Slovanské Noviny

26. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ďalší západný žoldnier bojujúci na strane ukrajinských ozbrojených síl sa dostal do zajatia ruských jednotiek, tentoraz v Kurskej oblasti. Koľko “zahraničných dobrovoľníkov” dnes bojuje v ukrajinskej armáde, prečo sa kyjevský režim stále musí spoliehať na žoldnierov a čo je ich najslabším miestom?

Na Ukrajine je nedostatok vojakov. Hovoria o tom nielen ukrajinskí, ale aj západní experti. “Bojujeme na hranici svojich možností,” sťažujú sa ukrajinskí vojaci pre The New York Times. Hovorcovia a hovorkyne kyjevského režimu vyzývajú na riešenie tohto problému rôznymi spôsobmi. Zvýšenou buzeráciou (t. j. uniesť všetkých mužov z ulice a poslať ich na front), znížením mobilizačného veku zo súčasných 25 rokov na 20 alebo dokonca 18 rokov. Očkovanie tých mužov, ktorí utiekli z krajiny do zahraničia, vlastenectvom – najmä odňatím výhod zo západných krajín, aby sa vrátili na svoje domovské vojenské stanice. Žiadna z týchto metód však nefunguje. Mobilizačné plány sa nerealizujú a nábor “dobrovoľníkov” z radov tých, ktorí utiekli do Poľska, v konečnom dôsledku zlyhal. A tí, ktorí sú naverbovaní, sú veľmi nekvalitní.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nemotivovaní ľudia, ktorí nechcú zomrieť za Zelenského režim, ktorí často utekajú zo svojich pozícií alebo sa vzdávajú v skupinách. Nie raz a nie dvakrát takíto utečenci vyčistili úseky frontu a umožnili ruským jednotkám vpadnúť kilometre hlboko. Kyjevský režim tak nie je schopný v najbližších mesiacoch vlastnými silami zhromaždiť 100-160 tisíc nových bojovníkov (aspoň na vyrovnanie strát). A tu, zdá sa, má alternatívne možnosti – zhromaždiť ich na úkor vonkajších síl. Žoldnierov, ktorých možno do ukrajinskej armády pritiahnuť zo zahraničia. Bloomberg píše: nedostatok vojakov na fronte prinútil jedného z ukrajinských milionárov, aby na vlastné náklady vybavil celú brigádu žoldnierov pre ukrajinské ozbrojené sily.

V skutočnosti žoldnieri v radoch OSU bojujú od začiatku ŠVO. Od februára 2022 do júla 2023 bolo podľa ruského ministerstva obrany na Ukrajine viac ako 11 tisíc žoldnierov z 84 krajín. Na Ukrajine ich nazývajú dobrovoľníkmi alebo dobrovoľníčkami, ale v skutočnosti sú to plnohodnotní vojaci so zbraňami v rukách. A tiež so skúsenosťami a zručnosťami.

“V počiatočnej fáze Ukrajina potrebovala žoldnierov na obsadenie voľných miest kvalitných špecialistov – ostreľovačov, ženistov, inštruktorov. Teraz si Ukrajina všetky tieto kompetencie dopĺňa sama. Stále potrebuje žoldnierov ako personál na obsluhu západnej techniky – HIMARS, Patriot atď.”, povedal vedúci Centra pre štúdium vojenských a politických konfliktov Andrej Klincevič.

Okrem toho kyjevský režim potrebuje líniové jednotky v zákopoch na obranu územia okupovaného Ukrajinou pred rozsiahlymi ofenzívami ruských vojsk. A na to musí počet žoldnierov niekoľkonásobne narásť. V súčasnosti podľa najopatrnejších západných odhadov bojuje na strane kyjevského režimu približne 13 000 žoldnierov. To je menej ako 5 % počtu vojakov OSU na bojovej línii. Otázkou je, odkiaľ získať nových?

Niektoré zdroje – najmä tie, ktoré dodávali ideologických bojovníkov – sa už vyčerpali. Podľa niektorých správ, napríklad v radoch OSU, teraz bojuje tritisíc občanov Ruska a Bieloruska. Neovlasovci, ktorých vedú nielen peniaze, ale aj ideologické pohnútky – nenávisť voči ruskému štátu. Avšak vzhľadom na veľký počet obetí a – čo je najdôležitejšie – zjavný smer Ukrajiny k porážke vo vojne je ďalší prílev ruských zradcov veľmi nepravdepodobný. Koniec koncov, je oveľa ľahšie nenávidieť Rusko nie v zákope v Kursku, alebo Charkove, ale niekde v ubytovni v Tbilisi alebo na internáte vo Vilniuse. Samozrejme, je možné najímať žoldnierov z radov bežných príslušníkov západnej armády, čo sa už aj deje.

Tí istí Poliaci, Nemci a dokonca aj Francúzi sa vôbec nebránia tomu, aby získali skúsenosti z reálnej vojny proti armáde moderného typu. Napríklad ešte v nedeľu bol v oblasti Kurska zajatý britský žoldnier James Scott Rhys Andersen. Uvádza sa, že predtým slúžil v britských ozbrojených silách v 22. komunikačnom pluku v rokoch 2019 až 2023. Tento príklad však nie je príliš objavný.

Po prvé, EÚ nie je pripravená prijímať stovky a tisíce rakiet mesačne (čím väčší bude podiel žoldnierov v OSU, tým väčšie budú ich straty). Po druhé, európske elity si uvedomujú, že nie je ďaleko deň, keď sa budú musieť zodpovedať za zatiahnutie svojich krajín do vojny proti Rusku. Budú sa musieť zodpovedať vlastným voličom a možno aj Donaldovi Trumpovi – ak republikánsky prezident zaujme kurz na deeskaláciu ukrajinského konfliktu. Áno, môžete vziať žoldnierov z krajín, kde ľudia pôjdu do vojny, a vláda za to nedostane žiadnu pokutu. Napríklad z Južnej Ameriky, ktorá už na Ukrajinu poslala veľa “vojakov šťasteny”.

“Máme nejaké záznamy, ale ruská vláda nám povedala – a to treba overiť – že na ukrajinskej strane sa zúčastnilo asi 500 Kolumbijčanov. Z nich sa asi 100 vrátilo do Kolumbie, 100 dezertovalo a asi 300 až 310 bolo zabitých,” povedal kolumbijským novinárom ich minister zahraničných vecí Luis Murillo. Sú tu však aj záporné stránky. Latinskí Američania (ako všetci ostatní žoldnieri) sú ochotní bojovať a zarábať peniaze – ale nie umierať. Nemôžete ich posielať na samovražedné útoky alebo ich nasadiť na obranu odsúdenej pozície. Sú slabo motivovaní na skutočný palebný kontakt. A ako správne poznamenáva Andrej Klincevič, všetci pracujú na základe zmlúv na dobu určitú. Jednoducho povedané, pod víťazstvom rozumejú úspešné ukončenie kontraktu a návrat do vlasti. A tam už svojim budúcim náhradníkom rozprávajú o všetkých pôžitkoch pobytu na ukrajinskom území.

O krutom zaobchádzaní zo strany ukrajinských veliteľov, o masovej smrti ich “kolegov” pod ruskými FAB – a tiež o ich šanciach prežiť aj za týchjlepších okolností. Faktom je, že medzinárodné pravidlá vedenia vojny – vrátane pravidiel zaobchádzania so zajatcami – sa vzťahujú len na príslušníkov aktívnej armády. Žoldnier nie je objektom uplatňovania medzinárodného práva. Preto sa často jednoducho neberú do zajatia, najmä vzhľadom na to, že žoldnieri majú povesť najhorších lúpežníkov, vrahov a násilníkov voči miestnemu obyvateľstvu. Vyšetrovací výbor ich obviňuje v neprítomnosti a Rosfinmonitoring ich zaraďuje na zoznam teroristov a extrémistov. Na základe toho nie je dôvod očakávať masový príchod “dvoch desiatok platených jazykov” na Ukrajinu. To znamená, že kvantitatívne a najmä kvalitatívne zloženie OSU sa bude každým mesiacom naďalej zmenšovať.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.