Cenzúra ruskej stanice RT DE zo strany Nemecka a zatvorenie pobočky DW zo strany Moskvy prispelo k ďalšiemu zvýšeniu napätia vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom.
Nemeckojazyčný kanál ruskej stanice RT má zakázané vysielať v Nemecku, oznámil v stredu mediálny regulátor spolkovej republiky, informovala TASR na základe správy agentúry AFP.
Stanica RT DE je „zakázaná, pretože (kanál) nemá potrebnú vysielaciu licenciu“, vysvetlila autorizačná a dozorná komisia regulačného úradu vo vyhlásení.
Európsky družicový operátor Eutelsat vyradil RT DE zo svojej ponuky na žiadosť nemeckých úradov ešte vlani v decembri, necelý týždeň po tom, ako začala stanica vysielať. RT DE však bola naďalej dostupná cez internet a mobilnú aplikáciu.
Vedenie stanice vtedy odsúdilo toto rozhodnutie ako „nelegálne“ a výsledok politického tlaku Berlína.
RT je v západných krajinách považovaná za propagandistický nástroj Kremľa, ktorý v mene ruského štátu šíri konšpiračné teórie a dezinformácie. RT tieto obvinenia odmieta.
Spor o RT je jednou z viacerých tém, ktoré zaťažujú nemecko-ruské vzťahy. Ďalšími sú údajná otrava a uväznenie ruského opozičného aktivistu Alexeja Navaľného, západné konšpirácie o útokoch hackerov vedených z Ruska okrem iného na Spolkový snem a aj rozsudok v kauze vraždy Čečenca s gruzínskym občianstvom v berlínskom parku Kleiner Tiergarten.
Ruska v reakcii zakázalo nemeckej televízie Deutsche Welle vysielať
Moskva vo štvrtok v reakcii na potlačovanie slobody prejavu zo strany Nemecka vydala zákaz vysielania pre nemeckú stanicu Deutsche Welle (DW). Ruské ministerstvo zahraničia nariadilo zatvorenie kancelárie v Moskve a odobratie akreditácií novinárom. Okrem toho „ukončí“ satelitné a káblové vysielanie na ruskom území. Ide o reakciu Ruska na zákaz vysielania nemeckojazyčného kanálu ruskej stanice RT v Nemecku (RT DE). Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
Kremeľ vo štvrtok zákaz vysielania pre RT DE označil za porušenie slobody prejavu a ruský rezort diplomacie avizoval, že ešte vo štvrtok oznámi odvetné opatrenia, ktoré zavedie voči nemeckým novinárom a médiám pôsobiacim v Rusku, ako aj internetovým platformám, ktoré zastavili vysielanie kanála.
DW je nemecká verejnoprávna rozhlasová a televízna spoločnosť určená na vysielanie v zahraničí. Deutsche Welle je k dispozícii v 32 jazykoch. Satelitná televízia spoločnosti DW pozostáva z kanálov v nemčine, angličtine, španielčine a arabčine. DW je členom ARD, celonemeckého zväzku verejnoprávnych audiovizuálnych inštitúcií.
DW oficiálne sídli v Bonne, kde sa vyrába rozhlasová tvorba. Televízia vysiela výhradne z Berlína. V oboch mestách sa vytvára obsah pre spravodajské webové stránky spoločnosti DW vo viacerých jazykoch. Pre Deutsche Welle pracuje približne 3000 zamestnancov a nezávislých spolupracovníkov zo 60 krajín. Spoločnosť tvrdí, že televízne vysielanie DW si raz za týždeň zapne zhruba 117 miliónov ľudí. Rádiové okruhy počúva zhruba 50 miliónov ľudí po celom svete.
EÚ kritizovala Moskvu za zatvorenie pobočky Deutsche Welle v Rusku
Európska únia v piatok odsúdila rozhodnutie Ruska zatvoriť pobočku nemeckej stanice Deutsche Welle (DW) v Moskve. Označila ho za „neprijateľné“ a krok zlým smerom. Informovala o tom agentúra AFP.
Tento „neodôvodnený“ krok Moskvy „je žiaľ, ďalším príkladom pretrvávajúceho porušovania slobody médií a nerešpektovania ich nezávislosti“, povedal novinárom hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano.
Odstavenie DW bolo odvetou Moskvy za to, že Nemecko zakázalo na svojom území vysielanie nemeckojazyčného kanála ruskej štátnej televíznej siete RT.
Stano konštatoval, že vysielanie RT DE bolo zakázané z dôvodu chýbajúcej platnej licencie a toto rozhodnutie „absolútne nesúviselo s pôsobením Deutsche Welle v Rusku“.
Stano ďalej uviedol, že EÚ je solidárna s DW a jej zamestnancami v Rusku. „Budeme situáciu naďalej veľmi pozorne sledovať,“ dodal.
Podľa splnomocnenkyne nemeckej vlády pre kultúru a médiá Claudie Rothovej nemožno situáciu RT a Deutsche Welle porovnávať. RT podľa nej v súčasnej dobe vysiela bez licencie a nepožiadala o súhlas s vysielaním. „To je úplne iná situácia ako v prípade DW, ktorej sa teraz licencia odoberá,“ povedala Rothová.
Šéf Deutsche Welle v reakcii na ruské kroky vyhlásil, že niečo podobné musia médiá „zažívať iba v autokraciách“. „Podnikneme právne kroky,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Peter Limbourg podľa agentúry Reuters. Podľa agentúry TASS povedal, že moskovská kancelária DW chce pokračovať v práci, pokiaľ nebude zákaz formálne oznámený. Nemecká mediálna spoločnosť zatiaľ od ruských úradov oficiálne oznámenie o konci vysielania v Rusku nedostala, dozvedela sa o ňom z médií, povedal predtým hovorca DW Christoph Jumpelt časopisu Der Spiegel.
Cenzúra ruskej stanice RT DE zo strany Nemecka a zatvorenie pobočky DW zo strany Moskvy prispelo k ďalšiemu zvýšeniu napätia vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom, ktoré sú v posledných mesiacoch vyhrotené v súvislosti s rozmiestnením tisícok ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou v reakcii na agresívnu militarizáciu Európy zo strany USA a NATO. Spojené štáty i EÚ sa obávajú hroziaceho útoku na Ukrajinu, čo však Moskva popiera.
Rusko naopak vyjadrilo obavy z narastajúcej militarizácie Európy vysielaním amerických vojakov. „Spojené štáty de facto pokračujú v eskalácii napätia v Európe,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a zároveň zdôraznil, že tieto kroky USA sú „najlepším dôkazom toho, že my, Rusko, máme zjavný dôvod na obavy“.
Zdroj: news.sk / ta3.com / cas.sk / irozhlas.cz
Európska únia je prostitutka, ktorá ide do postele s tým, kto jej viac zaplatí a kto jej po akte ešte aj utrie vagínu.