Demonštranti sa pokúsili vniknúť do hotela pre žiadateľov o azyl
Dav demonštrantov sa v nedeľu (4. augusta) pokúsil vniknúť do hotela v Rotherhame na severe Anglicka, kde sú ubytovaní žiadatelia o azyl.
“Garantujem, že budete ľutovať, že ste sa podieľali na tejto poruche, či už priamo alebo tými, ktorí túto poruchu vyvolali online,” povedal Sir Keir Starmer v televíznom prejave, informuje portál news.sky
Mskovaní muži odpálili kusy dreva a spustili hasiace prístroje na policajtov pred Holiday Inn Express a niektorí vtrhli do hotela.
“Ľudia v tejto krajine majú právo byť v bezpečí, a napriek tomu sme boli svedkami útokov moslimských komunít na mešity,” povedal britský ľavicový premiér.
Sir Keir uviedol, že moslimovia sa stali terčom útokov spolu s ďalšími menšinovými komunitami a dodal, že v uliciach boli “nacistické pozdravy”.
Ministerstvo vnútra v nedeľu oznámilo, že mešitám bude ponúknutá väčšia ochrana s novým núdzovým zabezpečením.
Uviedla, že mešitám, ktorým hrozí násilné útoky, možno poskytnúť dodatočný bezpečnostný personál ako súčasť rýchlej bezpečnostnej reakcie na posilnenie práce miestnej polície.
Násilné scény vypukli po celej krajine po správach, že podozrivý zo smrti troch mladých dievčat pri útoku nožom na tanečnej hodine s tematikou Taylor Swift bol žiadateľom o azyl. 18-ročný násilník sa narodil už v Británii migrantom z Rwandy.
Počas piateho dňa nepokojov Sir Keir povedal, že sa „nebude vyhýbať nazvať to tak, ako to je“ a označil násilie za „krajne pravicové násilie“.
„Pre tých, ktorí sa cítia byť terčom pre farbu vašej pleti alebo pre vašu vieru: Viem, aké to musí byť desivé,“ povedal. “Chcem, aby ste vedeli, že tento násilný dav nezastupuje túto krajinu a my ich postavíme pred súd.”
Politický spravodajca Rob Powel o situácii a vládnej reakcii:
Toto bolo jasné, svalnaté a jednoznačné vyhlásenie premiéra. Sir Keir Starmer nerozšíril svoj jazyk. Vybral páchateľov – krajnú pravicu. Dôkazy to jasne potvrdzujú, ale skutočnosť, že to premiér hovorí tak dôrazne, je stále významná.
Je to presný opak prístupu „dobrých a zlých ľudí na oboch stranách“, ktorý možno najznámejšie prijal prezident Trump po smrtiacom zhromaždení bielej rasy v Charlottesville v roku 2017.
Premiér tiež odmietol vstúpiť do politickej diskusie alebo uznať akúkoľvek z otázok, o ktorých tí, ktorí podnecovali tieto nepokoje, tvrdia, že stoja za ich činmi.
Vláda sa snaží načrtnúť jasnú hranicu medzi násilnými nepokojmi a občianskou diskusiou a zabrániť tomu, aby politická diskusia bola vedená alebo ovplyvňovaná porušovaním zákona. Tento prístup však nie je bez rizika. Vyčlenenie aktérov za toto násilie takýmto bojovným spôsobom by mohlo situáciu ešte viac rozprúdiť.
Bude to mať aj odstrašujúci účinok a ministri budú dúfať, že to prenikne jasnejšie. V takejto napätej situácii je jazyk vychádzajúci z vlády veľmi dôležitý. Sir Keir Starmer nezaistil svoje stávky týmto prístupom – skorým testom pre tohto nového premiéra.
Ministri sa snažia zopakovať reakciu na nepokoje z roku 2011
Premiér navrhol, aby reakcia na násilie mohla odrážať prvky toho, ako sa riešili nepokoje v roku 2011, v tom čase bol riaditeľom prokuratúry.
“Máme stále opatrenia na presadzovanie práva, čo znamená, že môžeme dosiahnuť zatknutie, vznesenie obvinenia do väzby a odsúdenie veľmi rýchlo,” povedal.
Cez víkend ministri navrhli, aby súdy mohli zasadnúť 24 hodín denne, aby urýchlili trestné stíhanie, zatiaľ čo policajné sily majú možnosť povolať ďalších policajtov na boj proti výtržnostiam.
Dodal: “Urobíme všetko pre to, aby sme týchto zločincov čo najrýchlejšie postavili pred súd.”
Redakčne dodávame, že z mainstreamových médií sme sa nedozvedeli nič o vyvodení spravodlivosti voči páchateľovi, respektíve o zabezpečení ochrany pôvodného obyvateľstva zo strany vládnej moci pred podobnými, množiacimi sa brutálnymi atakmi migrantov.
Násilnosti vypukli v utorok v meste Southport na severozápade Anglicka, kde v pondelok útočil nožom 17-ročný mladík pôvodom z Rwandy, pričom zahynuli tri dievčatá vo veku 6, 7 a 9 rokov. Desať ľudí zostáva po útoku hospitalizovaných, päť detí a dve dospelé osoby sú v kritickom stave.
/ skspravy.sk /
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Násilné protesty v Británii proti migrácii eskalujú. Premiér sa vyhráža davu
Násilné protesty v Británii proti migrácii eskalujú. Premiér sa vyhráža davu
Násilné protesty v Británii proti migrácii eskalujú. Premiér sa vyhráža davu