Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

22.11.2020

Viacročný opakovaný európsky rozpočet na roku  2021-2027 v objeme 1,1 bilióna eur a doteraz neexistujúci fond obnovy v objeme 750 miliárd eur, by mali byť podľa predstav vrcholových funkcionárov EÚ a predstaviteľov jej členských štátov atómovými finančnými bombami na záchranu, obnovenie a naštartovanie koronavírusovou pandémiou poznačenej ekonomiky nášho kontinentu. Pôvodná predstava týchto politikov bola iná nielen z hľadiska príjmových zdrojov a výdavkových nákladov, ale aj koľko z ponúkaného objemu peňazí bude úverových a teda návratných a koľko garantovaných a teda nenávratných peňazí.

Samozrejme, že inú predstavu naplnenia ako aj čerpania mali najviac zadlžené ekonomiky z južných štátov eurozóny a inú šetriace ekonomiky. Tiež bola iná predstava od čistých prispievateľov do rozpočtu a od jeho čistých dlžníkov, iná od členských štátov eurozóny a iná od tých ostatných a takto by sme mohli pokračovať až sa napokon našlo kompromisné riešenie, s ktorým musia súhlasiť národné parlamenty všetkých členských štátov EÚ a napokon európsky parlament. Pre poriadok veci si pripomíname, že Slovensko malo z európskeho rozpočtu dostať 18,6 miliardy eur a z fondu obnovy 7,5 miliardy eur.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hrozba rozpočtového provizória

Nemecko, ako terajšia predsednícka krajina v Rade Európy, však pretlačila do schvaľovacej mašinérie európskeho rozpočtu podmienku o dodržiavaní   právneho štátu, bez ktorej nebude možné peniaze z neho čerpať. Vopred sa vedelo, že s ňou nebude súhlasiť Maďarsko, Poľsko a najnovšie sa pridalo aj  Slovinsko. Podľa ich názoru, si výklad právneho štátu nemôže prisvojiť politik, ale len nezávislý súd, bez stanoviska ktorého hrozí jeho zneužitie. Odporcom doteraz nikto nevysvetlil, čo treba rozumieť pod dodržiavaním princípov právneho štátu, keďže Maďarsko odmieta európske podmienky prijímania migrantov a Poľsko presadzuje doma konzervatívnu politiku. Ostatní chápu tieto postoje ako „vydieranie“ ostatných členov, čo ohrozuje včasnosť použitia peňazí, spomínané v úvode, na nevyhnutné potreby.

A tak sa čakalo na závery štvrtkovej mimoriadnej videokonferencie, ktorá však nepriniesla žiadny posun v riešení tejto situácie. Práve naopak, vyjadrenia predstaviteľov na oboch stranách neboli už pred ňou ústretové. Na jednej strane sa hovorilo o vydieraní a právnej neistote vo fungovaní únie a na druhej strane niektorí západní politici hovorili o schválení oboch rozpočtov aj bez súhlasu blokujúcich krajín. Do konca roku je potrebná ich ratifikácia tam, kde peniaze, pre v úvode spomínané dôvody, sú nevyhnutné.

Nemecká kancelárka však sľúbila, že z pozície terajšej predsedníckej funkcie v Rade Európy, ktorá čerpanie peňazí  zo spomínaných rozpočtov podmienila len dodržiavaním princípov právneho štátu, sa v spolupráci aj s predsedkyňou Európskej komisie, pokúsi nájsť kompromisné riešenie tak, aby sa napokon hospodárenie s peniazmi v oboch rozpočtoch neuskutočňovalo od budúceho roka provizórnym spôsobom.

Na základe tohto vyhlásenia, predsedovia vlád Poľska a Maďarska sľúbili, že pokiaľ sa bude mechanizmus právneho štátu prezentovať inak, ako bol doteraz zo strany európskych politikov podávaný, nebudú viacročný európsky rozpočet na roky 2021-2027 a ani s tým súvisiaci fond obnovy, ďalej vetovať. Nechajme sa teda prekvapiť.

autor: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

zdroj: zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d