Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Už takmer rok a pol prechádza nemecká ekonomika akýmsi rozpadom, predovšetkým kvôli samovražednému podriadeniu sa svojim pánom vo Washingtone DC . Od začiatku ruskej protiofenzívy proti agresii NATO v Európe zažil Berlín množstvo veľkých ekonomických problémov, ktoré sa čoskoro preniesli do spoločenských a politických problémov, čo spôsobilo ďalšiu nestabilitu v krajine. 

Na druhej strane to začalo spôsobovať problémy s investíciami a celkovou podnikateľskou klímou v Nemecku, pretože príslušní ľudia a spoločnosti začali strácať dôveru v schopnosť Berlína udržať svoju ekonomiku stabilnú.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Nemecká ekonomika stráca svoju DNA ako miesto na podnikanie a zahraniční investori si držia odstup, namiesto toho sústreďujú svoju pozornosť na rozvíjajúce sa trhy,“ varoval Toralf Haag, generálny riaditeľ nemeckej skupiny Voith.

Haag, šéf nemeckej technologickej spoločnosti, poskytol rozhovor pre Die Welt , v ktorom diskutoval o rýchlo vznikajúcich ekonomických problémoch ovplyvňujúcich Nemecko. Pre noviny povedal, že jeho skupina Voith zatiaľ dokázala prečkať búrku a ochrániť sa pred recesiou, v ktorej sa nemecká ekonomika nachádza od posledného štvrťroka.

Haag však vyjadril aj obavy týkajúce sa budúcnosti nemeckej ekonomiky, najmä pokiaľ ide o konkurencieschopnosť, energetickú bezpečnosť a zahraničné investície. Sťažoval sa na „agresívny prechod nemeckej energetiky od tradičnej výroby energie, ako je uhlie a jadrová energia, k obnoviteľným zdrojom energie“, pričom to označil za „problémový“.

„Existujú ambiciózne ciele, ale len nedostatočné stimuly a podpora na dosiahnutie týchto cieľov. Potrebujeme menej byrokracie, rýchlejšie schvaľovacie postupy a rýchlejšiu implementáciu. Tak, ako to momentálne beží, to z dlhodobého hľadiska fungovať nebude,“ konštatoval Haag.

Keď sa ho pýtali na aktuálny stav podnikania a investičných príležitostí v Nemecku, nebol veľmi optimistický, nielen čo sa týka vyhliadok svojej firmy (so sídlom v Heidenheime, pôsobiacej predovšetkým v energetike, automobilovom a papierenskom priemysle), ale aj celkovej situácie.

“Investičné rozhodnutia v Nemecku sú čoraz ťažšie,” povedal Haag a dodal: “Aby som bol úprimný, v súčasnosti máme tendenciu vyberať si východnú Európu, Áziu alebo USA, pokiaľ ide o nové výrobné zariadenia, pretože náklady na energiu a personál sú v Nemecku obzvlášť vysoké a zároveň sa zvyšuje byrokracia a regulácia.”

Posťažoval si, že skupina Voith bola za posledný rok alebo dva nútená zamestnať ďalších 30 ľudí do manažmentu, len aby zvládla všetky nové nariadenia a povinnosti, ktoré zaviedla neustále narastajúca byrokracia.

„Rád by som pozval zamestnancov ministerstiev, aby si overili, aký vplyv majú ich špecifikácie priamo vo firme – či sú realizovateľné a rozumné. Na to, aby Voith opäť výrazne investoval v Nemecku, sa musia zásadne zmeniť rámcové podmienky. Žiaľ, momentálne to nevidím,“ uviedol Haag.

Povedal, že nebezpečenstvo ďalšej deindustrializácie Nemecka je „veľmi veľké“, a to predovšetkým z dôvodu zníženia priemyselnej činnosti v dôsledku tendencie mnohých nemeckých spoločností presídľovať sa do iných krajín.

„Teraz takmer každý deň vidíme, že priemyselné spoločnosti už neinvestujú v Nemecku, ale v iných regiónoch sveta. Administratíva a inžinierstvo môžu zostať v Nemecku, ale výroba, ktorá je obzvlášť cenná pre hospodárstvo, sa čoraz viac uskutočňuje inde,“ posťažoval sa Haag a dodal: „V dôsledku toho

nemecká ekonomika nielen stráca svoju DNA, ale aj potenciál do budúcnosti…

…Priemysel je so svojimi dobre platenými pracovnými miestami garantom prosperity. Doposiaľ dosiahnutú prosperitu nemožno udržať len administratívnymi pracovnými miestami a sektorom služieb.“

Deindustrializácia Nemecka

Deindustrializácia Nemecka je skutočne prebiehajúci proces, ktorý je v tomto bode prakticky nezvratný. Obavy Haagu sú podporené oficiálnymi údajmi a štatistikami o aktuálnom stave nemeckého hospodárstva, najmä jeho priemyselnej kapacity.

Nemecký priemysel bol vždy hlavnou hybnou silou jeho ekonomiky, najmä jeho automobilový priemysel a high-tech priemysel, z ktorých všetky sú vysoko závislé od stabilných dodávok energie . Avšak zatiaľ čo Haag obvinil z obsedantného prechodu na alternatívne zdroje energie (najmä obnoviteľné zdroje) za hlavné problémy, ktoré zažíva Nemecko, nespomenul podriadenosť Berlína Washingtonu DC a následné zastavenie ruského dovozu energie.

Výsledky boli prinajmenšom katastrofálne. Minulotýždňový prieskum BVMW (Federálna asociácia stredných podnikov) ukázal, že viac ako štvrtina (26 %) všetkých generálnych riaditeľov stredne veľkých nemeckých spoločností zvažuje zatvorenie svojich podnikov, pričom viac ako pätina (22 %) vyjadrila pripravenosť presunúť svoje spoločnosti do zahraničia.

Dôvody pre takéto rozhodnutia boli do značnej miery rovnaké ako tie, ktoré uviedol generálny riaditeľ skupiny Voith. V dôsledku toho priemyselná produkcia krajiny zaznamenala v prvom štvrťroku dramatický prepad , vrátane poklesu o takmer 11 % len v marci, čo je najväčší mesačný pokles za posledné roky. Problém navyše zhoršuje rastúca inflácia ( v súčasnosti je na úrovni 6,8 % ).

Do februára tohto roku Nemecko zažilo „cenový šok“ o viac ako 40 % v dôsledku svojej protiruskej politiky sankcií , čo možno opísať len ako možno najhorší prípad bumerangového efektu v histórii západnej sankčnej vojny proti svetu.

Ruský dovoz energie bol pre Nemecko pravdepodobne najlepším možným zdrojom energie, najmä keď sa Berlín snažil zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie. Tieto dovozy umožnili spoliehať sa na zemný plyn ako na relatívne čistý zdroj, zatiaľ čo obnoviteľné zdroje zohrávali pomocnú úlohu. Avšak so zavedením samovražedných protiruských sankcií, ako aj teroristickým útokom USA na plynovody Nord StreamNemecká energetická bezpečnosť bola preč prakticky zo dňa na deň.

Drago Bosnic

O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.

infobrics/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.