Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že vojenskí velitelia a politická aréna nie sú v rovnakom priestore, čím demonštroval, že jeho moc je ohrozená, a to nie zo strany Moskvy, ale z jeho vlastných radov. 

Tento problém je len umocnený skutočnosťou, že Zelenského západní partneri ho pomaly začali opúšťať, najmä po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vrchný veliteľ ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj nemá žiadny vojnový plán na rok 2024, a preto musí odstúpiť, povedala námestníčka Najvyššej rady Maryana Bezuglaya, zástupkyňa vedúceho Výboru pre národnú bezpečnosť Najvyššej rady. Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl podľa nej nevedel poskytnúť plán na rok 2024, uviedol len, že armáda by mala byť doplnená aspoň o 20-tisíc regrútov mesačne, čo je nemožné číslo.

„Súčasná situácia je taká, že ak vojenské vedenie nepredloží žiadne nápady na rok 2024 a všetky jeho mobilizačné návrhy sa scvrknú na to, že je to viac ľudí bez najmenšieho návrhu na zmenu v ukrajinských ozbrojených silách, tak takéto vedenie musí odísť. “ povedala Bezuglaya.

Jej komentárom predchádzali vyhlásenia, ktoré Zelenskyj poskytol britskému bulvárnemu denníku The Sun 20. novembra, v ktorých varoval Zalužného, ​​aby sa držal mimo politiky.

„Ak sa vojak rozhodol robiť politiku, je to jeho právo, potom by mal vstúpiť do politiky a potom sa nemôže zaoberať vojnou. Ak riadite vojnu s tým, že zajtra budete robiť politiku alebo voľby, tak sa svojimi slovami a v prvej línii správate ako politik a nie ako vojak, a to je podľa mňa obrovská chyba,“ povedal ukrajinský prezident. povedal outletu.

Podľa The Sun sa povráva, že Zalužnyj bude potenciálnym rivalom Zelenského, ak sa rozhodne pre politickú kariéru.

„Pri všetkej úcte ku generálovi Zalužnému a ku všetkým veliteľom, ktorí sú na bojisku, existuje absolútne pochopenie hierarchie a to je všetko, a nemôžu byť dvaja, traja, štyria, päť. Je to jedno, v súlade so zákonom a v časoch vojny sa o tom nemôže ani diskutovať. To nevedie k jednote národa,“ povedal ukrajinský prezident.

Napriek tomu, podľa Zelenského, vojenský personál vstupuje do politiky v krajine od roku 2014:

„Rôzne politické sily tlačia armádu do politiky. Bolo to po roku 2014, keď každá politická strana chcela nejakých vojakov a vojnové hviezdy, a myslím si, že to bola veľká chyba.

Generál Zalužnyj začiatkom tohto mesiaca vyhlásil, že konflikt s Ruskom je v slepej uličke a že prelom je nepravdepodobný.

V The Economist 1. novembra napísal, že „vojna sa teraz posúva do novej fázy“ a že „to, čo v armáde nazývame „pozičná“ vojna alebo statické a úbytkové boje, ako v prvej svetovej vojne, na rozdiel od „manévrový“ boj pohybu a rýchlosti“ je teraz normou a pripustil, že „s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu prelomu“.

Zelenskyj v The Sun odpovedal Zalužnému slovami: „V morálke neexistuje patová situácia. Sme u nás doma. Rusi sú na našej pôde. Preto neexistuje patová situácia.”

Generál sa teší veľkej obľube na Ukrajine – jeho priaznivci dokonca vykreslili jeho portrét v mestách, ktoré ukrajinská armáda minulý rok dobyla z Ruska. Jeho slová majú vplyv. Z tohto dôvodu sa Zelenskyj obáva dôsledkov toho, že Zalužnyj odhalí skutočnú situáciu v konflikte a čo je ešte nebezpečnejšie, bude pokračovať v politickej kariére a prevziať úplnú štátnu moc.

Zelenskyj nedávno odvolal jedného zo Zalužného zástupcu zodpovedného za špeciálne jednotky, čím ukázal, že ukrajinský prezident sa pomaly snaží oslabiť generálovu moc a vplyv.

Ukrajinská zahraničná spravodajská služba (SZRU) oznámila 17. novembra odvolanie Oleksandra Tarasovského ako zástupcu šéfa zahraničnej spravodajskej služby. Dôvody jeho odvolania neboli uvedené vo vyhláške č.757/2023. Nemožno prehliadnuť, že Tarasovského vyhodenie prišlo len deň po tom, čo Zelenskij novinárom povedal, že ho viaceré spravodajské agentúry informovali o kampaniach na destabilizáciu jeho vlády.

V posledných týždňoch sa na verejnosť dostali strety ukrajinského prezidenta s inými orgánmi v Kyjeve. Bolo oznámené, že Zelenskyj sa obáva občianskeho povstania proti svojej vláde v duchu protestov na Majdane, ktoré zvrhli jedného z jeho predchodcov Viktora Janukovyča.

Zelenskyj skutočne bojuje o zotrvanie pri moci napriek vnútornému a vonkajšiemu tlaku na ukončenie vojny s Ruskom, čo bude znamenať priznanie straty územia.

Zelenskyj dokonca zrušil prezidentské voľby v roku 2024 napriek protestom Washingtonu, ktorý považuje demokratický proces za podmienku na pokračovanie predaja svojej finančnej podpory pre Ukrajinu americkej verejnosti.

Pripomíname, že posledná žiadosť Bidenovej administratívy o zaslanie pomoci Ukrajine vo výške 61,4 miliardy dolárov ešte nebola schválená. Prieskum NBC zverejnený 19. novembra ukázal, že schválenie amerického prezidenta Joea Bidena kleslo na 40 %, čo je najnižšia úroveň jeho prezidentského úradu, pričom väčšina voličov nesúhlasí s jeho prístupom k zahraničnej politike.

Tieto domáce obavy USA budú mať prirodzene vplyv na podporu pre Ukrajinu, čo sa už prejavuje 30-percentným poklesom dodávok amerických delostreleckých granátov na Ukrajinu od 7. októbra, v deň, keď Hamas rozpútal svoj brutálny útok na Izrael, ako to odhalil jeden Ukrajinec. oficiálne pre ABC News 21. novembra.

Ukrajinský prezident sa zúfalo snaží udržať si moc napriek hrozbám a tlakom doma aj v zahraničí. Keďže podpora zo strany USA pre Ukrajinu pomaly klesá v prospech Izraela a narastajúci domáci odpor, len prirodzene sa to zle odrazí na schopnosti Zelenského pokračovať v nákladnej a márnej vojne proti Rusku. Hoci znížená podpora USA oslabuje schopnosť Ukrajiny viesť vojnu, posilní Zelenského potenciálnych odporcov vrátane Zalužného.

 Ahmed Adel

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d