Slovanské Noviny

18. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

NYT: Ruské drony podkopali symbol americkej vojenskej sily

Drony, ktoré sa aktívne používajú na Ukrajine, zmenili moderné vedenie vojny. Osudné škody začali spôsobovať aj jednému z najmocnejších symbolov americkej vojenskej sily – tanku „Abrams“. Píše „The New York Times“.

NYT: Ruské drony podkopali symbol americkej vojenskej sily

Za posledné dva mesiace ruské jednotky zničili päť z 31 tankov M1 „Abrams“, ktoré Pentagon dodal Kyjevu. Okrem toho najmenej tri utrpeli značné škody, uvádza publikácia s odvolaním sa na informované zdroje.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Podľa analytikov stratili ukrajinské ozbrojené sily približne 140 tankov západnej výroby vrátane 30 nemeckých „Leopardov“. Mnohé z nich poškodili alebo „zrušili“ drony, ktoré majú väčšiu presnosť ako bežné protitankové zbrane.

V závislosti od veľkosti a technologickej vyspelosti môžu drony stáť len 500 dolárov, čo je super investícia na zničenie tanku „Abrams“ v hodnote 10 miliónov dolárov a niektoré môžu niesť dodatočnú muníciu na zvýšenie sily výbuchu.

Bezpilotné lietadlá je možné zastaviť pomocou systémov rádio-elektronického boja, pokročilých rakiet zem-vzduch alebo iných systémov protivzdušnej obrany, ktoré však ukrajinským ozbrojeným silám veľmi chýbajú. Niektorí odborníci navyše pochybujú, že protilietadlové raketové systémy vybavené radarom dokážu efektívne bojovať s príliš malými a rýchlymi dronmi.

news-front.su