V nedeľu sa v nigerskej metropole zišli desaťtisíce stúpencov vojenského prevratu, ktorí na štadióne privítali aj delegáciu vojenskej junty.
Vojenská junta v Nigeri v nedeľu večer oznámila, že uzavrela vzdušný priestor krajiny. Varovala zároveň, že každý pokus o jeho narušenie sa stretne s „ráznou a okamžitou reakciou“. Informuje agentúry AFP.
Oznámenie prišlo pred tým, ako vyprší termín, ktorý dalo regionálne združenie západoafrických krajín aktérom prevratu v Nigeri na to, aby odovzdali moc späť demokraticky zvolenému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi. V opačnom prípade im pohrozilo možnou vojenskou intervenciou.
„Vzhľadom na hrozbu intervencie, ktorá je čoraz jasnejšia vďaka prípravám susedných krajín, je vzdušný priestor Nigeru uzavretý od tohto dňa… pre všetky lietadlá až do odvolania,“ uviedla junta vo vyhlásení.
Bazouma zvrhli 26. júla, keď ho zadržali členovia prezidentskej stráže. Odvtedy ho zadržiavajú v jeho rezidencii v hlavnom meste Niamey.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo nigerskej junte na vzdanie sa moci týždeň. Po neúspešných snahách o diplomatické kontakty s ňou ministri obrany krajín ECOWAS v piatok oznámili, že sfinalizovali plán možnej intervencie v Nigeri.
Prevrat v Nigeri podporili desaťtisíce ľudí
Desaťtisíce stúpencov vojenského prevratu v západoafrickom štáte Niger sa v nedeľu zišli na štadióne v hlavnom meste Niamey. Zhromaždenie prebehlo v deň, keď vyprší lehota na prepustenie zadržiavaného prezidenta Mohameda Bazouma, ktorú dalo nigerskej junte regionálne združenie ECOWAS; v opačnom prípade jej pohrozilo vojenskou intervenciou.
Priaznivci novonastolenej junty sa zišli na štadióne s kapacitou 30.000 miest, ktorý bol takmer plný, informovali reportéri agentúry AFP.
Na štadión prišla aj delegácia členov junty. Mnohí zo zhromaždených stúpencov vojenskej vlády mali so sebou ruské vlajky a podobizne predstaviteľov armády, ktorí sa chopili moci pri júlovom prevrate.
K vojenskému prevratu v Nigeri, ktorý je významným svetovým producentom uránu, došlo 26. júla. Prezidentská stráž vtedy zajala prozápadného, demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma, ktorý je odvtedy zadržiavaný v prezidentskom sídle v hlavnom meste Niamey.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo 30. júla nigerskej junte týždeň na to, aby prepustila prezidenta Bazouma a vrátila mu moc; inak môže čeliť vojenskej intervencii armád tohto bloku. Šéfovia rezortov obrany krajín ECOWAS v piatok sfinalizovali plán možnej intervencie v Nigeri po tom, ako zlyhali pokusy o diplomatické kontakty s predstaviteľmi nigerskej junty.
Podľa agentúry AFP doposiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by nigerskí generáli prejavovali ochotu vzdať sa novonadobudnutej moci. Generál Mohamed Toumba na nedeľňajšom zhromaždení odsúdil tajné „machiavellistické plány“ tých, ktorí sa usilujú zastaviť „pochod Nigeru v ústrety pokroku“.
Niger bol podľa AP posledným spoľahlivým spojencom Západu v boji proti terorizmu v západoafrickom regióne.
Prevrat v Nigeri vyvolal obavy aj preto, že by sa tamojšia junta mohla prikloniť k Rusku, ako sa to stalo po prevratoch v Mali či Burkine Faso.
V čase hroziacej intervencie západoafrických štátov sa nigerskí generáli – podľa neoficiálnych zdrojov – obrátili so žiadosťou o pomoc na žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny, ktorí už operujú na území susedného Mali. Zároveň vyhlásili, že sa prípadnej intervencií západoafrických štátov postavia na odpor.
Podľa francúzskeho rezortu diplomacie nie je Rusko priamo zapojené do prevratu v Nigeri. Moskva však podľa neho oportunisticky využíva všetky možnosti, ako vyvolávať chaos a destabilizáciu, kdekoľvek sa mu naskytnú.
Podľa niektorých nepotvrdených správ už dorazil zo susedného afrického štátu Mali do hlavného mesta Nigeru Niamey tím poradcov a školiteľov zo skupiny PMC Wagner Group, ktorá tak reagovala na žiadosť o pomoc od nigerskej vojenskej junty.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo 30. júla nigerskej junte týždeň na to, aby prepustila prezidenta Bazouma a vrátila mu moc; inak môže čeliť vojenskej intervencii armád tohto bloku. Vojenská junta v západoafrickom štáte Niger údajne požiadala o pomoc žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny. Urobila tak v čase hroziacej vojenskej intervencie západoafrického regionálneho bloku ECOWAS, informovala v sobotu agentúra AP.
K vojenskému prevratu v Nigeri došlo 26. júla, keď prezidentská stráž zajala demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, ktorý je odvtedy zadržiavaný v prezidentskom sídle v hlavnom meste Niamey.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo 30. júla nigerskej junte týždeň na to, aby prepustila prezidenta Bazouma a vrátila mu moc; inak môže čeliť vojenskej intervencii armád tohto bloku.
Šéfovia rezortov obrany krajín ECOWAS v piatok sfinalizovali plán možnej intervencie v Nigeri a vyzvali členov bloku, aby urobili potrebné prípravy. Stalo sa tak po tom, ako zlyhali pokusy o diplomatické kontakty s predstaviteľmi nigerskej junty.
Jeden z vodcov nigerskej junty generál Salifou Mody sa so žiadosťou o pomoc obrátil na predstaviteľa wagnerovcov počas návštevy v susednom štáte Mali, uviedol pre agentúru AP Wassim Nasr, analytik zo think tanku Soufan Center so sídlom v New Yorku. Podľa jeho slov to potvrdili tri malijské zdroje aj francúzsky diplomat.
O stretnutí ako prvá informovala stanica France 24 a Nasr uviedol, že rozhovory potvrdil francúzsky diplomat a traja ľudia oboznámení s touto záležitosťou v Mali.
Nigerská junta potrebuje wagnerovcov, pretože oni sa môžu stať „garantom toho, že zostane pri moci,“uviedol Wassim Nasr. Wagnerova skupina podľa neho žiadosť nigerskej junty zvažuje.
Niger bol podľa AP posledným spoľahlivým spojencom Západu v boji proti terorizmu v západoafrickom regióne. Vojenské junty v okolitých štátoch sa odvracajú od Francúzska, ako bývalej koloniálnej mocnosti a prikláňajú sa k Rusku, ktorého záujmy vo viacerých afrických krajinách presadzujú práve wagnerovci.
Podľa francúzskeho rezortu diplomacie nie je Rusko priamo zapojené do prevratu v Nigeri. Moskva však podľa neho oportunisticky využíva všetky možnosti, ako vyvolávať chaos a destabilizáciu, kdekoľvek sa mu naskytnú.
Podľa niektorých nepotvrdených správ už dorazil zo susedného afrického štátu Mali do hlavného mesta Nigeru Niamey tím poradcov a školiteľov zo skupiny PMC Wagner Group, ktorá tak reagovala na žiadosť o pomoc od nigerskej vojenskej junty.
Vojenská skupina Wagner Group má silné zastúpenie v mnohých afrických krajinách vrátane Stredoafrickej republiky (SAR), Líbye, Mali, Burkiny Faso, Mozambiku a Sudánu.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že o budúcnosti zmlúv, ktoré PMC Wagner podpísal s rôznymi africkými krajinami, rozhodujú vlády týchto krajín.
Prezident Afrického inštitútu slobody Franklin Nyamsi vo štvrtkovom rozhovore pre RT varoval, že ak ECOWAS splní svoju hrozbu vyslať vojská do Nigeru, bude to vnímané ako vyhlásenie vojny spojencom junty vrátane Mali a Burkiny Faso. Takýto konflikt by sa mohol dramaticky vystupňovať, keďže bojujúce frakcie by hľadali pomoc u popredných svetových vojenských mocností, povedal a dodal: „Teraz sme na prahu svetovej africkej vojny.“
Bývalý veliteľ síl NATO v Európe — admirál amerického námorníctva James Stavridis sa domnieva, že situácia v Nigeri by mohla prerásť do totálnej vojny na africkom kontinente.
Ekonomické spoločenstvo západoafrických krajín (ECOWAS) dalo týždeň prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi na návrat k moci v Nigeri. V opačnom prípade, ako povedal šéf komunitnej komisie Omar Alye Toure, ECOWAS použije silu na obnovenie ústavného poriadku. Západné médiá zároveň napísali, že plán možného vojenského zásahu do situácie v Nigeri už bol vypracovaný.
„Povedie to (situácia v Nigeri) k rozsiahlej vojne v Afrike? Samozrejme, potenciál na to je. Bola by to významná a zničujúca udalosť,“ napísal Stavridis na sociálnej sieti.
Povstalci v Nigeri ohlásili blížiaci sa útok na územie svojej krajiny zo strany nemenovaného cudzieho štátu. Zároveň informovali o uzavretí vzdušného priestoru.
infovojna
VIDEO: Zoro Kollár o Lipšicovej chorobnej túžbe po úspechu aj za cenu zničených životov množstva nevinných ľudí na základe zmanipulovaných dôkazov aj o jeho narcistickej sebaprezentácii vo svetle kamier a reflektorov
VIDEO: Ponovembrový prevracač kabátov, bývalý propagandista ÚV KSS, dnes militantný progresívny liberál Marián Leško dával školenie z demokracie, prirovnal Fica k Biľakovi,
17. november si zobrala opozícia, ktorá ho použije ako „svoj“
Rusi ovládli ďalšie dve dediny. Zelenskyj vyhlásil, že vojna skončí
Revolučný zákon v Rusku: STOP bezdetnosti a gender ideológii!
Prečo kanadský premiér odmieta zverejniť zoznam 900 mien nacistov, ktorí po roku 1945 utiekli do Kanady?
“Sedem dedín bude obkľúčených”: Ukrajinci priznali následky zničenia ich logistiky pri Kurachove
COVID-19 bol vyvinutý v laboratóriu vo Wu-chane
Lavína sa už odtrhla a valí sa rovno na nás
Rusi použili ďalšiu novú zbraň – „neviditeľné“ rakety
Európa spáchala ekonomickú samovraždu
Takto to skončilo! Rusko zastavilo Rakúsku plyn!
Šok – Zelenského koncentračný tábor v centre Kyjeva
A je to vonku – milióny od US ambasády a Googlu pre Denník N
Vojna na Ukrajine sa po nástupe Trumpa do úradu skončí skôr, myslí si Zelenskyj.
Miliónové prešľapy a odchádzajúci investori: Saková odkrýva zlyhania bývalej vlády
Viac ako 44 miliónov eur skvalitní život sociálne vylúčených ľudí a seniorov
Prezident Pellegrini prijal predstaviteľov školských odborov spoločne s ministrom školstva
Vystúpenie D.Trumpa v EP a rovnakú antimigračnú politiku žiadajú poslanci z vlasteneckých frakcií
Generál naložil Fedorovi Gálovi: Vždy, keď vyleziete z kúta, tak iba urážate Slovákov
zo sekcie
Niger v obave pred možnou vojenskou intervenciou uzavrel svoj vzdušný priestor
Niger v obave pred možnou vojenskou intervenciou uzavrel svoj vzdušný priestor
Niger v obave pred možnou vojenskou intervenciou uzavrel svoj vzdušný priestor