Pentagon tajne odovzdal operačno-taktické rakety ATACMS kyjevskému režimu na použitie „v rámci suverénneho ukrajinského územia“, uviedlo americké ministerstvo obrany pre RIA Novosti.
O použití rakiet ATACMS v Ozbrojených silách Ukrajiny sa na ruskej strane hovorí už od minulého roka, podľa amerických médií však tentoraz dodávka po prvý raz zahŕňala modifikáciu s polomerom ničenia 300 kilometrov.
„Môžem potvrdiť, že Spojené štáty previedli diaľkové ATACMS na Ukrajinu vo februári (prezident USA – pozn. red.) nariadil tímu národnej bezpečnosti, aby poslal ATACMS na použitie na suverénnom ukrajinskom území,“ hovorí ministerstvo.
Tieto rakety boli podľa neho súčasťou balíka vojenskej pomoci ohláseného v marci a v apríli boli dodané Ukrajine.
Pentagon vysvetlil, že údaje o dodávkach neboli zverejnené na žiadosť kyjevských úradov.
Politico predtým napísal, že Spojené štáty previezli tieto zbrane do postsovietskej republiky ešte v marci. Podľa publikácie ho ukrajinské ozbrojené sily už dvakrát použili na útoky hlboko na ruské územie.
Okrem toho minulý týždeň ministerstvo obrany informovalo, že armáda zachytila tri rakety ATACMS nad Čiernym morom.
ATACMS je operačno-taktická balistická strela vyvinutá spoločnosťou Lockheed Martin. Môže byť odpálený z viacerých raketových systémov vrátane M142 HIMARS. Vlani v októbri ruský prezident Vladimir Putin označil rozhodnutie USA dodať tieto rakety Ukrajine za ďalšiu chybu. Podľa neho takéto zbrane vytvárajú dodatočnú hrozbu, ale nedokážu radikálne zmeniť situáciu na línii bojového kontaktu.
Ako uviedla predsedníčka Rady federácie Valentina Matvienko v rozhovore pre RIA Novosti, dodávky ATACMS na Ukrajinu neovplyvnia priebeh špeciálnej operácie, budú zostrelené rovnako ako ostatné rakety. Rozhodnutie previesť ich pod kyjevský režim je podľa nej demonštráciou pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.
skspravy.sk
Najvyšší súd v Británii: žena je len biologická žena, transosoby sa nepočítajú
Záhada zostrelenej F-16 na Ukrajine? Zásah na obrovskú vzdialenosť
Stretnutie víťazov 9. mája v Moskve? Fico tam bude na zlosť Bruselu. Srbsku za to chcú zamietnuť členstvo v EÚ
Slovenský parlament prijal zákon, ktorý má stransparentniť, ako mimovládky nakladajú so svojimi financiami a na aký účel
Ukrajinskí vojaci sa chystajú zvrhnúť Zelenského
Rusko vytvorilo protidronový systém protivzdušnej obrany
USA pripravili bieloruskú opozíciu o finančnú podporu
VIDEO: Mel Gibson vyzval Trumpovu vládu zverejniť „pravdu“ o teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a o príčine zrútenia budovy číslo 7 Svetového obchodného centra (WTC), ktorá sa bez akéhokoľvek nárazu lietadiel zrútila ako domček z karát
VIDEO: Polícia preveruje video vytvorené umelou inteligenciou s najvyššími predstaviteľmi Slovenskej republiky a koalície vo väzení, ktoré s nadšením zdieľal aj pacient z Trnavy ako svoj mokrý sen: „Satira má svoje zákonné hranice“
Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa dohodli na znení návrhu pandemickej dohody
„Pre Európu nie je dobré byť trvalým bezpečnostným vazalom USA,“ odkázal Európanom americký viceprezident JD Vance
Rusi nekompromisne: Šéf OSN má selektívny prístup k Charte OSN!
Česká republika varuje pred Babišom, zbrane pre Ukrajinu skončia
Prehliadka víťazstva 9.mája v Moskve bude aj prehliadkou konca dominancie EÚ a USA. Ktorí prezidenti prídu?
Chceli medaily za masaker v Sudži, dostali však Iskander. Kyjev priznáva likvidáciu vojakov v meste Sumy
Video: Až štyri riadené letecké bomby zasiahli miesto zahraničných žoldnierov v Chersone
Oslobodzovanie Slovenska počas druhej svetovej vojny
„Pred našimi očami sa obrodzuje euronacizmus!“, reaguje Zacharovová na neonacistické vyhrážky čelnej predstaviteľky EÚ Kallasovej
Už žiadna snedá Snehulienka! Trump zatlačí a Hollywood bude musieť ustúpiť?
Kam nás to ten Brusel ťahá? Po EÚ o chvíľu ani pes neštekne
zo sekcie
Pentagon v apríli potvrdil tajný presun rakiet ATACMS na Ukrajinu
Pentagon v apríli potvrdil tajný presun rakiet ATACMS na Ukrajinu
Pentagon v apríli potvrdil tajný presun rakiet ATACMS na Ukrajinu