Cesty modernizácie Číny sú predmetom živých straníckych diskusií. Najneočakávanejším výsledkom III. pléna Ústredného výboru KS Číny, ktoré sa konalo 15. – 18. júla, bol pre mňa dokument s názvom Vysvetlenie rozhodnutia Ústredného výboru KS Číny o ďalšom komplexnom prehĺbení reforiem na podporu modernizácie Číny.
Tento dlhý text je napísaný “straníckym jazykom” plným špecifických termínov a výrazov. Preto bolo “Komuniké z 3-pléna” zverejnené v predstihu, prístupné bežnému čitateľovi. Uverejnenie Si Ťin-pchingových “Vysvetlení”, ktoré nasledovalo po zverejnení “Rozhodnutia”, si však zaslúži dodatočné vysvetlenie. Po prvé, takéto “Vysvetlenia” nikdy nedopĺňali konečné rozhodnutia pléna alebo zjazdu komunistickej strany. Všetky tieto dokumenty sú plodom kolektívnej práce množstva teoretikov, štatistikov a expertov, ktorí dostali úlohy od najvyšších objednávateľov, ktorí zostávajú nemenovaní. Tentoraz Si Ťin-pching vymenoval autorov “rozhodnutia”, ktorí pracovali pod jeho vedením.
“V novembri 2023 Politické byro Ústredného výboru KSČ rozhodlo o vytvorení pracovnej skupiny na prípravu dokumentu tretieho pléna 20. zasadnutia Ústredného výboru KSČ, ktorú som viedol. Súdruhovia Wang Huning, Cai Qi a Ding Xuexiang pôsobili ako zástupcovia vedúcich skupiny…” Je dosť zvláštne, že Li Čchiang, šéf Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky (vlády), ktorý je zodpovedný za stav a perspektívy národného hospodárstva, nebol zapojený do práce na ekonomických rozhodnutiach. Čao Le-ťi, predseda Národného ľudového zhromaždenia (parlamentu), ktorý prerokúva a schvaľuje päťročné a iné hospodárske plány, nebol menovaný. Vynechaný bol aj Li Si, tajomník Ústrednej komisie pre disciplinárnu inšpekciu (CCDI) ČKS, ktorá sa počas Si Ťin-pchingovho vedenia stala mocným nástrojom v boji proti korupcii a hospodárskej kriminalite.
“Vysvetlenie” tiež po prvýkrát odráža históriu práce, ktorá trvala viac ako mesiac. Začala sa až v novembri, keď sa malo tradične konať tretie plenárne zasadnutie. Je samozrejmé, že práce na materiáloch sa začali v predstihu, ale k plánovanému termínu sa ukázalo, že nie je možné dosiahnuť spoločné stanovisko vedenia strany. Práca sa musela začať odznova, pričom hlavné úlohy prevzali najvyšší predstavitelia na čele s generálnym tajomníkom. Si Ťin-pching opisuje priebeh kolektívnej práce vo svojom “Vysvetlení” takto:
“Po novembrovom rozhodnutí o zriadení pracovnej skupiny sa 8. decembra uskutočnilo prvé plenárne zasadnutie. To znamenalo oficiálny začiatok práce na príprave návrhu rozhodnutia. Viac ako sedem mesiacov skupina vykonávala hĺbkové štúdie, široko zisťovala názory, vypracúvala odôvodnenie tém rozhodnutia, viedla početné diskusie a menila a dopĺňala dokument. Zároveň bolo zo všetkých strán prijatých 1 911 odporúčaní a návrhov na zmeny a doplnenia. Redakčný tím všetky tieto odporúčania a návrhy dôkladne preskúmal a v čo najväčšej miere ich prijal, čoho výsledkom bolo 221 zmien a doplnení. Počas vypracovávania ‘rozhodnutia’ sa uskutočnili tri zasadnutia Stáleho výboru Politického byra Ústredného výboru KSČ a dve zasadnutia Politického byra, na ktorých sa dokument preskúmal a zmenil, výsledkom čoho bolo ‘rozhodnutie’ predložené na posúdenie tretiemu plénu 20. zasadnutia Ústredného výboru KSČ.”
Plénum schválilo náročnú kolektívnu prácu na texte “rozhodnutia”. Si Ťin-pching však považoval za potrebné vydať dodatočné vyhlásenie s “Vysvetlením”. Tento bezprecedentný dokument sa objavuje ako “nesúhlasné stanovisko súdruha Si Ťin-pchinga”. Netreba dodávať, že neobsahuje žiadne zjavné nezrovnalosti, a už vôbec nie rozpory s textom “rozhodnutia”. Zároveň aj pri zbežnom porovnaní oboch textov možno nájsť zaujímavé body a nuansy.
Si Ťin-pching niekoľkokrát používa pojem “nová kampaň”, ktorý prvýkrát zaznel v jeho prejave na 20. zjazde v októbri 2022, ale potom sa používal čoraz menej často. V rozsiahlom “Rozhodnutí III. pléna” som na zmienku o “novej kampani” narazil len niekoľkokrát. Autor expresívneho hesla, ktoré pripomínalo socialistické ideály komunistov 30. rokov, vo svojich “Vysvetlivkách” napísal o hlavných líniách práce pléna toto:
“Tento program opäť oznámil celému svetu, akú zástavu nesieme a akou cestou kráčame v novom pochode do novej epochy. Má dôležitý a hlboký význam pre komplexný pokrok vo veľkej veci budovania mocnej sily a národného omladenia prostredníctvom čínskej modernizácie.”
Si Ťin-pching charakterizuje výsledok plenárneho zasadnutia ako “celkový plán, ktorý môže zmobilizovať všetko úsilie na intenzívnejšie presadzovanie komplexného prehlbovania reforiem v širšom spektre oblastí v novom pochode do novej éry”. Existujú aj ďalšie znaky prebiehajúcej zmeny najdôležitejších teoretických usmernení KSČ. V nových dokumentoch som sa napríklad nestretol s hlavným heslom 19. zjazdu KSČ (2017), ktoré opakovane zaznamenalo na 20. zjazde a ďalších straníckych podujatiach – “Zostaňte verní nášmu pôvodnému cieľu, ani na chvíľu nezabudnite na naše poslanie”.
Si Ťin-pching charakterizuje stav trhového segmentu národného hospodárstva kritickejšie ako autori “rozhodnutia”. Píše napríklad:
“Trhový systém zostáva nedokonalý, trh je stále nedostatočne rozvinutý, vzťah medzi vládou a trhom ešte nie je úplne zefektívnený, inovačná kapacita nezodpovedá požiadavkám vysokokvalitného rozvoja, výrobný systém sa vyznačuje najmä veľkým rozsahom a celistvosťou štruktúry, a nie pôsobivou silou a vysokou kvalitou, situácia, keď sú hlavné kľúčové technológie pod zahraničnou kontrolou, sa zásadne nezmenila, základňa poľnohospodárstva nemá dostatočnú silu a rozvoj poľnohospodárskeho sektora ešte nebol plne realizovaný.
Stojí za to venovať pozornosť nielen výrazným rozdielom, ale aj zhode prístupov “Rozhodnutia” a “Vysvetlenia”. Napríklad sa v nich nespomína Ústredná komisia pre kontrolu straníckej disciplíny. Na 20. zjazde KSČ zaznela správa tejto všemocnej štruktúry, niekedy nazývanej “stranícka kontrarozviedka”, na rovnakej úrovni ako správa Politbyra. Samozrejme, v oboch dokumentoch sa obšírne hovorí o potrebe boja proti korupcii v radoch strany a v štátnom systéme. Ale pre politbyro v nich nebol priestor. V oboch dokumentoch sa zdôrazňuje význam ďalšieho rozvoja “otvorenosti”, t. j. obchodných, hospodárskych, finančných a iných väzieb s vonkajším svetom.
Pri vymenúvaní medzinárodných hospodárskych štruktúr sa v rozhodnutiach aj vo vysvetlivkách spomína len iniciatíva Pásmo a cesta. Zároveň sa nespomína ŠOS ani BRICS, ktoré zohrávajú čoraz väčšiu úlohu pri vytváraní spravodlivého svetového poriadku. V dôvodovej správe sa uvádza:
“Bolo konštatované, že je potrebné systematicky rozširovať otvorenosť na inštitucionálnej úrovni, prehĺbiť reformu systému zahraničného obchodu a systému riadenia zahraničných investícií a investičných aktivít v zahraničí, optimalizovať architektoniku regionálnej otvorenosti a zlepšiť mechanizmy na podporu kvalitnej spoločnej realizácie iniciatívy Pásmo a cesta.” Rozdielne nuansy sú zrejmé z analýz medzinárodného prostredia, v ktorom sa čoraz viac prejavujú nevýhody pre realizáciu čínskych reforiem. “Rozhodnutie” ich označuje za “nevyhnutnú požiadavku na napredovanie v budovaní spoločenstva spoločného osudu ľudstva a získanie strategickej iniciatívy tvárou v tvár zrýchlenému tempu kolosálnych zmien, ktoré nemajú za posledných sto rokov obdobu”.
Autor “Vysvetlení” z nejakého dôvodu nepoužíva termín “spoločenstvo spoločného osudu ľudstva”, ktorý predložil ešte v roku 2013. Namiesto toho podrobnejšie stanovuje úlohy vytvárania vonkajšieho prostredia priaznivého pre Ríšu stredu:
“Vytvoriť a zlepšiť koordinačné mechanizmy na zaistenie bezpečnosti oblastí v okolí Číny, zlepšiť mechanizmy na boj proti sankciám, zasahovaniu a jurisdikcii s dlhou rukou, zlepšiť mechanizmus na prevenciu a kontrolu obchodných rizík, zlepšiť systém zákonov a právnych predpisov a systém uplatňovania právneho štátu v zahraničných záležitostiach a prehĺbiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti presadzovania práva a spravodlivosti.”
“Vysvetlenie” neopakuje dôležitú časť “rozhodnutí” týkajúcu sa ideologickej podpory “ďalšieho všestranného prehlbovania reforiem”. Píše sa v nej:
“Je potrebné pevne sa držať marxizmu-leninizmu, myšlienok Mao Ce-tunga, teórie Deng Siao-pchinga, dôležitých myšlienok trojitého zastúpenia a vedeckej koncepcie rozvoja, aby sa plne realizovali Si Ťin-pchingove myšlienky socializmu s čínskymi charakteristikami novej éry. Dôkladne preštudujeme a zrealizujeme rad nových myšlienok, nových názorov a nových úsudkov generálneho tajomníka Si Ťin-pchinga o komplexnom prehĺbení reformy, plne, jasne a komplexne zrealizujeme novú koncepciu rozvoja a budeme sa držať základného pracovného algoritmu postupovať neustále vpred pri zachovaní stability”.
Tento rozpor možno vysvetliť prirodzenou skromnosťou autora “Si Ťin-pchingových myšlienok”. Pozornosť však vzbudzuje skutočnosť podrobného zoznamu zakladateľov ideológie KSČ, ktorý sa v poslednom čase nepoužíva a ktorý sa zvyčajne redukuje na všeobecný pojem “čínsky marxizmus”. Takýto podrobný zoznam “zdrojov a klasikov” v ekonomickom dokumente už vyvolal otázky. Rozpory a nuansy zaznamenané v “Rozhodnutí” a “Vysvetlení” potvrdzujú existenciu vnútrostraníckej demokracie v ČKS a zachovanie tvorivého potenciálu v strane so 100 miliónmi ľudí. Zdá sa, že prebiehajúca diskusia vo vedení vládnucej strany o optimálnej ceste k cieľu “veľkej obrody čínskeho národa” nebola ukončená. Nuž, IV. plenárne zasadnutie je pred nami!
Slovensko prešvihne výdavkové limity: Hrozia miliardové deficity?
Prezidenta mrzí, že vláda nepripravila oslavy k výročiu revolúcie
Bývalí politickí väzni komunizmu pripomínajú hrôzy totalitného režimu
BRICS, geopolitická výzva, ktorú Európska únia prehliada
Varovanie EÚ, aby sa pripravila na skoré Trumpove colné opatrenia
Zelenskyj vymenoval podmienky pre rokovania s Ruskom
VIDEO: Zoro Kollár o Lipšicovej chorobnej túžbe po úspechu aj za cenu zničených životov množstva nevinných ľudí na základe zmanipulovaných dôkazov aj o jeho narcistickej sebaprezentácii vo svetle kamier a reflektorov
VIDEO: Ponovembrový prevracač kabátov, bývalý propagandista ÚV KSS, dnes militantný progresívny liberál Marián Leško dával školenie z demokracie, prirovnal Fica k Biľakovi,
17. november si zobrala opozícia, ktorá ho použije ako „svoj“
Rusi ovládli ďalšie dve dediny. Zelenskyj vyhlásil, že vojna skončí
Revolučný zákon v Rusku: STOP bezdetnosti a gender ideológii!
Prečo kanadský premiér odmieta zverejniť zoznam 900 mien nacistov, ktorí po roku 1945 utiekli do Kanady?
“Sedem dedín bude obkľúčených”: Ukrajinci priznali následky zničenia ich logistiky pri Kurachove
COVID-19 bol vyvinutý v laboratóriu vo Wu-chane
Lavína sa už odtrhla a valí sa rovno na nás
Rusi použili ďalšiu novú zbraň – „neviditeľné“ rakety
Európa spáchala ekonomickú samovraždu
Takto to skončilo! Rusko zastavilo Rakúsku plyn!
Šok – Zelenského koncentračný tábor v centre Kyjeva
A je to vonku – milióny od US ambasády a Googlu pre Denník N
zo sekcie
Nová “kampaň” čínskeho prezidenta
Nová “kampaň” čínskeho prezidenta
Nová “kampaň” čínskeho prezidenta