Slovanské Noviny

2. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Motto: „Nech ma nenávidia, len keď sa ma boja.“

Caligula, rímsky cisár 12 – 41

Rímsky cisár Caligula je historickou figúrou pomerne známou, hlavne vďaka svojmu narušenému duševnému stavu a extrémnym výstrelkom z toho vyplývajúcim. Spomeňme len to, že sa mu zadarilo kompletne rozhádzať štátnu kasu, že narúšal všetky (pomerne voľné!) morálne princípy Rímskej ríše, že zamýšľal vymenovať svojho obľúbeného koňa za senátora. A že sa považoval za boha. Je však nutné dodať, že bol dosť populárny – veď štedrá ruka rozhadzujúca plné priehrštia peňazí musí zapôsobiť.

Náš lokálny Caligula pôsobí síce o 2000 rokov neskôr a na výrazne menšom území, no podobnosť s historickým predobrazom je zjavná. Najvýraznejšie sa prejavuje zásahmi do štátnej kasy (do štátneho zadĺženia!), ignorovaním morálnych princípov, alebo menovaním viacerých obľúbených koní do dôležitých funkcií. A aj tým, že sa považuje za boha, alebo aspoň lokálneho bôžika.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Posledný príklad caligulovského prístupu: vakcína Sputnik V. Najskôr pán premiér otvorí otázku nákupu Sputnika na rokovaní vlády. No a tam sklopí uši a vyhlási, že Sputnik sa nakupovať nebude, lebo najmenšia koaličná stranička návrh vetovala. Lebo geopolitika. Našiel sa vinník, našla sa prekážka, ktorú treba prekonať. A kto ju má prekonať? Predsa ON, ktorý vyhlási, že ho žiadna geopolitika nezaujíma, lebo ON zachraňuje ľudské životy! A použije na to hlboko ľudský prístup, úctivo požiada utrápeného ministra hospitalizácie a pochovávania, aby urobil ten ťažký a nesmierne zodpovedný krok, aby schváli použitie vakcíny. Aby sme ju tým činom mohli doviezť a zúčastniť sa tlačovej besedy pri prílete lietadla, ktoré nám sem prvú várku dopravilo…

Aby bolo jasné – nemám nič proti ruskej vakcíne. Nemám nič proti vakcíne nemeckej, americkej, dokonca ani čínskej. Sú výsledkom poznania, výskumu, vedeckého vývoja a použitia špičkových technológií. A nemám nič ani proti preklínaným farmafirmám – sú to podniky, ktoré sa venujú špeciálnej výrobe a ich konečným cieľom je ZISK. Ten zisk, ktorý je hnacím motorom trhového hospodárstva a jeho výška je dnes považovaná za mieru úspechu. Povedzme si však i to, že aj ten Sputnik je produktom farmafirmy a že tá na ňom slušne zarobí. Rovnako ako AstraZeneca, alebo Pfizer BioNTech – alebo možno ešte viac, veď cena ľudskej práce je v Rusku oveľa nižšia, ako na západe.

Vráťme sa však k nášmu miestnemu Caligulovi. Veľmi dobre vedel, že vláda sa otázkou nákupu vakcín vôbec nemusí zaoberať, že je to otázka kompetencií ministra Krajčího. Už vtedy, keď hodil otázku nákupu Sputnika do vlády, musel mať vakcínu v Rusku objednanú, vyplynulo to z tlačovky, ktorú mal tesne po zasadnutí. Už vtedy vedel, že akési Remišovej veto je síce nezmysel, no ohromne mu pasuje do krámu. Už vtedy vedel, že vláda môže Remišovú veľmi jednoducho prehlasovať, no napriek tomu o tom hlasovať nedal. A už vtedy plánoval tlačovku pred otvoreným nákladným priestorom lietadla Spartan a krabicami s nápisom Sputnik V. Veľmi dobre vedel, že na objednávku a zmluvu na nákup vakcíny sa nikto pýtať nebude.

Pripomína mi to jeden starší vtip:

Príde Kohn za riaditeľom cirkusu a ponúka mu nové varietné číslo:

„Bolo by to veľmi jednoduché, pán riaditeľ. Doprostred manéže by sa umiestnil bazén. Prišla by skupinka slonov a vykadila by sa doň, pekne doradu jeden za druhým. Potom by sa odpálila nálož pod tým bazénom. Viete si to predstaviť, pán riaditeľ? Od tých sloních oných by boli všetci od hlavy až po päty – artisti, diváci, orchester, celé šapitó. No a potom orchester zahrá hlasný tuš a v svetle reflektorov vstupujem ja, celý odetý v žiarivo bielom obleku…“

autor: L.P.

zdroj: redakcia SN

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d blogerom sa páči toto: