Keďže Európa prerušuje svoje väzby na ruský plyn, súčasný nedostatok energie sa odráža vo vysokých cenách zemného plynu – ceny sú ekvivalentné úrovni 350 USD za barel ropy.
Nemecko už pred jeseňou prijalo radu odporúčaní, ako obmedziť dopyt po zemnom plyne. Dočasne obrátilo kormidlo v prípade odstavenia jadrových elektrární, a taktiež obnovilo uholné. Cieľom je zabezpečiť dostatok plynu pre priemysel a domácnosti, no do marca 2023 by malo prísť k obmedzeniu spotreby o 10-15 %, aby sa tlak na ceny zmiernil.
Vysoké ceny energií likvidujú konkurencieschopnosť európskeho priemyslu
To, čo bolo kedysi nepredstaviteľné, je teraz takmer istotou. Európa bude túto zimu čeliť veľkému poklesu ekonomickej aktivity, pretože nebude mať dostatok energie na chod ekonomiky v takom rozsahu, ako tomu bolo minulé roky. Keďže Európa prerušuje svoje väzby na ruský plyn, súčasný nedostatok energie sa odráža vo vysokých cenách zemného plynu – ceny sú ekvivalentné úrovni 350 USD za barel ropy. Jednoročné ceny elektriny v Nemecku a vo Francúzsku sú približne desaťkrát vyššie než normálne, a to aj pri vážnych opatreniach na obmedzenie dopytu.
Zatiaľ čo zvyšovanie úrokových sadzieb je správnym nástrojom na riešenie príliš silného dopytu v USA, pravdepodobne nie je dostatočným nástrojom pre Európu, kde skutočný ponukový šok obmedzuje produkciu. Namiesto toho bude potrebné presadzovať prideľovanie energií a obmedzenie energeticky náročných odvetví. To, do akej miery fiškálne stimulovať zasiahnuté odvetvia a neutiahnuť príliš úrokové sadzby, nie je ani zďaleka zrejmé. Inflácia bude naďalej vysoká, aj keď sa ekonomika zníži.
Keď sa pozrieme za túto zimu, vplyv štrukturálne vyšších cien energií na európske hospodárstvo môže byť významný. Nemecká ekonomika, roky podporovaná jej vysoko konkurenčným, energeticky náročným priemyselným sektorom, bude akútne napätá. Podobne ako Brexit, tento šok spôsobí slabší sekulárny rast, vyššiu úroveň inflácie a tlak na pokles meny v priebehu času.
Graf: Cena zemného plynu vyjadrená v ropných ekvivalentoch – dnes by boli lacnejšie ropné elektrárne ako tie plynové
zdroj: Bridgewater
Čo prinesie zasadnutie centrálnych bankárov v Jackson Hole?
Predstavitelia Federálneho rezervného systému (Fed) zamierili tento týždeň do Jackson Hole na každoročné trojdňové sympózium v Kansas City spolu s niektorými poprednými svetovými ekonómami a centrálnymi bankármi. Konferencia by mohla byť najdôležitejšou hospodársko-politickou udalosťou roka, pretože investori sa obracajú na predsedu Fedu Jaya Powella, aby objasnil svoje očakávania na niekoľko nasledujúcich mesiacov a pre rok 2023 verejnosti.
Fed v posledných mesiacoch realizoval agresívnu politiku zvyšovania sadzieb, pričom od marca zvýšili úrokové sadzby o neuveriteľných 2,25 %, aby sa pokúsili dostať pod kontrolu neskrotnú infláciu.
Teraz musia predstavitelia Fedu zvládnuť chúlostivú úlohu, kedy ustúpiť od tohto super veľkého zvyšovania sadzieb bez toho, aby vyslali neúmyselný signál, že boj o infláciu sa končí. A musia určiť, o koľko ďalej zvyšovať sadzby, aby udržali ceny na uzde bez toho, aby sa ekonomika dostala do recesie.
Fed v posledných dňoch zdôraznil, že majú pred sebou ešte dlhú cestu a naďalej varovali pred rizikom, že inflácia by sa mohla v USA zakoreniť, ak nebude rýchlo potlačená. Na druhej strane, viacerí varovali pred rizikom príliš vysokých sadzieb a uznali, že plný efekt zvyšovania úrokových sadzieb si stále razí cestu cez ekonomiku.
Čo prinesie nový týždeň?
Nový týždeň prinesie čínske výsledky PMI, ktoré sú predstihovým ukazovateľom vývoja čínskeho priemyselného sektora. V stredu budú zverejnené dáta augustovej inflácie z Európy, ktoré sa očakávajú na úrovni 9,0 % vs. 8,9 % minulý mesiac. Týždeň uzavrú už tradičné výsledky z trhu práce v USA. Pre investorov bude dôležité či dochádza k spomaleniu vytvárania nových pracovných miest, aká je miera nezamestnanosti a rýchlosť rastu platov.
Očakáva sa, že ekonomika Spojených štátov vytvorila v auguste 290 000 nových pracovných miest a miera nezamestnanosti ostane na 3,5 %.
Autor: Dominik Hapl – analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Zdroj: openiazoch.zoznam.sk
Premiér Robert Fico a Tibor Gašpar o vyčíňaní čurillovcov, ktorých radikalizácia sa dá porovnať k mentalite teroristu Cintulu…
Organicky viazaný jód – kľúč k uzdraveniu štítnej žľazy a mnohých chorôb
Pobaltská „veľmoc“ dostala chuť potápať lode
Clemens Kuby & Jaroslav Dušek – uzdravovacie procesy spúšťa sila našej mysle
Bývalý ukrajinský vrchný veliteľ Zalužnyj prehovoril
Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová o snahách Európy podkopávať spoločne so Zelenského režimom mierové rozhovory medzi USA a Ruskom…
Vo svete dochádza k bezprecedentnej erózii medzinárodného práva, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Blanár za prítomnosti bývalého ministra zahraničia Lajčáka po začiatku zasadnutia Rady predsedov Valného zhromaždenia OSN v Bratislave
Na špecializovanom trestnom súde pokračovala kauza Múzea holokaustu v Seredi
Lubomír Zaorálek o systéme svetového poriadku vytvorenom USA, ktorý Donald Trump kvôli vysokým finančným nákladom demontuje, o historických paralelách medzi súčasným konfliktom na Ukrajine a udalosťami počas 2. svetovej vojny…
Pätnásťročný utečenec z Ukrajiny sa v nitrianskej Základnej škole vyhrážal spolužiakom zastrelením, polícia ho pre istotu posadila do väzby
Trumpova celní válka se rozjela naplno a Čína bude od středy platit 50% clo z dovozu do USA. Cla proti USA zavede i Evropská unie a v zemích kolektivního Západu hrozí vypuknutí obrovské recese. Izraelský premiér Netanjahu slíbil americkému prezidentovi odstranit cla a vyrovnat obchodní přebytek
Elon Musk odmieta Trumpovu colnú politiku. Jej negatívne dopady ilustroval zdieľaním videa s ekonómom Miltonom Friedmanom, ktorý svojho času vysvetľoval výhody medzinárodného obchodu bez bariér a ciel
Maďarsko reagovalo na uvalenie ciel Donaldom Trumpom zvolaním krízového štábu
Irán nikdy nevyvinie jadrovú zbraň, tvrdí rezort diplomacie a poukazuje na fatvu svojho najvyššieho duchovného vodccu ajatolláha Alí Chameneího
Čo, ako a kedy jesť aby sme boli zdraví
Brusel by obišiel pravidlá! Von der Leyenová chce priviesť Ukrajinu do EÚ „zadnými dvierkami“
Slintačka a krívačka uzavrela hranice: 17 priechodov dočasne mimo prevádzky
Fiasko za 652-tisíc eur: MATOVIČOVE fiatky skončili na mŕtvom bode
Trump pohrozil Číne dodatočnými clami vo výške 50 percent
Kongresmanka USA: Ukrajinci by sa mali zmieriť so stratou území. Ak si opäť zvolia Zelenského, prídu o zvyšok krajiny
zo sekcie
Nepredstaviteľné sa stáva realitou. Európa bude túto zimu čeliť veľkému poklesu ekonomickej aktivity, pretože nebude mať dostatok energie na chod ekonomiky, upozorňuje trhový analytik
Nepredstaviteľné sa stáva realitou. Európa bude túto zimu čeliť veľkému poklesu ekonomickej aktivity, pretože nebude mať dostatok energie na chod ekonomiky, upozorňuje trhový analytik
Nepredstaviteľné sa stáva realitou. Európa bude túto zimu čeliť veľkému poklesu ekonomickej aktivity, pretože nebude mať dostatok energie na chod ekonomiky, upozorňuje trhový analytik