Z pohľadu včely je život jednoduchý – lieta, zbiera nektár, buduje úľ. Myslí si, že koná pre seba a pre spoločenstvo, ktorého je súčasťou. Len včelár však vie, že všetko, čo včela robí, v skutočnosti slúži aj jemu. Včela to nikdy nepochopí, pretože včelár presahuje jej schopnosť chápať realitu.
A tak je to aj s nami, ľuďmi. Každý deň žijeme svoj „malý“ život v našej bunke – byte, dome, meste. Veríme, že konáme len pre seba, pre rodinu, pre svoje sny. No v skutočnosti často zbierame med pre systém, pre mocenské štruktúry, pre niekoho, kto stojí nad nami.
Paneláky plné okien sú ako obrovské úle – v každom bliká svetlo, v každom niekto žije, sníva, bojuje. No z pohľadu zhora je to len štruktúra, ktorá funguje podľa vlastných pravidiel.
Možno je náš život len časťou väčšieho plánu, ktorý nikdy celkom nepochopíme. Možno aj my máme svojho „včelára“ – či už je to štát, elity, alebo bytosti, ktoré presahujú naše chápanie.
Otázkou je: chceme zostať len včelami v úli, alebo sa odvážime presiahnuť hranice svojho myslenia a hľadať zmysel za hranicou toho, čo nám bolo dané?
Devana
Britská policie pilotně zavádí systém umělé inteligence pro sledování „podezřelých“ jízd řidičů
Revolta proti Bruselu: Von der Leyenová utrpela historické poníženie
48 hodín pre Kyjev. Odpočítavanie sa začalo: Toto je začiatok konca?
POZOR! Z obchodov sťahujú kávu, olej, mäso aj múku
Novela Trestného zákona podpísaná! Opozícia kvíli
Ruská odplata za vraždu generála si bude vyžadovať chladnokrvnosť
Ďalší americkí žoldnieri boli zničení ruskou armádou
VIDEO: „Konšpirátor je človek, ktorý rozmyšľa a neriadi sa väčšinovým názorom. Mladí ľudia túžia po pravde,“ tvrdí Jozef Banáš.
VIDEO: Český predseda parlamentu Tomio Okamura odmietol, aby jeho nominant – nový minister obrany Jaromír Zůna išiel na Ukrajinu.
VIDEO: „Na Západe existujú ľudia, ktorí chcú nielen konfikt s Ruskom a vnucovať mu svoje podmienky pre trvalý mier, ale aj jeho rozšírenie na iné štáty.
Chmelár: Tunel Višňové zastavili Dzurindove vlády. Opozícia dnes útočí na tých, čo ho dokončili
Policajný zbor sa vracia do normálu! Stabilizačné príspevky a bonusy prinášajú výsledky
Hrad Krásna Hôrka sa pomaly vracia k životu: Ministerka predstavuje časový plán obnovy
Európa zachraňuje dôveryhodnosť? EÚ nedokázala súhlasiť s požičaním zmrazených ruských aktív Ukrajine
Korupcia a „bolestivé ruské útoky“: Môže to prinútiť Zelenského „prijať mier“
Predseda Najvyššej rady oznámil podmienky pre konanie volieb na Ukrajine
Možno sme len včely v úli, zbierajúce med pre iných.
Runy
Lavrov prisľúbil plnú podporu Venezuele v súvislosti s krokmi USA
Dopadne prezidentka Sanduová rovnako ako Čaputová, Zurabišviliová a podobné americké “stážistky”?
zo sekcie
Možno sme len včely v úli, zbierajúce med pre iných.
Možno sme len včely v úli, zbierajúce med pre iných.
Možno sme len včely v úli, zbierajúce med pre iných.