Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

13.11.2020

Pražský soud reagoval na námitky ohledně nedostatečného odůvodnění zavedeného opatření o nošení roušek uvnitř budov a v zastavěných částech obcí.

Městský soud v Praze v pátek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazovalo pohyb lidí bez roušky v budovách, ale i na ostatních veřejných místech v zastavěných částech obce.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Mimořádné opatření především zcela postrádá uvedení důvodů, pro které ministerstvo zpřísnilo dříve zavedená opatření a přistoupilo ke stanovení povinnosti nošení roušek i ve venkovních prostorech,“ stojí v tiskové zprávě. Nařízení se ruší k 21. listopadu.

Pražský soud reagoval na námitky ohledně nedostatečného odůvodnění zavedeného opatření o nošení roušek uvnitř budov a v zastavěných částech obcí. Takto zpřísněná opatření začala platit 21. října.

Soudu odůvodnění nestačilo, protože stejné už ministerstvo použilo při vyhlašování dřívějších opatření. „Nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí,“ zdůvodnil soud.

V tiskové zprávě zároveň stojí, že soud v žádném případě nezlehčuje hrozby spojené se šířením onemocnění covid-19. Rozsudek tak není o tom, zda je, či není opatření přiměřené nebo potřebné, poukazuje ale na nedostatečné odůvodnění. 

Další kroky ministerstva

Ministerstvo zdravotnictví zatím rozhodnutí soudu neobdrželo. Považuje ale za podstatné, že soud nezpochybnil jejich pravomoce ani to, že je opatření potřebné a přiměřené. 

„Soud založil své rozhodnutí výlučně na závěru o nedostatečném odůvodnění přijatých opatření a výjimek z nich. Ministerstvo zdravotnictví učiní v mezičase potřebné právní kroky, aby povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest platila i nadále, neboť se jedná o významný nástroj boje s epidemií onemocnění covid-19,“ uvedl tiskový mluvčí Kryštof Berka pro Radiožurnál. 

Dodal zároveň, že ministerstvo zváží, zda nepodá proti rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Mimořádné opatření se ruší k 21. listopadu. Soud tak poskytl ministerstvu zdravotnictví čas, aby chyby napravilo. „Soud tedy poskytl ministerstvu dostatečný časový prostor, aby, shledá-li pro to dostatek důvodů, obdobné opatření opětovně přijalo a zohlednilo v něm všechny výtky zdejšího soudu,“ napsal.

Městský soud se zabýval i námitkou, že vyhlášení tohoto opatření nebylo v kompetencích ministerstva zdravotnictví. Tuto stížnost ale odmítl. „Tato pravomoc ministerstva není dotčena ani vyhlášením nouzového stavu,“ odůvodnil soudce.
 
Napadené vládní nařízení stanovilo, že lidé musí nosit roušky ve všech budovách mimo své bydliště, v prostředcích hromadné dopravy, na nástupištích nebo v autech. Roušky musí lidé nosit i na veřejných místech v zastavěném území obce, pokud mají mezi sebou vzdálenost menší než 2 metry.

Celé rozhodnutie pražského súdu si môžete prečítať TU.

Zdroj: irozhlas.cz

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d