Policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zadržali obvineného Daniela Bombica v stredu 16. apríla. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) podanému návrhu na vzatie obvineného do väzby v sobotu 19. apríla nevyhovel a prepustil ho zo zadržania na slobodu.

Najvyšší súd (NS) SR vzal Daniela Bombica, ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti. Utorkové rozhodnutie je právoplatné. Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR navrhoval väzobné stíhanie Daniela Bombica pre neplnenie povinností, resp. porušenie obmedzení, ktoré obvinenému uložil už skôr NS SR. Obvineného v utorok pred 17.00 h previezli z priestorov súdu do ústavu na výkon väzby v Bratislave.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Predsedníčka senátu Dana Wänkeová uviedla, že NS SR už vo februári konštatoval dôvody väzby, ktorú obvinenému vtedy nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a ďalšími povinnosťami a obmedzeniami.
Súd podľa jej slov dôsledne analyzoval každý zo zverejnených príspevkov obvineného, ktoré predložil prokurátor. „Zverejnil príspevky s nenávistným charakterom,“ zdôvodnila. Podčiarkla, že súd v utorok nerozhodoval o vine a ani o treste pre obvineného.
Policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zadržali obvineného Daniela Bombica v stredu 16. apríla. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) podanému návrhu na vzatie obvineného do väzby v sobotu 19. apríla nevyhovel a prepustil ho zo zadržania na slobodu. Sťažnostný súd v utorok toto rozhodnutie na podklade sťažnosti prokurátora zrušil.
Obhajca obvineného David Lindtner počas svojho viac ako hodinového vyjadrenia na utorkovom verejnom zasadnutí zopakoval, že kauza má podľa neho politicko-mediálno-spoločenský rozmer. Považuje ju za umelo živenú. „Dochádza k hrubému porušovaniu práva na prezumpciu neviny nielen zo strany opozičných politických predstaviteľov, ale aj zo strany médií,“ tvrdil.
V minulosti boli na Daniela Bombica vydané tri zatýkacie rozkazy. Za prísnych bezpečnostných opatrení ho v závere januára eskortovali z Veľkej Británie na Slovensko. Prokurátor podal návrh na vzatie obvineného do väzby. Sudca pre prípravné konanie ŠTS síce v januári konštatoval dôvodnosť vedeného trestného stíhania, avšak nezistil dôvody na vzatie obvineného do väzby. Preto ho prepustil zo zatknutia na slobodu.
NS SR na začiatku februára rozhodoval o sťažnosti prokurátora proti tomuto rozhodnutiu a hoci skonštatoval dôvody tzv. preventívnej a útekovej väzby, obvinenému ju nahradil uložením viacerých povinností a obmedzení vrátane povinnosti nosiť monitorovací náramok. Dostal vtedy aj zákaz zverejňovať príspevky s nenávistným charakterom na sociálnych sieťach a platformách.
Na začiatku apríla podal Daniel Bombic návrh na zrušenie dohľadu probačného a mediačného úradníka. Jeho následné zadržanie bolo podľa Lindtnera reakciou orgánov činných v trestnom konaní na podanie tohto návrhu. Obvinený deklaroval, že od februárového väzobného rozhodnutia NS SR nepoužil jediný vulgarizmus na konkrétnu osobu. Zdôraznil, že nikdy nepopieral holokaust. Prokurátor predložil súdu na začiatku utorkového verejného zasadnutia zápisnicu o výsluchu obvineného z 25. apríla. Príspevky obvineného považuje za nenávistné, a preto navrhol jeho vzatie do väzby.
„Orwellova fikcia roman ‚1984‘ sa tymto naplnila a stava sa realitou. Idem dnu. Zly Danny ide do vazby. Idem do vazby za VERBALNY PREJAV. Nie trestne ciny. Moja praca je v pauze. Teraz je to na vas. Apelovat mozete na vladu, moje ruky su odteraz zviazane,“ uviedol Bombic vo svojom príspevku na Telegrame.
Bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom statuse komentoval rozhodnute Najvyššieho súdu SR:
Všetci vieme, že o vzatí do väzby Dannyho Kollara nerozhodol súd dnes, ale už dávno o tom rozhodli dve skupiny nátlakových aktivistov. Prvou sú agitátori a propagandisti Miškových tlačových orgánov. Druhou Lipšicovým gestapom riadení a ovládaní vyšetrovateľ a prokurátor. Najvyšší súd prepožičal nezákonnému a nebezpečnému rozhodnutiu iba úradnú pečiatku, čo je z hľadiska budovania právneho štátu a ochrany slobody slova úplná katastrofa.
Už som viackrát písal o tom, prečo boli dôvody väzby nezákonné a vykonštruované. To isté platí aj o aktuálnom rozhodnutí Najvyššieho súdu SR. V krátkosti zhrniem, že Danny Kollar bol vzatý do väzby na základe výrokov, ktoré neboli orgánmi činnými v trestnom konaní náležite právne kvalifikované, preto nemohli byť ani dôvodom na pozbavenie osobnej slobody. Ide o vážnu právnu otázku a zároveň o zásadný prelom v chápaní slobody na Slovensku: do väzby (ale aj do výkonu trestu) sú zatváraní ľudia kvôli názorom a forme ich prezentovania. Tlieskajú tomu najmä dúhovo-slniečkovo-progresívni nadšenci, agitátori a propagandisti, čo majú plné reči o „autokratovi“ Orbánovi a „diktátorovi“ Putinovi.
Je smutné, tragické a nebezpečné, že Najvyšší súd SR si osvojil volanie po krvi progresívno-dúhovej ulice. Ešte horšie je, že podľahol nátlakovej iniciatíve vyšetrovateľa a prokurátora, ktorí sú zjavne, očividne a nespochybniteľne napojení na Lipšicovu kamarilu, chránenú bavlnkou generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Súdy majú občanom poskytovať právnu ochranu, nie robiť handry a slúžtičky gestapu, čo sa zo špeciálnej prokuratúry a NAKA dočasne uvelebilo v pelechoch generálnej prokuratúry a Úradu boja proti organizovanej kriminalite.
Je nosením dreva do lesa opakovať konštatovanie, že prípad Dannyho Kollara je útokom na slobodu slova a iné ľudské práva a občianske slobody. Jeho prípad má ešte jeden podstatný rozmer. Opozícia a Miškove orgány demagogicky rámcujú Dannyho Kollara ako „dvorného neonacistu Smeru“. Sústredený útok Miškových orgánov, opozície, Lipšicovho gestapa na Dannyho Kollara je okrem iného aj pokusom o novú vlnu kriminalizovania Smeru.
Vysvetlím.
Vyšetrovateľ dva mesiace kašľal na prípad Dannyho Kollara. Nevykonával žiadne procesné úkony a obvineného ani len nevypočul. Zato príčinlivo monitoroval jeho vyjadrenia. Spolu s prokurátorom sa im ho podarilo dostať do temnice. Stavím sa, neviem o čo, že od tejto chvíle sa bude vyšetrovateľ náramne činiť. V preklade to znamená, že za Dannym Kollarom bude vysielať do väznice operatívnych pracovníkov s klasickými ponukami: „Povedz nám čokoľvek na Smer, Davida Lindtnera, Roberta Kaliňák alebo Roberta Fica a my sa postaráme o to, aby si išiel z diery von.“
Čurilly zatiaľ ešte nie sú vo výkone služby, ale čurillizmus z polície nezmizol, len sa inak maskuje. Pozdravujeme Matúša Šutaja-Eštoka a generálku Janu Maškarovú…
Včera som napísal, že nám hrozí recidíva Lipšicovho gestapa. Netušil som, že sa to začne tak skoro.
Zdroj: info.sk / YouTube / InfoVojna
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Premiér Robert Fico a minister Jozef Ráž pri veľkej zmene: Tatravagónka spúšťa megaprojekt za 13 miliónov
Přípravy na třetí světovou válku dorazily až do OSN – Dmitry Bavyrin
Nadbytočnosť summitu G7 v roku 2026 v Eviane vo Francúzsku
Reuters: Situácia je kritická — ruské útoky na Odesu hrozia kolapsom dopravy na Ukrajine
Irán uzavrel Hormuzský prieliv! Svet sa obáva katastrofy
Panika v Európe: Zbrane z Ukrajiny vo veľkom končia na miestnom čiernom trhu
Bill Gates vypovedal pred Kongresom: „Nikomu som neublížil.“ O kontaktoch s Epsteinom hovorí ako o chybe
Hotel v Čugujove, ktorý slúžil ako základňa pre ukrajinské ozbrojené sily, bol zničený
Skutečná ekonomická krize a vysoké ceny energií v EU. Bruselu nestačí co způsobil, ve jménu klimatické agendy chce zvýšit daně na zemní plyn
Reuters: Ukrajinské drony narúšajú turistickú sezónu v Lotyšsku
Diplomati z „rajskej záhrady“ búchajú na dvere ruského ministerstva zahraničných vecí
P. C. Roberts: Vymazávání bělošské identity nabírá na rychlosti
Progresívcami sa už urážať nenecháme! Rada pre mediálne služby už koná, srší spokojnosťou Uhrík
IRGC reagovala na americké útoky: Na letecké základne dopadli rakety
Británia tajne pridelila finančné prostriedky! Ukrajina pripravuje letnú ofenzívu „za každú cenu“
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica do väzby, lebo vraj „zverejnil príspevky s nenávistným charakterom“
Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica do väzby, lebo vraj „zverejnil príspevky s nenávistným charakterom“
Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica do väzby, lebo vraj „zverejnil príspevky s nenávistným charakterom“