Slovanské Noviny

2. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

V poslednom období sa v európskej politike čoraz výraznejšie prejavuje fenomén národného konzervativizmu. Tento politický smer, ktorý stavia na tradičných hodnotách a láske k vlasti, vyvoláva značné obavy u súčasného politického establišmentu. 

V rozhovore s publicistom Michaelom Shellenbergerom, ktorý sa objavil aj v Prahe, na túto tému poskytol hlbší pohľad James Orr z Univerzity v Cambridge, vedúca osobnosť hnutia národného konzervativizmu vo Veľkej Británi. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako docent filozofie a teológie na Cambridgeskej univerzite, Orr vyvracia obraz „krajne pravicových“ nacionalistov, ktorý nám predávajú spravodajské médiá. Téme sa venuje aj platforma Parlamentní listy.

Kontroverzia v Bruseli

V apríli sa v Bruseli konala konferencia národných konzervatívcov, na ktorej sa zúčastnili významné osobnosti ako Nigel Farage a Viktor Orbán. Miestny starosta Emir Kir sa pokúsil konferenciu ukončiť pod zámienkou šírenia nenávisti. Policajný zásah sa však skončil fiaskom, keď policajti zbadali televízne kamery. Nasledujúci deň sudca rozhodol, že konferencia môže pokračovať.

Publicista Michael Shellenberger k incidentu poznamenal: „Čoskoro sa ukázalo, že policajná akcia bola len jedným zo série špinavých trikov európskych lídrov, ako démonizovať svojich oponentov ako ‚krajne pravicových‘ fašistov a ‚sympatizantov Putina‘.“

Pohľad odborníka z Cambridge

Dr. James Orr z Univerzity v Cambridge ponúka hlbší pohľad na túto problematiku. Európsky parlament označuje za „Potemkinov parlament“, ktorý neplní svoju skutočnú funkciu. Podľa Orra bola práve nefunkčnosť Európskeho parlamentu jedným z hlavných dôvodov, prečo Británia hlasovala za Brexit.

Orr predpovedá významné politické zmeny vo Veľkej Británii. Očakáva historickú porážku Konzervatívnej strany, ktorá by mohla viesť k jej vymazaniu z politickej mapy. Labouristi podľa neho získajú silnú podporu, pretože konzervatívci nedokázali naplniť očakávania spojené s Brexitom.

Podstata národného konzervativizmu

Národní konzervatívci stavajú na láske k vlasti a tradičným hodnotám. Nejde však o nenávisť voči iným, ale skôr o prioritizáciu vlastnej krajiny. Tento prístup vysvetľuje úspech politikov ako Georgia Meloni v Taliansku či rastúcu podporu pre Marine Le Pen vo Francúzsku.

Budúcnosť európskej politiky

Národný konzervativizmus sa javí ako významná sila, ktorá môže v blízkej budúcnosti pretvoriť politickú mapu Európy. Zatiaľ čo establishment ho vníma ako hrozbu, pre mnohých voličov predstavuje nádej na zmenu.

Dr. Orr poznamenáva: „Briti dnes žijú vo veľmi zaujímavom období. Vidieť taký pokles sily jednej strany a jej možnú výmenu za inú politickú stranu je niečo, čo sa v britskom väčšinovom politickom systéme stáva len veľmi zriedka.

Nadchádzajúce voľby v rôznych európskych krajinách ukážu, nakoľko si tento politický smer získa podporu voličov a či dokáže skutočne zmeniť tvár európskej politiky. Jedno je isté – národný konzervativizmus už nie je okrajovým javom, ale silou, s ktorou treba v európskej politike počítať.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.