Slovanské Noviny

5. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Súd zároveň zrušil marcové uznesenie KS, ktorý zobral v kauze Fatima Moniku Jankovskú do väzby. 

Trnavský krajský súd porušil v prípade bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej základné právo na osobnú slobodu a je povinný jej nahradiť trovy konania vo výške 460,90 eura. 


Vyplýva to z nálezu ústavného súdu zo 14. októbra, čo potvrdil jej obhajca Peter Erdős. Nález mu doručili v stredu (27. 10.). Zároveň ÚS zrušil marcové uznesenie KS, ktorý zobral v kauze Fatima Moniku Jankovskú do väzby. 


„ÚS konštatoval, že rozhodnutie KS v Trnave je nezákonné a porušuje jej základné práva z toho dôvodu, že dôvody kolúznej väzby tak, ako boli konštatované, nie sú postavené na konkrétnych, zrozumiteľných a vnútorne konzistentných argumentoch, a teda nie je možné toto rozhodnutie preskúmať, je arbitrárne a rovnako dôvody väzby sú čisto všeobecné. Zároveň ÚS aj konštatoval, že takéto odôvodnenie a takéto rozhodnutie je ústavne neakceptovateľné,” vysvetlil obhajca.

Ako povedal, tieto skutočnosti zdôraznil aj po tom, ako rozhodol KS v Trnave. „Zároveň sme sa aj obrátili v zmysle Trestného poriadku s podnetom na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú, ktorá je oprávnená v prípade, ak rozhodnutím o väzbe bol porušený Trestný poriadok, podať dovolanie. Ministerka v tejto veci dovolanie nepodala vzhľadom na to, že podľa jej názoru Trestný poriadok v tejto veci porušený nebol. Dnes máme napísané ÚS SR, že Trestný poriadok bol porušený,” zdôraznil advokát.

V kauze Fatima bude rozhodovať Okresný súd Trnava. Monika Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja Janíčka, je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Reportáž TV Markíza:

rezolúcie a dokumenty

{"speed":"1100","height":"450","pause":"4000"}
%d blogerom sa páči toto: