Slovanské Noviny

28. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Metro v San Franciscu musí zaplatiť takmer 8 miliónov dolárov 6 zamestnancom, ktorí boli prepustení zo zamestnania za to, že sa odmietli nechať očkovať proti Covid-19

V doteraz najväčšej finančnej výhre pre pracovníkov prepustených za nesplnenie povinnosti očkovania COVID-19 federálna porota v stredu 23. októbra 2024 priznala šiestim zamestnancom San Francisco Bay Area Rapid Transit District (systém metra, ktorý obsluhuje San Francisco a jeho okolité oblasti). Každému z nich pripadne približne 1,2 až 1,5 milióna dolárov.

Dopravná spoločnosť Bay Area Rapid Transit (BART) v San Franciscu musí zaplatiť približne 7,8 milióna dolárov šiestim bývalým zamestnancom, ktorí prišli o prácu po tom, ako im firma zamietla ich žiadosti o povolenie náboženských výnimiek z povinnosti dať sa očkovať proti COVID-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V doteraz najväčšej finančnej výhre pre zamestnancov prepustených pre nedodržanie povinnosti očkovania COVID-19 federálna porota zložená výlučne z očkovaných porotcov v stredu priznala žalobcom každému približne 1,2 až 1,5 milióna dolárov ako náhradu za ekonomické straty a duševné utrpenie.

Tento prípad je jedným zo stoviek podaných po celej krajine od roku 2021 a zastupuje tisíce pracovníkov, ktorí tvrdia, že prišli o prácu, keď ich zamestnávatelia nezákonne odmietli ich žiadosti odmietnuť očkovanie z dôvodu náboženského presvedčenia.

„Tieto rozsudky sú seizmické – právne zemetrasenie s magnitúdou 7,8 v San Franciscu,“ uviedol vo vyhlásení Brad Dacus, prezident Pacific Justice Institute, ktorý zastupoval žalobcov. „Tento úžasný výsledok predstavuje veľa tvrdej práce nášho tímu, vytrvalosť týchto klientov a spravodlivosť nášho súdneho systému.“

Právny zástupca pracovníkov spoločnosti BART, Kevin Snider, pre portál The Defender povedal, že pracovníci spoločnosti BART boli nútením dať sa očkovať musieť buď zaprieť svoju vieru, alebo prísť o prácu. Podľa neho si vybrali to druhé, čím preukázali úprimnosť svojho náboženského presvedčenia.

Proces žaloby začal ako tri samostatné prípady 35 zamestnancov prepustených spoločnosťou BART. Neskôr boli tieto tri prípady zlúčené do jednej žaloby. Dvadsaťdeväť žalobcov sa so spoločnosťou BART dohodlo, ale zvyšných šesť sa v októbri 2024 dostalo pred súd.

„Títo zamestnanci prišli o prácu a bojovali s ňou viac ako dva roky,“ povedal Snider. „Bolo to zničujúce narušenie ich života a ich rodín. To, že sa mohli dohodnúť alebo získať verdikt poroty, im pomáha uzavrieť túto situáciu a pre tých, ktorí išli na súd, mali pocit, že ich porota vypočula a pochopila, čo môže byť dôležité.“

Tento prípad sa dostal pred súd už druhýkrát. Prvý súdny proces sa skončil v júli, keď porota nedokázala dospieť k jednomyseľnému rozhodnutiu, ako sa vyžaduje vo federálnych občianskoprávnych procesoch.

Spoločnosť BART, ktorá sa môže proti rozhodnutiu odvolať, sa odmietla vyjadriť. Agentúra Bloomberg uviedla, že spoločnosť BART podala počas súdneho konania návrh na vynesenie rozsudku vo veci samotnej, o ktorom americký okresný sudca William Alsup povedal, že bude prerokovaný v decembri.

V návrhu sa uvádza, že žalobcovia nemajú dostatok dôkazov na to, aby mohli odôvodnene podporiť svoj prípad, aj keby porota rozhodla inak. V odpovedi môže sudca povoliť, aby rozsudok zostal v platnosti, nariadiť nový proces alebo zrušiť verdikt poroty.

Žalobcovia prvýkrát zažalovali spoločnosť BART v decembri 2022 a tvrdili, že firma porušila ich práva na náboženskú slobodu podľa prvého dodatku a federálne a štátne antidiskriminačné zákony.

Systém BART, ktorý pôsobí v piatich okresoch v oblasti Sanfranciského zálivu, vydal 14. októbra 2021 nariadenie, ktorý od zamestnancov vyžaduje, aby boli plne očkovaní ako podmienka zamestnania.

Zamestnanci mohli požiadať o náboženskú alebo zdravotnú výnimku. Ak im bola udelená, spoločnosť BART rozhodla, či im poskytne primerané úpravy. Od októbra 2021 do februára 2022 požiadalo o výnimku 204 z viac ako 4 000 zamestnancov spoločnosti BART.

Približne 179 z nich bolo podľa Snidera z dôvodu náboženského presvedčenia ľudí vyznávajúcich rôzne náboženské vierovyznania vrátane rôznych foriem kresťanstva, islamu a konfucianizmu.

Podľa sťažnosti spoločnosť BART 70 z týchto náboženských výnimiek udelila a zvyšok zamietla.

Ale aj zamestnancom, ktorým bola udelená výnimka, boli odmietnuté primerané úpravy, aby mohli pokračovať v práci. Hoci spoločnosť BART uznala ich právo na náboženskú výnimku, uviedla, že im nemôže primerane vyhovieť, napríklad umožniť im pracovať doma alebo vykonávať týždenné testovanie.

Podľa sťažnosti však 1 z 3 zamestnancov, ktorí žiadali o zdravotnú výnimku, bola výnimka udelená a bolo im poskytnuté prispôsobenie.

Namiesto toho, aby spoločnosť BART vychádzala z predpokladu, že žiadosti o ubytovanie sú založené na úprimnom náboženskom presvedčení, začala skúmať úprimnosť presvedčenia zamestnancov.

Tvrdenia zamestnancov sa skúmali pomocou šablóny, ktorá žiadala podrobné vysvetlenie ich presvedčenia a dôvodov, prečo by ich užívanie vakcíny COVID-19 bolo v konflikte s ich náboženským presvedčením. Šablóna obsahovala otázky typu: „Čo si myslíte, že sa vám stane, ak si vezmete vakcínu COVID-19?“.

Spoločnosť BART pristúpila k zamietnutiu všetkých žiadostí o prispôsobenie sa od náboženských odporcov a dala im možnosť buď nechať sa očkovať, odísť do dôchodku, ak splnili podmienky, dať výpoveď alebo skončiť pracovný pomer.

Všetci žalobcovia odmietli vyhovieť a prišli o prácu.

V nasledujúcich rokoch mnohí z týchto zamestnancov v spolupráci s Pacific Justice Institute zažalovali spoločnosť BART a svoje prípady urovnali. Prípady, ktoré sa nepodarilo urovnať, sa dostali pred súd – čo podľa Snidera predstavovalo vážne riziko, pretože „San Francisco je pravdepodobne najťažším miestom v celej krajine, kde sa dá viesť spor o vakcíny“.

Súdny proces prebiehal v dvoch fázach. Porota mala najprv rozhodnúť, či spoločnosť BART mohla poskytnúť požadované úpravy. Odmietli argument firmy, že nemohla primerane vyhovieť zamestnancom, ktorí žiadali o náboženské výnimky, bez toho, aby čelili neprimeraným ťažkostiam.

Potom si vypočuli svedectvo o úprimnosti náboženského presvedčenia žalobcov a o škodách, ktoré utrpeli.

Sinder, ktorého firma zastupuje žalobcov obviňujúcich z náboženskej diskriminácie vo viac ako stovke súdnych sporov týkajúcich sa povinnosti očkovania v celej krajine, uviedol, že podľa jeho názoru sa verejná mienka pomaly mení v prospech zamestnancov.

Zdroj: childrenshealthdefense.org
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.