Slovanské Noviny

15. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Minister vnútra oceňuje avizovaný Žandársky zbor, pripomína bezpečnostné hrozby

Avizovaný vznik Žandárskeho zboru ešte viac zvýši bezpečnosť v krajine. Vyhlásil to minister vnútra a líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Zdôraznil, že je nevyhnutné reagovať na nelegálnu migráciu, terorizmus či rastúcu agresivitu u obyvateľstva.

„Bezpečnostné hrozby sa neustále menia, a to, čo platilo v roku 2008 pri našom vstupe do schengenu, dnes už zďaleka neplatí,“ uviedol Šutaj Eštok na sociálnej sieti. „Spolupráca ministerstiev vnútra a obrany nám umožní obnoviť pozície žandárov – vojakov, ktorí pomôžu polícii udržiavať poriadok nielen na hraniciach, ale aj v celej krajine,“ dodal s tým, že tento krok oceňuje aj Združenie miest a obcí Slovenska.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Žandársky zbor by mal asistovať polícii pri udržiavaní verejného poriadku

Jeho súčasťou by mohli byť vojaci alebo súčasní či bývalí policajti. Žandári by mohli dostať podobné právomoci, ako má Policajný zbor (PZ). Nová legislatíva upravuje ich rovnošaty, spôsoby využívania donucovacích prostriedkov či možnosť zadržania osoby. Podriadení však budú PZ. Návrh je súčasťou zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti, ktorý minulý týždeň schválila vláda.

hlavnydennik.sk