NATO začína rozsiahle jadrové cvičenie Steady Noon v severnej Európe
Na severe Európy sa v pondelok začína rozsiahle jadrové cvičenie NATO Steadfast Noon, ktorého sa zúčastňuje dvetisíc vojakov z 13 krajín aliancie a do 60 vojenských lietadiel.
Ako už predtým vysvetlil generálny tajomník Aliancie Mark Rutte , cvičenia sa budú konať najmä v Spojenom kráľovstve , v Severnom mori , ako aj v Belgicku a Holandsku . Manévre by podľa neho mali ukázať „akýmkoľvek nepriateľom“, že NATO je pripravené reagovať na akékoľvek hrozby.
Podľa vyhlásenia aliancie sú cvičenia plánované, pripravujú sa viac ako rok a neplánujú pri nich použiť vojenské zbrane.
Manévre budú trvať dva týždne. Zapojených bude osem leteckých základní. Na cvičeniach sa zúčastnia najmä rôzne lietadlá schopné niesť jadrové zbrane, bombardéry, sprievodné stíhačky a tankovacie lietadlá, prieskumné lietadlá a lietadlá elektronického boja.
Tlačová služba NATO pripomenula, že aliancia neustále podniká kroky „na zabezpečenie spoľahlivosti a účinnosti svojich jadrových odstrašujúcich síl“. Najmä v roku 2024 boli holandské nové bojové lietadlá F35A vyhlásené za vhodné na použitie v jadrových odstrašovacích misiách.
Napriek tomu, že NATO označuje svoje cvičenia za plánované, protivojnové organizácie ich konanie v podmienkach medzinárodného napätia kritizujú.
Ako už skôr uviedol námestník ministra zahraničných vecí Alexander Grushko v rozhovore pre RIA Novosti , Rusko berie do úvahy, že vo vojensko-technickom zmysle NATO smeruje k zvyšovaniu úlohy jadrových zbraní v stratégii aliancie. Pripomenul, že bývalý generálny tajomník tejto organizácie Jens Stoltenberg pred časom hovoril o modernizácii jadrových zbraní, vrátane amerických bômb umiestnených v európskych krajinách.
Moskva podľa diplomata berie do úvahy „celý súbor faktorov ovplyvňujúcich strategickú stabilitu, našu bezpečnostnú a obrannú schopnosť“ a za týmto účelom v súčasnosti prebieha proces aktualizácie Základov ruskej štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania.
25.septembra Vladimir Putinna zasadnutí Bezpečnostnej rady o jadrovom odstrašovaní oznámil aktualizáciu „Základov štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania“. Prezident naznačil, že agresia akéhokoľvek nejadrového štátu proti Rusku s podporou jadrovej veľmoci bude považovaná za ich spoločný útok.
Moskva si tiež vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v prípade agresie, a to aj v prípade, ak nepriateľ s použitím konvenčných zbraní predstavuje kritickú hrozbu pre suverenitu, objasnila hlava štátu.
Ako poznamenal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov , zmeny v ruskej jadrovej doktríne sú signálom pre nepriateľské krajiny. Rozumné hlavy štátov podľa neho predtým chápali závažnosť Putinových vyhlásení, najmä pokiaľ ide o „takúto bezprecedentnú konfrontáciu“, ktorú vyvolala priama účasť západných krajín v ukrajinskom konflikte.
/ skspravy.sk /
Mám dotaz, hľadám a nemôžem nájsť články Janus- globálna politická kampaň a Corona: sprísňuje pravidlá pre výzkum…