Kauza Vladimíra Pčolinského ukázala nielen na podozrenia z úplatkov v tajných službách, ale aj na pochybné kontakty odvolaného šéfa SIS s Ľudovítom Makóom, informuje denník SME.
V posledných dňoch sa ukazuje, že exšéf tajných Pčolinský bol s Makóom, podozrivým z rozsiahlej korupčnej činnosti, v kontakte ešte predtým, ako sa stal šéfom tajnej služby. Za súčasnej vlády.
Problémy s Makóovým úradom
Makó ako kajúcnik polícii povedal, že Pčolinský ho vyhľadal, lebo jeho rodina mala v Ružomberku herňu. A problémy s kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý Makó viedol. Pčolinský „poprosil o riešenie situácie s nejakými spoločnosťami, ktoré preverovala finančná správa a KÚFS,“ povedal Makó.
Či mu za službu Pčolinský zaplatil a či Makó nejako v jeho prospech zasiahol, zo zverejnených uznesení k prípadu nie je jasné. Pčolinský kontakt zľahčuje. Hovorí, že len riešil „problém týkajúci sa kvízomatov“ a nečinnosti kriminálky finančnej správy.
Keď sudca špecializovaného súdu Ján Buvala nedávno rozhodoval o väzbe pre Pčolinského, jeho vysvetlenie ho nepresvedčilo. „Obvinený Pčolinský pri výsluchu presvedčivým spôsobom nevysvetlil dôvod svojho záujmu z minulosti. Ktorý sa týkal herne v Ružomberku,“ podotkol sudca.
Makó v SIS
Pri Makóovi prekvapuje aj to, že pre štát zrejme pracoval aj potom, ako po voľbách odišiel z finančnej správy. Dokonca bol zrejme Pčolinského podriadený. Z funkcie riaditeľa ho odvolali začiatkom júna, no prinajmenšom počas nasledujúceho leta bol v tajnej službe. Vyplýva to z návrhu prokuratúry na väzobné stíhanie Pčolinsk
Nie je však jasné, či bol Makó v SIS ešte v čase, keď šéfoval daňovej kriminálke, alebo sa tam presunul potom. Ako dlho v službe pôsobil alebo aj v akej forme spolupracoval, je tajné.
SIS nesmie podávať informácie
„SIS štandardne ako všetky spravodajské služby nesmie potvrdiť ani vyvrátiť žiadne informácie, ktoré by sa týkali prípadnej spolupráce spravodajskej služby s konkrétnou osobou,“ povedala hovorkyňa služby Zuzana Morávková.
Ak by bol Makó súčasne v tajnej službe aj šéfom vo finančnej správe, bolo by to nielen neštandardné. Ale mohlo by to narážať aj na zákon, myslí si poslanec OĽaNO a bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica a dodáva: „Nemožno mať naraz dva služobné pomery, to sa vylučuje.“
Stíhaný Makóktorý trávi čas v Dubaji a na Slovensko chodí iba vypovedať, prekvapil vo viacerých prípadoch. V Pčolinského kauze hovorí zhodne s bývalým námestníkom SIS Borisom Beňom o tom, ako vedeniu tajnej služby sprostredkoval úplatok 40-tisíc eur od konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Bola to údajne cena za to, že služba prestane Kollára odpočúvať.
Sudcovi musel Pčolinský vysvetľovať aj to, ako sa dozvedel, že polícia sa ho chystá zadržať a prečo mu SIS z problémov pomáhala. Dozorujúci prokurátor Peter Kysel to nazval „masívnymi opatreniami obvineného pred zadržaním“. Narážal zrejme aj na to, že policajta z NAKA, ktorý šéfa SIS sledoval, špehovalo 23 príslušníkov tajnej služby.
Pčolinský tvrdí, že išlo o náhodu. Povedal, že z anonymného listu, ktorý vraj našiel v spoločnej garáži pod bytom, sa dozvedel, že by mohol byť diskreditovaný – tak sa podľa toho zariadil a dával si pozor.
„Prokurátor označil za zarážajúce, že obvinený (Pčolinský) anonymný list nepriložil k podaniu, respektíve ho nepredložil polícii po svojom zadržaní,“ píše sa v uznesení.
Vysvetlenie Pčolinský nedal, len povedal, že list má odložený v byte. Svoju vinu odmietol a sudcovi povedal, že Beňa proti nemu vypovedá len preto, aby sa dostal z väzenia.
zdroj: hlavný denník
Vysokohorskí nosiči v Tatrách: Tradícia a význam pre slovenské hory
Trumpov zverejnený archív: Prečo CIA venovala osobitnú pozornosť Národnej demokratickej strane Nemecka?
Gorbačovov chránenec a jeden z najväčších sovietskych zradcov zomrel sám, v pohodlí, ktoré tak miloval
Smer Kyjev? Moskva chystá novú ofenzívu
Horúca téma, o ktorej sa nesmie hovoriť – Európa pred krachom
Maďari píšu: Mimoriadna správa: Hlavný štátny veterinár pozastavil likvidáciu zdravých zvierat
Utajené fakty z Odesy: 42 mŕtvych, ani jeden hasič nepomohol
Muskov Úrad pre efektivitu štátnej správy môže naďalej škrtať financie „zločineckej“ agentúre USAID, rozhodol o tom federálny odvolací súd v USA.
Nemecké volanie po spustení Nord Streamu
Kto rozdúchava vojnu? Moskva obviňuje
Kancelárske kreslo je nebezpečnejšie ako cigarety a rýchle občerstvenie
Podzemné mesto objavené pod Khafreovou pyramídou
Je nejaký rozdiel medzi Zelenského kancelárom Jermakom a Hitlerovým ríšskym vodcom Bormannom?
Kto vydal rozkaz poslať 60-tonový M88 Hercules do močiara? Otázky pre velenie cvičení v Litve
Pre získanie vzdušnej prevahy dostalo ruské letectvo prvú várku stíhačiek Su-35S
Putin navrhol zaviesť na Ukrajine dočasnú správu pod záštitou OSN
Vo Francúzsku sa konalo stretnutie „koalície ochotných“ — bez výsledku
Arktída získa silný prílev investícií
Mongolsko prepojí Rusko a Čínu plynovodom Power of Siberia 2
Moc a impérium. Deep state ako deštrukcia civlizácie
zo sekcie
Pčolinský mal pochybné kontakty už pred nástupom do funkcie šéfa SIS. Ako je to možné?
Pčolinský mal pochybné kontakty už pred nástupom do funkcie šéfa SIS. Ako je to možné?
Pčolinský mal pochybné kontakty už pred nástupom do funkcie šéfa SIS. Ako je to možné?