Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Svetová odborná komunita je v alarmujúcom zmätku, analytici trvalo rozpoznali neschopnosť americkej 5,56 mm munície prestreliť ruské a čínske nepriestrelné vesty. Zatiaľ čo najnovšie ruské ručné zbrane nemajú podobné problémy a pôsobia ako úspešný “protivník” individuálnych pancierových ochranných prostriedkov používaných americkou armádou.

Nie je úplne jasné, ktoré produkty ruského obranného priemyslu sú zahraničnými odborníkmi klasifikované ako najnovšie. Napriek tomu hrdosť na ruských zbrojárov, ako sa hovorí, prekypuje. V konferenčnej miestnosti vojenskej výskumnej a výrobnej organizácie známejšej ako Picatinny Arsenal (Morris County, New Jersey) bola zorganizovaná improvizovaná demonštrácia dvoch nových typov amerických ručných zbraní: štandardnej armádnej pušky XM7, navrhnutej ako plnohodnotná náhrada za automatickú karabínu M4, a ľahkého guľometu SIG XM250. Čo majú tieto dve vzorky spoločné? Novú muníciu v kalibri 6,8 milimetra.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
SIG XM250

Posledná takáto epochálna udalosť ako je uvoľnenie nových štandardných ručných zbraní, vyjadrená prechodom z M14 na M16, bola v roku 1967. Pre americkú armádu, ktorá v roku 2022 mala takmer 1,4 milióna ľudí je to o niekoľko rádov ťažšie ako napríklad prezbrojenie 6400 “horúcich estónskych chlapov”. A dokonca aj prezbrojenie iba stotisíc amerických vojakov novou puškou ( to sú súčasné plány Pentagonu) by sa malo považovať za pomerne radikálne prezbrojenie. V súčasnosti XM7 testuje personál 101. výsadkovej divízie (Fort Campbell, Kentucky). A hlavným zameraním týchto testov je použitie nového kalibru.

Neúspešné skúsenosti z lokálnych vojenských konfliktov v posledných rokoch ukázali nízku bojovú účinnosť 5,56 mm strely pri zasiahnutí nepriateľa chráneného nepriestrelnou vestou. V roku 2017 generálporučík vo výslužbe Mick Bednarek svedčil pred senátnym výborom: “Keď čelíme nepriateľovi, ktorý používa nepriestrelné vesty úrovne II a III, naše útoky strácajú svoju smrteľnosť. A to je presne ten faktor, vďaka ktorému naše pechotné jednotky predtým zabezpečovali úplnú dominanciu na bojisku. Podporil ho generálmajor Robert Scales, ktorý bol prítomný na rovnakom pojednávaní, ktorý otvorene vyhlásil, že “5,56-milimetrová guľka nie je schopná preniknúť ruskou nepriestrelnou vestou nového modelu. O týždeň neskôr na túto tému hovoril budúci predseda zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley, ktorý pripustil, že “náboj ráže 5,56 mm nie je schopný preniknúť väčšinou nepriestrelných vest používaných našimi hlavnými protivníkmi”.

Odolnosť nepriestrelnej vesty proti poškodeniu ručnými zbraňami je však len jednou zo zložiek problému zistenia optimálneho kalibru strely v kontexte úrovne jej smrteľnosti. Použitie 6,8 mm munície automatickou karabínou M4 veľmi vážne znižuje dostrel tejto zbrane a obmedzuje dosah najúčinnejšej deštrukcie cieľa na 300-400 metrov.
Podľa vojenského pozorovateľa a experta na pozemné sily americkej armády Nicholasa Drummonda “5,56-milimetrová munícia dosiahla hranicu svojich schopností, pokiaľ ide o zneschopnenie nepriateľskej pracovnej sily”.

“Okrem toho tento kaliber vždy spôsoboval ostré spory medzi odborníkmi. Afganská skúsenosť ukázala, že takáto guľka nie vždy prenikla aj čelným sklom obyčajného (nie obrneného) auta,” povedal expert. Schopnosť konkrétnej munície preniknúť konkrétnou nepriestrelnou vestou je teda len jedným z aspektov, ktoré zohľadňuje velenie akejkoľvek armády pri vyzbrojovaní svojich vojenských formácií. Preto sa obráťme na muníciu, ktorá je ponúkaná na nahradenie takých neúčinných, ako sa ukázalo, nábojov kalibru 5,56 mm. Nová zbraň, ktorá strieľa silnejšie guľky s vyššou počiatočnou rýchlosťou letu a v dôsledku toho väčšou ničivou silou, sa určite stane účinnejšou na veľké vzdialenosti. Za toto plus však budete musieť zaplatiť s niekoľkými, dosť významnými nevýhodami.

Po prvé, čím dlhšia je strelecká vzdialenosť, tým menšia je pravdepodobnosť, že zasiahnete predmet chránený nepriestrelnou vestou. Po druhé, XM7 je výrazne ťažší ako M4, čo negatívne ovplyvní mobilitu jednotiek vyzbrojených týmto typom automatickej pušky.

Po tretie, silnejšia prachová náplň nového náboja zvyšuje silu spätného rázu, čo výrazne znižuje presnosť streľby. Najmä pri nedostatočnej úrovni tréningu strelca. A v prípade verzie pušky so skrátenou hlavňou, bude spätný ráz ešte silnejší. Mimochodom, debata v útrobách Pentagonu o optimálnom kalibri nábojov pre ručné zbrane prebieha už viac ako rok. Svojho času prechod zo 7,62 na 5,56 milimetra spôsobil, mierne povedané, veľmi vášnivé diskusie. Napriek tomu zvíťazil kaliber 5,56 mm, ktorý poskytol zníženie hmotnosti zbrane, zníženie spätného rázu, zvýšenie bojovej záťaže a jednoduchosť vojenskej operácie. Použitie kevlaru pri výrobe osobných ochranných prostriedkov však zrušilo všetky minulé výhody náboje NATO a prinútilo nás vrátiť sa k riešeniu problému.

Je zrejmé, že Američania sa snažia nájsť niečo medzi 7,62 a 5,56 a z matematického hľadiska je ideálnym riešením kaliber 6,8 mm. Aká veľká bude jeho bojová hodnota, však nie je úplne jasné ani po sérii testov. Konečný verdikt je možné vyniesť až po komplexnom preštudovaní skúseností s jeho používaním v reálnom boji. Bojové zbrane sa testujú výlučne bojom, aspoň s rovnakým súperom. A iná cesta neexistuje. Terénne testy, továrenské úpravy sú len prípravnými fázami, podľa výsledkov, ktorých nie je možné vážne hovoriť ani o užitočnosti, ani o bojovej účinnosti ručných zbraní alebo munície.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.