vo výške 50 percent
Kongresmanka USA: Ukrajinci by sa mali zmieriť so stratou území. Ak si opäť zvolia Zelenského, prídu o zvyšok krajiny
zo sekcie
Plané sľuby bývalej vlády. Slovensko stále bez protivzdušnej obrany. Pellegrini a Kaliňák oznámili riešenie
Plané sľuby bývalej vlády. Slovensko stále bez protivzdušnej obrany. Pellegrini a Kaliňák oznámili riešenie
Plané sľuby bývalej vlády. Slovensko stále bez protivzdušnej obrany. Pellegrini a Kaliňák oznámili riešenie