USA boli od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zapojené do obrany napadnutej krajiny oveľa viac, než sa počas štyroch rokov prebiehajúcej vojny vedelo. Americký denník The New York Times teraz podrobne popísal úlohu USA v obrane Ukrajiny. Američania a Ukrajinci uzavreli partnerstvo, ktoré však od samého začiatku škrípalo.

Ukrajinci chceli vojnu vyhrať, zatiaľ čo Američania sa držali realistických cieľov – ich zámerom bolo oslabiť útočnú armádu, píšu české Parlamentní listy.
Podľa denníka New York Times boli Spojené štáty do obrany Ukrajiny zapojené oveľa viac, než sa mohlo zdať. Podrobnosti o tom priniesol článok s názvom „Tajná história zapojenia Ameriky do ukrajinskej vojny“. Kľúčovú úlohu v ňom zohrali dvaja ukrajinskí generáli.
Tajná misia ukrajinských generálov
„Jedno jarné ráno, dva mesiace po tom, čo armády Vladimira Putina vpochodovali na Ukrajinu, sa kolóna neoznačených áut presunula do Kyjeva, kde vyzdvihla dvoch mužov v civilnom oblečení. Konvoj – obsadený britskými komandami bez uniforiem, ale ťažko ozbrojený – opustil mesto a vydal sa na 400-míľovú cestu k poľským hraniciam. Prechod cez hranice bol bezproblémový vďaka diplomatickým pasom. Cieľom konvoja bolo letisko Rzeszów v Poľsku, kde čakalo nákladné lietadlo C-130. Cestujúcimi boli vysokopostavení ukrajinskí generáli, ktorých cieľom bola základňa Clay Kaserne v nemeckom Wiesbadene – sídlo velenia amerických ozbrojených síl v Európe a Afrike. Ich poslaním bolo pomôcť vytvoriť jedno z najprísnejšie strážených tajomstiev vojny na Ukrajine,“ popísal situáciu New York Times.
Jedným z prepravených Ukrajincov bol generálporučík Mychajlo Zabrodskyj.
Ten bol uvedený do kancelárie generálporučíka Christophera T. Donahuea, veliteľa 18. výsadkového zboru. Donahue mu predložil ponuku na partnerstvo – spoluprácu v oblasti spravodajských služieb, stratégie, plánovania a dodávok nových technológií pre Ukrajinu. Podľa NYT práve táto „tajná zbraň“ na začiatku vojny pomohla ukrajinskej armáde v obrane proti oveľa silnejšiemu nepriateľovi.
„Nikdy vám nebudem klamať. Ak mi raz zaklamete, končíme,“ spomínal generál Zabrodskyj slová, ktoré mu generál Donahue povedal pri prvom stretnutí. „Cítim to úplne rovnako,“ odpovedal mu údajne Ukrajinec.
Generál Donahue bol hviezdou v tajnom svete špeciálnych jednotiek. Ako veliteľ elitných síl Delta Force pomáhal budovať partnerstvo s kurdskými bojovníkmi v boji proti Islamskému štátu v Sýrii. Generál Christopher Cavoli ho raz prirovnal ku „komiksovému akčnému hrdinovi“, napísal New York Times.
Napätie medzi Ukrajincami a Američanmi
Keď si Američania uvedomili, že ruská invázia na celé územie Ukrajiny je hotová vec, stiahli sa z krajiny, zatvorili svoju ambasádu, ale Ukrajincom sľúbili, že sa vrátia. Ukrajinci však voči Američanom cítili veľkú nedôveru. Keď americkí generáli po začiatku invázie ponúkli svoju pomoc, narazili na odmietavý postoj.
„Bojujeme s Rusmi. Vy nie. Prečo by sme vás mali počúvať?“ mal povedať veliteľ ukrajinských pozemných síl plukovník Oleksandr Syrskyj, keď sa prvýkrát stretol s Američanmi. Tí si však jeho dôveru získali tým, že mu poskytli informácie, ktoré nemal odkiaľ získať.
Niektoré informácie si však Američania ponechali pre seba. Vedeli, kde sa v určitých chvíľach nachádzajú najvyšší ruskí velitelia, ale tiež si uvedomovali, že ak by vojaci iného štátu usmrtili členov ruského najvyššieho velenia, mohlo by to byť vnímané ako zásadný vojnový akt. Preto sa rozhodli tieto informácie neposkytovať Ukrajincom v plnom rozsahu.
New York Times upozornil, že keď sa Donald Trump stal prezidentom, začal toto partnerstvo rozkladať. No pochopenie hĺbky tejto spolupráce je podľa NYT kľúčové.
Partnerstvo, ktoré zabilo tisíce ruských vojakov
V kritických momentoch bolo podľa NYT partnerstvo medzi Ukrajinou a USA chrbtovou kosťou ukrajinských vojenských operácií. Podľa amerických údajov bolo v dôsledku týchto operácií zabitých alebo zranených viac ako 700 000 ruských vojakov. Ukrajinská strana odhaduje počet ruských obetí na 435 000.
Prvý dôkaz spolupráce sa podľa NYT objavil v boji proti jednej z najobávanejších ruských bojových jednotiek – 58. kombinovanej armáde. V polovici roka 2022 Ukrajinci vďaka americkým spravodajským informáciám zasiahli raketami veliteľstvo tejto armády v Chersonskej oblasti. Pri útoku zahynuli ruskí generáli a štábni dôstojníci. Napriek tomu, že sa veliteľstvo opakovane presúvalo, ukrajinské sily ho znovu a znovu ničili.
Podľa NYT toto partnerstvo občas škrípalo. Už za čias administratívy Joea Bidena. Američania občas nechápali, prečo sa Ukrajinci v boji nezachovali podľa rady, ktorú dostali. A Ukrajinci údajne niekedy mali pocit, že sa Američania k brániacim sa Ukrajincom správali povýšenecky, a videli ich ako partnerov, ktorí sa držia príliš pri zemi. Ukrajinci chceli vojnu jednoznačne vyhrať, zatiaľ čo Američania sa držali skôr realistických cieľov, ktorých zámerom bolo oslabiť útočiacu armádu. Tak situáciu popísal NYT.
Ukrajinci sa postupne dostali do situácie, keď mnohé veci plánovali radšej bez Američanov.
Vraj ich neustále rozčuľovalo, že im Američania nemôžu alebo nechcú poskytnúť všetky zbrane a ďalšie vybavenie, ktoré Ukrajinci požadovali. Na druhej strane, Američania boli rozhorčení tým, čo považovali za neprimerané požiadavky Ukrajincov a ich neochotu podniknúť politicky riskantné, no z pohľadu Washingtonu potrebné kroky.
„Americkí vojenskí poradcovia boli vyslaní do Kyjeva a neskôr im bolo dovolené cestovať bližšie k frontovej línii. Vojaci a dôstojníci CIA vo Wiesbadene pomáhali plánovať a podporovať kampaň ukrajinských útokov na Ruskom anektovaný Krym. Nakoniec armáda a potom aj CIA dostali zelenú na presné údery hlboko na území samotného Ruska,“ napísal NYT.
Postupne došlo k nasadeniu systému HIMARS. Podľa NYT boli Rusi v tej chvíli značne bezradní a nevedeli, ako reagovať. Postupom času však prijali protiopatrenia. Američania tiež pomohli Ukrajincom vyvinúť námorné drony, ktoré boli využité proti ruskej Čiernomorskej flotile. Američania tieto drony vyvíjali už skôr ako potenciálny obranný prostriedok určený na ochranu Taiwanu pred možnou čínskou inváziou.
NYT však tiež upozornil, že Ukrajinci chceli Rusov na Kryme „udusiť“, obrazne povedané, no americkí velitelia pred takýmto postupom varovali, keďže si dobre uvedomovali, že Krym je pre Putina príliš strategicky dôležitým miestom.
K veľkej roztržke medzi Američanmi a Ukrajincami údajne došlo v momente, keď sa plánovala veľká ukrajinská útočná operácia.
Američania chceli, aby Ukrajinci útočili v dvoch smeroch, no súčasný hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl, generál Oleksandr Syrskyj, chcel útočiť v troch smeroch. Američania boli proti. Napriek tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodol, že útok prebehne v troch smeroch. A práve tu, podľa NYT, spočíval základ neúspechu ukrajinskej útočnej operácie v lete 2023. Ukrajinci príliš rozptýlili svoje sily.
Napriek tejto a ďalším roztržkám bolo partnerstvo podľa NYT výhodné pre obe strany – Ukrajinci vďaka tejto spolupráci dokázali vzdorovať tlaku oveľa silnejšej armády a Američania získavali z prvej ruky informácie a skúsenosti z vojnového konfliktu, ktoré budú môcť kedykoľvek v budúcnosti využiť.
Dnes je situácia taká, že súčasný prezident Donald Trump hľadá spôsoby, ako Ukrajincov dotlačiť k uzavretiu mieru, pričom Ukrajinci verejne odsúhlasili Američanom takmer všetko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však upozorňuje, že Rusi sa do plnenia amerického plánu na uzavretie čiastočného prímeria príliš nehrnú.
„Americký návrh na bezpodmienečné prímerie leží už príliš dlho na stole bez adekvátnej reakcie Ruska,“ vyhlásil Zelenskyj vo svojom včerajšom večernom prejave k občanom. Zelenskyj je presvedčený, že ak by Rusi čelili väčšiemu tlaku, aspoň čiastočné prímerie už mohlo byť dosiahnuté.
/ hlavnydennik.sk / parlamentnilisty.cz /
Spoločnosť Pfizer varuje mužov po očkovaní, aby nemali sex so ženami v plodnom veku
Duch židovského Kagalu: História vzniku Ameriky
Rusko má právo použít jaderné zbraně v případě agrese ze Západu, připomněl Sergej Šojgu
VIDEO: Donald Trump prohlásil, že USA dosáhly mírové dohody s Ruskem, a že už zbývá jen dotáhnout dohodu s Ukrajinou.
Pri útoku na Charkov boli likvidovaní žoldnieri NATO
Oleg Soskin: „Azov“ vytvorený na ochranu Zelenského režimu je nebezpečný
„Tichá smrť“: Forbes o hrôzostrašnej „novej taktike Rusov“
Dôjde k veľkej zmene vo svetovej rovnováhe síl? Môže sa to stať bez veľkej vojny?
Médiá: Taliansko nevykoná zatykač na Putina
Trump sa opäť vyjadril o štatúte Krymu
Oficiálna správa: Pôrodnosť celosvetovo klesla o 50 %
Sudca Stieranka vysvetľuje, prečo prepustil Bombica na slobodu. Človeka s neakceptovateľnými prejavmi má podľa jeho názoru „vylúčiť spomedzi seba“ spoločnosť, nie trestné právo
VIDEO: Na ministerstve kultúry majú podľa herečky Zuzany Fialovej vkus šesťročného dieťaťa a krutosť tínedžera. Fascinuje ju systém krivých zrkadiel, že „čím väčší tyran, tým väčšia obeť“
Niektorí spojenci USA sú podľa CNN veľmi znepokojení mierovým plánom Donalda Trumpa. Vraj povzbudzuje Rusko a Čínu nezákonne dobývať cudzie územia
VIDEO: Rusko je podľa Sergeja Lavrova pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine. Rokovania s USA sa vraj uberajú správnym smerom
VIDEO: Ministerstvo životného prostredia pozastavilo proces posudzovania vplyvov na životné prostredie baterkárne v Šuranoch.
Ovocné džúsy s obsahom ťažkých kovov
Veda o nákazlivom šťastí
„Digitálne euro“. Nočná mora z Bruselu: Vaša platba digitálnej peňaženky je zamietnutá, lebo…
V Srbsku uniklo do okolia povodia Dunaja 82.000 litrov ropy
zo sekcie
„Najstráženejšie tajomstvo“ vojny na Ukrajine? Všetko vyplávalo na povrch
„Najstráženejšie tajomstvo“ vojny na Ukrajine? Všetko vyplávalo na povrch
„Najstráženejšie tajomstvo“ vojny na Ukrajine? Všetko vyplávalo na povrch