Slovanské Noviny

6. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

NATO sa pára (VIDEO)

Medzi USA a EÚ rozhodne neexistuje jednota.

Politológ Paul Antonopoulos sa domnieva, že Washington a Londýn nemôžu získať podporu popredných členov EÚ v otázke súvisiacej s Ukrajinou. V článku pre InfoBrics vysvetľuje, že Spojené štáty nedávno informovali o presune 8 500 svojich vojakov do východnej Európy. Je známe, že ide o sily rýchlej reakcie, ktoré sú súčasťou NATO.

Všetci nesúhlasia

Pozorovateľ poznamenal, že americký prezident Joe Biden povedal, že sa mu podarilo dohodnúť so svojimi európskymi partnermi  na ďalšom postupe. Problémom však je, že s Washingtonom súhlasili iba Poľsko, Taliansko, Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko. Dohody sa zároveň týkajú len ekonomických sankcií voči Rusku, a nie presunu amerických jednotiek do Európy. Ostatní členovia EÚ nesúhlasili s americkým lídrom, povedal Antonopoulos.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Americká kalkulácia

Analytik si je istý, že medzi USA a EÚ rozhodne nepanuje jednota. Tak, ako to nie je ani v NATO. Podľa odborníka došlo k rozkolu medzi spojencami. Európska únia sa zrejme obáva, že v prípade konfrontácie s Ruskom sa celé európske územie zmení na vojnové dejisko. V tomto prípade zostanú Spojené štáty ako vždy bokom. A tento scenár im zjavne nevyhovuje.

Rovnako je to s Ukrajinou 

USA a Veľká británia nie sú schopné získať podporu popredných členov Európskej únie pri výbere budúcej stratégie pre Ukrajinu.  Paul Antonopoulos uvádza,  že hovorca Pentagonu John Kirby nedávno povedal, že vo východnej Európe by mohlo byť nasadených až 8 500 amerických vojakov. Ide o hlavnú časť amerických jednotiek uvedených do stavu najvyššej pohotovosti a určených na posilnenie síl rýchlej reakcie NATO. Preto, povedal Kirby, Spojené štáty budú pripravené reagovať na celý rad nepredvídaných udalostí.  Pár dní pred tým vystúpil aj americký prezident Joe Biden, ktorý hovoril o rokovaniach s európskymi kolegami ohľadom ďalšieho postupu. Podľa šéfa Bieleho domu sa mu podarilo dosiahnuť jednomyseľnosť s európskymi lídrami. Jediným problémom, poznamenáva Paul Antonopoulos, je, že okruh politikov, ktorí podporovali americký akčný plán, sa ukázal byť malý: zahŕňal iba vodcov Veľkej Británie,

Hlavné sú sankcie

Dohoda medzi nimi v skutočnosti spočíva v spoločných tvrdých sankciách voči Rusku v prípade, že sa rozhodne vyslať vojakov na územie Ukrajiny. Ruská strana však opakovane ubezpečila, že žiadne takéto plány nemá – evidentne tomu verí čoraz viac európskych politikov. Ako zdôrazňuje Paul Antonopoulos, že ak anglo-americká aliancia Washingtonu a Londýna spolu so svojimi poľskými a pobaltskými spojencami budú trvať na ďalšej eskalácii, potom sa zvyšok Európskej únie prikláňa k obnoveniu pokojného dialógu s Ruskom.  

Trhliny

Napriek všetkým Bidenovým vyhláseniam o jednote medzi USA a EÚ, v skutočnosti táto únia vážne praskla. Všetci si dobre uvedomujú, že v prípade ďalšej eskalácie sa bude celý kontinent zmietať vo zdĺhavej vojne, ktorá nevyhnutne povedie k miliónom utečencov, tisíckam mŕtvych a vážnej energetickej kríze. Pre Európsku úniu, ktorá v prvom rade uprednostňuje hospodársky rozvoj, by bol takýto scenár katastrofálny. Nemalo by to však priamy dosah na Spojené štáty, ako aj na Spojené kráľovstvo, ktoré je nielen geograficky oddelené od zvyšku Európy, ale už nejaký čas nie je členom EÚ. .

Predsa len je nádej

Napriek tomu, sumarizuje autor, môžeme byť len radi, že skutočne vplyvní členovia Európskej únie – Francúzsko a Nemecko – si zachovávajú chladnú myseľ, čo stačí na upokojenie Poľska a pobaltských štátov, náchylných k ultranacionalizmu a rusofóbii. Triezvu hlavu si zachováva  aj Rusko, ktoré je stále pripravené rokovať. Existuje nádej, že sa situácia ešte dá vyriešiť mierovou cestou. Ani v tomto prípade však rozkol v aliancii USA – EÚ nezmizne a bude sa len zväčšovať.

hlavnydennik.sk

možno ste nepostrehli