Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf spoločenskej organizácie „Ruskí socialisti Novorossiji“, veterán milície DĽR Alexander Maťušin (prezývka „Varjag“) poskytol agentúre News Front rozhovor o najvýznamnejších udalostiach a výsledkoch roku 2021 a priblížil očakávania obyvateľov Donbasu a Donecka od nového roku 2022.

— Aké udalosti sa stali najdôležitejšími a najvýznamnejšími v živote Doneckej ľudovej republiky v roku 2021?

— Z politického hľadiska ide, samozrejme, o prijatie doktríny „ruského Donbasu“. Hoci nie je úplne formalizovaná, formuluje ideológiu pre mladé republiky Novorossiji. Najdôležitejšie je deklarácia, že LĽR a DĽR sú ruské národné štáty.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Druhým dôležitým bodom z politického hľadiska je účasť obyvateľov Donbasu, ktorí dostali ruské pasy, na hlasovaní v septembrových voľbách do Štátnej dumy Ruskej federácie. Realizovalo sa to priamo na území DĽR hlasovaním cez portál „Gosuslugi“ a zorganizovala sa autobusová a železničná doprava voličov na územie Rostovského regiónu.

A do tretice je to odstraňovanie hraníc medzi DĽR a LĽR, ktoré existovali v akomsi surrealizme dlhých sedem rokov. To znamená, že bratské republiky, úzko spojené ekonomicky, politicky a ideologicky, spoločne odporujúce ukrajinskej agresii, boli rozdelené akousi hranicou, colnicami, čo obyvateľom spôsobovalo množstvo problémov a nepríjemností. V budúcnosti samozrejme vidíme zjednotenie našich republík. Aj napriek tomu, že tak v LĽR, ako aj v DĽR sa počas vojny vytvorili vlastné politické elity, ktoré v blízkej budúcnosti nedovolia zjednotiť republiky do jedného štátu. Rovnako ako pokračujúci záväzok našich aj ruských lídrov k Minským dohodám, ktoré nepočítajú s existenciou jedného štátu na území mladých republík Novorossiji.

Pokiaľ ide o ekonomickú situáciu, tá je stále zložitá. Čelíme zvyšovaniu daní, ciel a prudkému zdražovaniu základných potravín. Napríklad na jeseň došlo k prudkým skokom v cenách zemiakov, keď kilogram prekročil 100 rubľov a tiež zdraželo aj všetko ostatné.

Pozitívnym momentom tohto roka v ekonomickom živote Donbasu bol nepochybne odchod spoločnosti „VTS“, ktorá takmer sedem rokov drancovala kľúčové podniky DĽR a LĽR a šesť mesiacov nevyplácala ľuďom mzdy. Nahradil ho nový investor Jevgenij Jurčenko, skutočný obchodný manažér, ktorý založil „Južný banský metalurgický komplex“. Nielenže vyplatil všetky mzdové nedoplatky, ktoré zostali z „VTS“, no dôsledne vypláca mzdy súčasným zamestnancom, rozbieha podniky, ktoré predtým stáli a sľubuje zvýšenie miezd. V tejto súvislosti možno predpovedať, že napriek akútnemu nedostatku personálu v podnikoch, teda nedostatku žeriavnikov a mnohých bežných robotníckych povolaní, zaznamenávame hospodársky rast, a teda aj zvýšenie príjmov do rozpočtov našich republík.

— Ak vezmeme do úvahy vojenský aspekt, na aké vojenské udalosti na Donbase budeme spomínať v odchádzajúcom roku 2021? Kam sme sa dostali v ôsmom roku vojny?

— Hneď prvé, čo mi príde na myseľ, je prepadnutie Staromarjevky ukrajinskými vojakmi — osady v krajine nikoho neďaleko Teľmanova. Táto udalosť vyvolala určitý ohlas. Plus použitie tureckých útočných bezpilotných lietadiel „Bayraktar“ a amerických protitankových raketových systémov „Javelin“ zo strany Ukrajiny. V ostatnom nevidíme žiadne zmeny. Stále je tu nekonečná situácia „ani mier, ani vojna“, keď ukrajinskí militanti beztrestne ostreľujú naše územia a niekedy im naše ozbrojené sily dajú nejakú odpoveď.

— Mali by sme v nadchádzajúcom roku 2022 očakávať nejaké veľkolepé zmeny? Napríklad ukrajinský „blitzkig“, o ktorom sa neustále hovorí už sedem rokov?

— Je veľmi ťažké povedať, či bude v budúcom roku vojna. Všetko závisí od politickej vôle bojujúcich strán. Ak Ukrajinci, riadení a koordinovaní z Washingtonu, dostanú takýto rozkaz, budú eskalovať konflikt a pokúsia sa prinútiť Rusko, aby sem priamo poslalo svoje jednotky. Buď vo forme priamej vojenskej pomoci našim mladým republikám alebo v podobe mierových síl.

— Alebo v podobe „severného vetra“?

— Pomoc v podobe „severného vetra“ v každom prípade bude. Západ a jeho ukrajinské satelity sa však pokúsia zatiahnuť Rusko do otvorenej konfrontácie. Aby však Rusko mohlo poskytnúť priamu vojenskú pomoc, bude musieť urobiť ďalší ťažký, no dôležitý a zodpovedný politický krok. Ide o uznanie našich republík a uzavretie ochrannej zmluvy. A až potom sem budú môcť vstúpiť ruské jednotky. Ak vezmeme do úvahy, že v niektorých sektoroch frontovej línie po hranicu s Ruskou federáciou je to len asi 40 kilometrov, najmä južným smerom, potom to všetko bude potrebné urobiť veľmi rýchlo, bezodkladne. A na to sa musíme pripraviť už dnes.

Veľa závisí aj od konania lídrov našich republík. Ak budú mať politickú vôľu skutočne reagovať na ukrajinské provokácie a začať aktívne bojové akcie s cieľom presunúť frontovú líniu z Donecka aj z iných frontových miest, obsadiť určité územie, potom sa aktívne boje obnovia. No zatiaľ je všetko zamrazené a je dosť ťažké niečo predpovedať.

— Nedávno prebehol online rozhovor medzi Putinom a Bidenom. Dokázali sa podľa vás dohodnúť na budúcnosti Ukrajiny? A ako to môže ovplyvniť osud našich republík?

— Myslím, že sa v niečom zhodli, v niektorých spoločných bodoch. Videli sme, keď sa v čase Bidenových rokovaní so Zelenským pokúsila ukrajinská loď vyvolať nejaké provokácie v Kerčskom prielive. No zrazu sa otočil späť. To môže naznačovať, že Washington nedal Zelenskému zelenú, aby sa otvorene postavil Rusku. To znamená, že Amerika na to ešte nie je pripravená. A len pred pár dňami prišla správa, že britská vláda je rozhodnutá v prípade vyhrotenia konfliktu stiahnuť z územia Ukrajiny svojich vojakov, ktorí sú tam prítomní ako inštruktori.

To znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou existujú určité dohody, že k eskalácii konfliktu zatiaľ nedôjde a všetky tieto príbehy o neuveriteľnom množstve techniky, ktorá sa nazhromaždila, pripomínajú hru so zvyšovaním stávok. Ak by sme verili tomu množstvu informácií o nahromadení vojenskej techniky, potom by celá frontová línia musela byť roztiahnutá do troch radov. Preto predpokladám, že došlo k informačným manipuláciám a narážkam a je dosť možné, že na oboch stranách v záujme vyhrotenia situácie.

— Teraz Západ intenzívne pumpuje ukrajinský režim všemožnými zbraňami a vojenskou technikou a tiež posiela svoje jednotky na Ukrajinu a buduje infraštruktúru pre vlastné vojenské základne. Je to najmä v Odese, Očakove, Berďansku. Je podľa vás na Ukrajine možný priamy vojenský stret medzi Ruskom a NATO?

— Myslím si, že toto je len demonštrácia sily Ruska. Len pred pár týždňami sa objavilo vyhlásenie, že NATO nebude zasahovať do otvoreného konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. To znamená, že Ukrajina tak veľmi rátala s pomocou NATO a stala sa tak drzou, že teraz zostala sama s Ruskom ako starena v Puškinovej slávnej rozprávke (O zlatej rybke – pozn. prekl.) pri rozbitom koryte. Samozrejme, Západ všemožne eskaluje situáciu a demonštruje svoju vojenskú prítomnosť na Ukrajine. Ale keď príde na reálne hrozby kolízie, potom, samozrejme, NATO ustúpi.

— To znamená, že nepôjdu do otvoreného konfliktu s Ruskom?

— V každom prípade nepôjdu, pretože chápu, že takáto konfrontácia v skutočnosti povedie k svetovej vojne. A ako sa to skončí, vieme zo slávneho výroku Alberta Einsteina: „Neviem, akými prostriedkami sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej sa bude bojovať palicami a kameňmi“.

— Čo očakávajú obyvatelia DĽR od nového roku 2022? Aké sú nádeje a priania, okrem celkom zrejmého — konca vojny?

— Túžia, samozrejme, odstrániť čo najviac byrokracie, pretože to je veľký problém pre naše republiky aj pre veľké Rusko ako celok. Samozrejme, ide o zvýšenie úrovne blahobytu obyvateľstva. Nakoniec odstrániť hranice medzi LĽR, DĽR a Ruskom, zrušiť všetky tieto clá. Aby konečne zrušili otravný zákaz vychádzania. Tu sa DĽR už dávno stala rekordérom vo svetovej histórii. Nikde na svete netrval zákaz vychádzania tak dlho. Chcel by som dúfať, že Donbas obnoví priemysel, nahromadí vlastné zdroje a vydá sa na cestu prosperity.

A, samozrejme, najdôležitejším prianím je uznanie nás ako suverénneho štátu Ruskou federáciou a ďalšími spojeneckými štátmi.

Dmitrij Pavlenko, špeciálne pre News Front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.