Slovanské Noviny

7. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovensku stále chýba systém protivzdušnej obrany. Zmeniť by to mali nové lietadlá F-16 a zmluva na protivzdušné systémy.

Informovali o tom prezident Peter Pellegrini a minister obrany Robert Kaliňák na tlačovej besede vo Washingtone po samite NATO, informuje portál televízie ta3.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po júnovom samite v Bruseli sa slovenský prezident stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Pellegrini zdôraznil potrebu ochrany slovenského vzdušného priestoru, ktorý momentálne nie je chránený žiadnym raketovým systémom ani iným vybavením.

Diskutovali o možnostiach dočasného poskytnutia obranných systémov v spolupráci so spojencami pri východných hraniciach Slovenska.

Riešenie protivzdušnej obrany

Pellegrini tento týždeň v prítomnosti amerického prezidenta Joea Bidena na samite NATO vo Washingtone zopakoval, že pre Slovensko je kľúčové dobudovať protivzdušnú obranu, pretože v dnešnej dobe nie sme schopní reagovať na akýkoľvek útok.

Jedným z prvých riešení by mohol byť rotačný systém, aj keď podľa prezidenta zatiaľ „nefunguje úplne efektívne“. So spojencami sa ale snažia nájsť technické riešenia, hoci to nie je otázka najbližších mesiacov.

„Lietadlá F-16, ktoré budú konečne na území Slovenska, sú pri adekvátnom vyzbrojení schopné riešiť protivzdušnú obranu voči lietajúcim objektom ako sú riadené strely,“ povedal prezident. Dodal ale, že bez pomoci spojencov nebudeme dlho schopní obrániť vzdušný priestor.

Na stole sú ponuky

Minister obrany uviedol, že Slovensko sa ako jediné v prospech Ukrajiny vzdalo svojich základných systémov protivzdušnej obrany, ktoré sú najvzácnejšie a podľa neho to bolo bez akejkoľvek náhrady. Povedal, že to bolo z „nie úplne pochopiteľných príčin“. Išlo o systém protivzdušnej obrany S-300, pozostatok z výzbroje Československej socialistickej republiky, ktorý nahradil protiraketový prostriedok Patriot.

Jedným z dôvodov podpory nového šéfa NATO Marka Rutteho bol zoznam priorít Slovenska. Kaliňák je presvedčený, že „veci sa posúvajú dopredu“. Predpokladá, že španielsky kontingent, ktorý u nás reprezentuje hlavnú časť mnohonárodnej brigády NATO, bude doplnený systémami krátkeho doletu.

Tiež dúfa, že v lete sa podarí uzavrieť zmluvy na protivzdušné systémy. Za posledné mesiace však vyrokovali lepšie podmienky. Podstatné bude, aby Slovensko bolo vyrovnaným partnerom. Momentálne prebieha záverečné zhodnotenie ponúk.

Členstvo v NATO nám poskytuje bezpečnosť, garantuje hranice a dáva nám možnosť sa slobodne rozvíjať v tesnom spojenectve s demokratickými štátmi. Zároveň je príležitosťou spolupodieľať sa na udržiavaní stability vo svete.

Ako Slovensko prišlo o obranu neba

8. apríla 2022 prišlo oznámenie, že Slovensko už darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Potvrdil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Vyhlásil, že darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Ubezpečil tiež, že obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov.

“Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,” uviedol premiér.

Ako priblížil Heger, Slovenská republika darovala systém na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie.

V rovnakom štýle ubezpečovania pokračoval aj minister Ivan Korčok: „Zároveň nemôže byť ani reč o tom, že poskytnutím S-300 sme oslabili našu protivzdušnú obranu, pretože v týchto dňoch sme získali ďaleko sofistikovanejší systém protivzdušnej obrany.“ Ako sa časom ukázalo, „sofistikovanejšia“ náhrada trvala len rok, potom Slovensko ostalo bez protivzdušnej obrany.

Po pol roku, v októbri 2022 zo Slovenska stiahlo svoj systém Patriot Holandsko a v máji 2023 odišli zo Slovenska aj nemecké batérie Patriot.

Ministerstvo obrany argumentovalo „prirodzeným rozhodnutím vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie v SR a v regióne“, a tiež zo zavedenia „množstva iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska“.

Ďalšie slová vtedajšieho ministra obrany J.Naďa ho usvedčili z nezodpovedného zbavenia obranyschopnosti SR, keď sľuby na „adekvátnosť“ systému PVO nahradila dočasná „nevyhnutnosť“ prítomnosti cudzích systémov PVO, ktorá však definitívne skončila.

„So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ uviedol pol roka po sľuboch o garanciách exminister obrany SR J. Naď.

V máji 2023 nakoniec odišli zo Slovenska aj posledné dve nemecké batérie systému Patriot. Presunuli sa do Litvy na ochranu samitu NATO.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.