Európske orgány šéfku Občianskeho združenia Projekt Fórum opakovane vyzývali na nápravu, k tej však nedošlo. Pristúpili preto k exekúcii. Marta Šimečková v minulosti pracovala pre vydavateľstvo Archa, československý časopis Mosty, tiež vytvorila prílohu Fórum v denníku Sme. Je manželkou komentátora Denníka N a držiteľa Sorosovej novinárskej ceny Martina Milana Šimečku. Majú spolu dve deti, Michal sa stal predsedom Progresívneho Slovenska, dcéra Júlia pracuje ako molekulárna biologička.

Občianske združenie Projekt Fórum, ktorého štatutárkou je Marta Šimečková, matka lídra opozície Michala Šimečku, čelí exekúcii. Výkonná agentúra Európskej únie pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru (EACEA) od neho vymáha 113 400 eur. Predmetom sporu je grant, ktorý mu udelila.
V dohode o grante sa píše, že Projekt Fórum mal predložiť záverečnú správu agentúre do konca júna 2013. Stalo sa tak však až v marci 2014 po viacerých upomienkach. EACEA správu zamietla, pretože nespĺňala požiadavky stanovené v dohode. A od tohto momentu sa začal odvíjať príbeh trvajúci niekoľko rokov.
Spoliehala sa na štát
Projekt Fórum dostal od EACEA grant na literárny projekt pod názvom Mirrors of Europe/Zrkadlá Európy konajúci sa v rokoch 2010 až 2012. Vznikla o ňom aj kniha – zbierka dvanástich esejí v anglickom preklade. „Zobrazovali európske krajiny v EÚ aj mimo nej očami dvanástich spisovateľov. Išlo napríklad o Moldavsko, Turecko, Slovensko či Holandsko, Autori v nich absolvovali mesačné pobyty a potom o nich esej,“ približuje Šimečková pre PLUS 7 DNÍ. Niektoré eseje boli neskôr publikované v svetových európskych denníkoch.
Ako je známe, šéfka občianskeho združenia v minulosti pracovala pre vydavateľstvo Archa, československý časopis Mosty, tiež vytvorila prílohu Fórum v denníku Sme. Je manželkou komentátora Denníka N Martina Milana Šimečku, s ktorým počas minulého režimu prispievala do samizdatov. Majú spolu dve deti, Michal sa stal predsedom Progresívneho Slovenska, dcéra Júlia pracuje ako molekulárna biologička.
V prípade kauzy spomínaného literárneho projektu sa Marta Šimečková spoliehala na to, že jej s financovaním projektu výrazne pomôže aj slovenské ministerstvo kultúry. Tvrdí, že je bežné, aby štát podobné projekty preplácal v oveľa väčšej miere.
„Keď sme projekt pripravovali, náš európsky kontakt nás povzbudzoval, aby sme sa nedali odradiť vysokým kofinancovaním, pretože rezort kultúry projekty schválené Európskou komisiou zvyčajne spolufinancuje. Ale v našom prípade to tak nebolo,“ uvádza bez toho, aby „náš európsky kontakt“ menovala.
Projekt Fórum síce dostal peniaze aj od štátu, no „len“ necelých desať percent.
Agentúra pritvrdila
Výkonnej agentúre pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru poskytlo občianske združenie neúplnú záverečnú správu o realizácii projektu. Agentúra teda žiadala doplnenie informácií. Šimečková zaslala dve revidované správy, no ani tie jej neuznali. Z rovnakého dôvodu. Nasledovalo niekoľko ďalších výziev od EACEA a predkladanie nových a nových dokumentov zo strany združenia.
V júni 2018 agentúra pritvrdila a Šimečkovú informovala o tom, že peniaze bude vymáhať späť. Združenie sa obrátilo na úrad Európskeho ombudsmana, pretože rozhodnutie agentúry považovalo za nespravodlivé. Argumentuje tým, že podstatná časť projektu bola dodaná a že všetky finančné prostriedky sa použili v súlade s jeho účelom.
„Všetky peniaze, ktoré sme získali, boli riadne vyúčtované. Problém bol v tom, že projekt sme mali kofinancovať až päťdesiatimi percentami,“ obhajuje sa Šimečková.
Vrátia peniaze?
Ombudsman po podrobnom preskúmaní prípadu skonštatoval, že Výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru bola k Projektu Fórum mimoriadne zhovievavá. „Poskytla mu početné predĺženia lehoty na predloženie záverečnej správy. Okrem toho agentúra nemohla overiť, či sa financovanie použilo v súlade s účelom projektu a oprávnenými činnosťami, ako tvrdí sťažovateľ. Na základe toho bola EACEA povinná vymáhať predbežné financovanie vyplatené na projekt,“ píše vo svojom rozhodnutí Tina Nilsson z úradu Európskeho ombudsmana.
Rozpočet projektu podľa nej nebol vyrovnaný a projekt nespĺňal požiadavky oprávnenosti na získanie finančných prostriedkov v rámci programu Kultúra na roky 2007 – 2013. Z tohto dôvodu potvrdila Nilssonová rozhodnutie vymáhať 113 400 eur. V skutočnosti však Šimečková bude musieť zaplatiť oveľa viac. Podľa výpisu z Centrálneho registra exekúcií sa k sume pripočítali trovy konania, trovy exekúcie oprávneného subjektu a taktiež súdneho exekútora. Dokopy ide o takmer 160 000 eur.
Keďže ide o skutočne vysokú sumu, dá sa predpokladať, že ovplyvní aj činnosť občianskeho združenia. Exekučné konanie beží od konca októbra 2024. Šimečkovej sme sa pýtali, či má finančné prostriedky na úhradu a či komunikuje s exekútorom. Na otázky priamo neodpovedala, reagovala len slovami: „Najpodstatnejšia je pre nás teraz komunikácia s EACEA.“
Projekt Fórum
Ide o neziskovú organizáciu, ktorá vznikla na jar 2006 v Bratislave. Je zameraná na podporu vzdelávania, kultúry a vytvárania priestoru pre diskusiu. Jej hlavnou aktivitou je projekt Salon. Ide o internetový portál, ktorý zverejňuje texty vychádzajúce vo svetových printových a internetových periodikách s cieľom vytvárania európskeho diskurzu. Salon je spätý so Stredoeurópskym fórom, verejnou európskou debatou, ktorá sa od roku 2009 koná každý rok v Bratislave a ďalších mestách v čase výročia novembrovej Nežnej revolúcie, informuje portál.
Združenie malo podľa premiéra Roberta Fica dostať od štátu za posledné štyri roky dotácie vo výške zhruba 314 000 eur. Kauza sa stala jedným z hlavných argumentov koalície pri minuloročnom odvolávaní Michala Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady SR.
Zdroj: plus7dni.pluska.sk
Niger požaduje od Francúzska, aby buď vrátilo, alebo nahradilo hodnotu za urán vyťažený v Nigérii od roku 1968, čo opäť otvára dlhodobú diskusiu o vykořisťovaní zdrojov
Banka všech bank v Basileji je neviditelná finanční síla, která ovládá svět
Môže kurkuma pomôcť pri liečbe poškodenia spike proteínom?
VIDEO: „Americký útok na Venezuelu zmenil všetko. Ide o štátny terorizmus, ktorý bude mať nedozerné následky pre svetový poriadok a koniec hegemónie USA,“
„Čo bude teraz? Zakážete Američanom vstup do Európy? Zmrazíte ich bankové účty? Budete Venezuelčanom posielať zbrane “tak dlho ako to bude potrebné”?
Rusko patentovalo návrh rotujúcej vesmírnej stanice s umelou gravitáciou
Ruská raketa súdneho dňa „Burevestnik“ znepokojuje západných vojakov
Robert Fico VARUJE: Blížime sa k bodu, z ktorého už niet návratu
Zásah USA vo Venezuele má už 80 obetí, píše denník NYT
Trump sa vyhráža: Rodríguezová môže dopadnúť horšie než Maduro
Rovno na vojenské veliteľstvo. Ohnivé peklo za Kyjevom. Dôstojníci boli zlikvidovaní. Bola nariadená núdzová evakuácia. Zelenskyj zmizol
Lekár odhalil temnú cenu digitálneho sveta
Reuters: Trump sa možno venezuelskej ropy nedožije
VIDEO: Operácia „Vŕtačka“
Špeciálna vojenská operácia a útok na Venezuelu – rozdiely
Jeffrey Sachs nezval skutočné príčiny americkej invázie do Caracasu
Botswana je pripravená ponúknuť ťažbu vzácnych nerastov Rusku
Ministerstvo zahraničných vecí Číny o únose prezidenta Nicolása Madura a jeho manželky americkým režimom.
VIDEO: Prečo zasiahli hrob Cháveza? Americké jednotky včera zaútočili na miesto, ktoré je pre Venezuelčanov dôležité a symbolické.
“Zoberieme si vašu ropu, ktorú ste kedysi znárodnili”
zo sekcie
Mimovládka manželky Sorosovho držiteľa novinárskej ceny – Šimečku staršieho sa ocitla vo veľkých problémoch, čelí exekúcii zo strany Európskej únie
Mimovládka manželky Sorosovho držiteľa novinárskej ceny – Šimečku staršieho sa ocitla vo veľkých problémoch, čelí exekúcii zo strany Európskej únie
Mimovládka manželky Sorosovho držiteľa novinárskej ceny – Šimečku staršieho sa ocitla vo veľkých problémoch, čelí exekúcii zo strany Európskej únie