Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Orbán o príčinách vojenskej eskalácie na Ukrajine: „Sme pod krížovou paľbou veľkých geopolitických hráčov. Rusko nezískalo požadované bezpečnostné záruky a NATO sa stále rozširuje na východ“

Rusko zahájilo vojenskú operáciu na Ukrajine ve otvrtek 24. februára 2022. Prezident Vladimir Putin označil za jej cieľ „ochranu lidí, ktorí sú po dobu osem rokov vystavení ponižovaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu.“ 

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán označil vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za vyvážené a korektné až do posledného obdobia. V rozsiahlom rozhovore pre provládny týždenník Mandiner zverejnenom vo štvrtok Orbán povedal, že Putin všetko, na čom sa kedy dohodli, dodržal. Premiér zdôraznil, že Maďarsko nevetovalo sankcie proti Rusku a že záujmom Maďarska je mier.

„Vypuknutím vojny vznikla pre Maďarsko nová situácia. V nej treba znovu zadefinovať ciele a záujmy Maďarska. Čo sa týka sankcií, nevetovali sme ich, ale ani Európskej únii nebránili, aby ich voči Rusku uplatnila. Teraz je najdôležitejšia jednota Európskej únie,“ povedal maďarský ministerský predseda.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V súvislosti s dvojstrannými vzťahmi po vojne podotkol, že je isté, že Rusko bude naďalej existovať.

„Maďarsko i EÚ budú mať svoje záujmy aj po vojne. Neexistuje argument, pre ktorý by sme zrušili energetickú spoluprácu s Ruskom. Aj lídri Únie konštatovali, že sankcie sa nedotknú transportu energií z Ruska, pretože by to zničilo európsku ekonomiku,“ podčiarkol Orbán.

Premiér upozornil, že v prípade nedokončenia projektu dostavby atómovej elektrárne v Paksi by bolo potrebné nakúpiť viac zemného plynu a obyvateľstvo by zaplatilo za energie trojnásobne vyššiu sumu.

Orbán opätovne odmietol návrhy opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko (Egységben Magyarországért), ktoré by poslalo na Ukrajinu zbrane. „Radi pomôžeme Ukrajincom v rokovaniach s Rusmi. Poskytneme trebárs aj miesto pre mierové rokovania. Okrem toho pošleme na Ukrajinu humanitárnu pomoc a prijmeme každého utečenca prichádzajúceho z Ukrajiny,“ vyhlásil premiér.

K otázke vplyvu rusko-ukrajinskej vojny na spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) maďarský ministerský predseda povedal, že doposiaľ sa darilo vyhýbať sa témam obrannej politiky, lebo bolo zrejmé, že v tomto zoskupení Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska existujú rozdielne názory.

„Rusov chceme držať ďaleko od seba, avšak existuje výrazný taktický rozdiel medzi nami (v rámci V4),“ podčiarkol Orbán a poznamenal, že Poliaci – aby sa cítili bezpečne – vehementne podporujú vstup Ukrajiny do NATO, avšak taktickým záujmom Maďarska je „zachovať Ukrajinu ako patrične široké a hlboké územie medzi Ruskom a Maďarskom“.

Příčinou ruské speciální operace pro demilitarizaci Ukrajiny bylo, že Moskva nedostala požadované bezpečnostní záruky, řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

„Sme pod krížovou paľbou veľkých geopolitických hráčov, NATO sa stále rozširuje na východ, čo se stále menej a menej Rusku páči. Rusi vytyčili dve požiadavky: Ukrajina musí vyhlásiť neutralitu a NATO nesmie prijať Ukrajinu. Tieto bezpečnostné záruky Rusi nedostali, preto ich dostanú vo vojne. V tom spočívá geopolitický význam tejto vojny,“ povedal Orbán v rozhovoru pro Mandiner.

Orbán prohlásil, že nejsou argumenty pro zrušení energetické spolupráce s Ruskem.

„Od začátku války vznikla nová situace také pro Maďarsko. V této nové situaci mají být cíle a zájmy Maďarska upraveny… Nebudeme bránit EU v zavedení sankcí proti Rusku. Jednota EU má dnes prvořadý význam. Co se týče poválečných dvoustranných vztahů, dá se říct s jistotou, že Rusko bude existovat také po válce. Také po válce zůstanou zájmy Maďarska a EU. Neexistují argumenty pro zrušení naší energetické spolupráce s Rusy,“ řekl Orbán v rozhovoru pro maďarský list Mandiner.

Rusko hovorí o potrebe demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu

Rusko začalo vo štvrtok 24. februára skoro ráno vojenskú operáciu na Ukrajine. Prezident Vladimir Putin označil jej cieľ za „ochranu ľudí, ktorí sú už osem rokov vystavení ponižovaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu“. Na tento účel je podľa neho potrebné uskutočniť „demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny“ a postaviť pred súd všetkých vojnových zločincov zodpovedných za „krvavé zločiny proti mierovému obyvateľstvu“ Donbasu.

Ministerstvo obrany RF vyhlásilo, že armáda útočí len na vojenskú infraštruktúru a ukrajinských vojakov a že civilné obyvateľstvo nie je ohrozené. S podporou ruskej armády prechádzajú jednotky DĽR a LLR do ofenzívy. Nejde však o okupáciu Ukrajiny, zdôraznil ruský prezident.

Západné štáty roztočili nové kolo sankčnej špirály, ktorá sa roztáča od roku 2014. Nové obmedzenia boli uvalené najmä na niekoľko najväčších bánk RF, vrátane Savings Bank a VTB Bank. EÚ, USA, Kanada a niekoľko ďalších krajín uzavreli oblohu pre lety ruských lietadiel.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov predtým uviedol, že západné sankcie sú veľmi vážne a Rusko sa na ne vopred pripravilo. Dodal, že je potrebná analýza a koordinácia rôznych orgánov s cieľom vypracovať odvetné opatrenia zodpovedajúce záujmom RF.

Zdroj: veci-verejne.sk / cz.sputniknews.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.