Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na přelomu února a března proběhlo v Nairobi 6. Environmentální shromáždění OSN (United Nations Environment Assembly – UNEA). Delegáti diskutovali také problematiku geoinženýrství.

Některé země UNEA požadovaly plošný zákaz geoinženýrství. Tento návrh nakonec neprošel. Nicméně, delegáti se nedohodli ani na podmínkách regulace geoinženýrství.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pokusy o zastínění slunce tak budou v mezičase pravděpodobně pokračovat.

Vypouštění chemikálií do atmosféry s cílem ochladit planetu

Nejvíce diskutovanou metodou geoinženýrství je strategie Řízení solární radiace (SRM). S cílem zastínit slunce a snížit globální teploty odborníci doporučují vypouštět do atmosféry ročně desítky milionů tun různých chemikálií. Například oxidy síry či hliníku. Vědci věří, že aerosoly by byly schopné odrážet sluneční záření zpátky do vesmíru. Podobně jako prach ze sopečných výbuchů by tyto chemikálie mohly způsobit ochlazení planety.

Návrh o zákazu geoinženýrství na UNEA předložily některé africké země. Podporu získaly u Mexika, Kolumbie či Pákistánu. Proti návrhu byly především Spojené státy a Saudská Arábie.

Neprošla ani varianta, kterou představilo Švýcarsko s podporou Evropské unie. Jednalo se o vytvoření expertní skupiny pod záštitou Agentury OSN pro životní prostředí (UNEP), která by na geoinženýrské experimenty dohlížela. UNEP již podobný krok navrhoval minulý rok.

„Jednohlasně navrhujeme, aby vypouštění aerosolů do stratosféry bylo systematicky regulováno,“ napsali ve zprávě z roku 2023 odborníci z UNEPu.

Je nutné podotknout, že v Nairobi delegáti neřešili jen hypotetické geoinženýrské experimenty. Ve Spojených státech a Velké Británii se totiž před pár lety s vypouštěním aerosolů do atmosféry reálně začalo.

Americký startup a britský projekt SATAN

V roce 2022 americký startup Make Sunsets a britský vědec Andrew Lockley ve spolupráci s firmou Astrotech nezávisle na sobě vypustili do stratosféry balóny plné oxidů síry. Oba dva experimenty vyvolaly rozruch a nevoli.

Vláda Mexika reagovala na test amerického startupu, který částečně proběhl i nad mexickým územím okamžitým zákazem geoinženýrství.

Lockleyho pokusy odsoudili odborníci především kvůli netransparentnosti. Atmosférický vědec z Cornellovy univerzity, Daniele Visioni, se od výzkumu okamžitě distancoval.

„Tvůj [experiment] celkově ohrožuje jakoukoliv legitimitu [geoinženýrství]… nechci s tím být spojovaný,“ napsal Visioni.

Harvardský vědec, David Keith, se podivoval také nad názvem Lockleyho projektu: „Pokud vám jde o seriózní experiment, tak ho přece nenazvete zkratkou SATAN,“ řekl Keith.

Plný název britského experimentu je Transport aerosolu do stratosféry a jeho nukleace, (anglicky Stratospheric Aerosol Transport and Nucleation), zkráceně SATAN.

Je velmi pravděpodobné, že experimenty Lockleyho a amerického startupu otevřou dveře dalším geoinženýrským projektům.

Harvardský projekt podporovaný Gatesem musel být odložen

V roce 2021 výzkumníci z Harvardské univerzity připravovali vypustit balóny plné síry ve Švédsku. Tento projekt finančně podporovaný Billem Gatesem však musel být na základě tlaků původních obyvatel (Saami) a environmentálních organizací zrušen.

„Mohli bychom nyní projekt uskutečnit ve Spojených státech, ale nevíme přesně, kdy,“ řekl Keith pro Thomson Reuters Foundation.

Dalším kandidátem pro vypouštění chemikálií do stratosféry by mohla být například izraelská firma Stardust Solutions.

„Od dvou investorů jsme už získali 15 miliónů dolarů. A během několika měsíců plánujeme začít s experimenty,“ sdělil generální ředitel společnosti Yanai Yedvab pro Wall Street Journal. Yedvab byl jedním z předních vědců Komise pro atomovou energii v Izraeli. Podle WSJ Yedvab odmítl sdělit druh chemických částic, které do atmosféry Stardust Solutions plánuje vypustit.

AUTOR: Radovan Dluhý

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.