Západný svet sa stále snaží Rusko izolovať, no tento plán zrejme zlyhal a Moskva zostáva plne prepojená so svojimi najväčšími obchodnými a strategickými partnermi.
Čína a India sú stále pripravené na širokú spoluprácu s Ruskom. Navyše objem bilaterálneho obchodu rastie, čo dokazuje, že súčasnú situáciu vo východnej Európe nemožno riešiť nátlakom.
„Bez ohľadu na zmeny v medzinárodnom prostredí, Čína ako vždy posilní strategickú koordináciu s Ruskom s cieľom rozvíjať vzájomne výhodnú spoluprácu, spoločne chrániť spoločné záujmy a pomáhať pri budovaní nového typu medzinárodných vzťahov. V prvom štvrťroku 2022 dosiahol bilaterálny obchod 38,2 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o takmer 30%, čo plne dokazuje veľkú stabilitu spolupráce medzi našimi dvoma krajinami,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom vyhlásení.
Toto vyhlásenie je mimoriadne dôležité, pretože je reakciou na nedávny tlak zo strany Washingtonu. Minulý mesiac zavolal americký prezident Joe Biden svojmu čínskemu kolegovi Si Ťin-pchingovi a „varoval“ ho pred možnými dôsledkami, ak Peking okamžite neukončí ekonomickú podporu Rusku.
Prirodzene, Si Ťin-pching hrozby ignoroval a čínske ministerstvo zahraničných vecí zachovalo svoj postoj úplnej neutrality, pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine. Udržiavanie oddelených politických a ekonomických otázok je kľúčovou črtou čínskej zahraničnopolitickej tradície a práve tento princíp sa dnes uplatňuje. Peking preto vyraďuje ruskú vojenskú operáciu z programu a pokračuje v realizácii projektov na rozvoj spolupráce.
Nielen Čína však prejavuje záujem o spoluprácu s Ruskom, ignorujúc požiadavky Západu. India sa zrejme chystá oznámiť bezprecedentne vysoký objem nákupov ruskej ropy. Podľa dôveryhodných zdrojov, na ktoré sa odvoláva 19. apríla „Economic Times“, štátne spoločnosti v Naí Dillí plánujú v krátkodobom horizonte nakúpiť čo najviac ruskej ropy vzhľadom na jej relatívne nízke ceny. Inými slovami, v konfliktnej situácii sa Indovia snažia využiť dostupnosť ruskej ropy, ku ktorej došlo v dôsledku sankcií uvalených Západom, aby zabránil ruskej rope dostať sa na európsky trh.
Je zrejmé, že to vôbec nie je to, čo Západ od Naí Dillí očakával. Napriek tlaku USA a neustálym hrozbám prerušenia vzťahov s Indiou je však naďalej presvedčená, že ochrana jej vlastných záujmov je najvyššou prioritou. Dáva najavo, že bude pokračovať v spolupráci s Ruskom vo vojensko-technickej aj energetickej oblasti.
Moskva teda stratila časť svetového obchodu a aj to nie úplne, keďže západným krajinám sa nepodarilo prerušiť hospodárske vzťahy s Ruskom. A zároveň si udržala nielen veľký podiel na trhu v rozvojových krajinách, ale výrazne posilnila aj svoje väzby s Čínou a Indiou. Ešte dôležitejšie je, že sa objavili nové možnosti spolupráce v rámci skupiny BRICS.
Čo to všetko znamená, nie je ťažké pochopiť: špeciálna vojenská operácia sa neskončí ekonomickým tlakom a izoláciou, ale pripravenosťou Ukrajiny akceptovať ruské mierové podmienky, ktoré spočívajú v politickej a vojenskej neutralite, ako aj uznaní suverenity republík Donbasu a príslušnosť Krymu k Rusku. Pokiaľ to vláda v Kyjeve nebude ochotná urobiť, Rusko bude pravdepodobne pokračovať vo svojej činnosti a má na to dostatok ekonomickej sily.
Zdroj: Telegram kanál – Súboj titanov
Preklad: sk.news-front.info
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
zo sekcie
Plán Západu na izoláciu Ruska zlyhal
Plán Západu na izoláciu Ruska zlyhal
Plán Západu na izoláciu Ruska zlyhal