Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta na základe obvinení zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov v súvislosti s pokračujúcou izraelskou ofenzívou v Pásme Gazy.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vo štvrtok oznámil, že vydal zatýkacie rozkazy pre podozrenia z vojnových zločinov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. ICC zdôraznil, že zatykače na izraelských predstaviteľov platia bez ohľadu na odmietavý postoj Izraela k jurisdikcii súdu na svojom území. Informujeme podľa správy agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Predprocesná komora ICC vydala zatýkacie rozkazy na dvoch jednotlivcov, Benjamina Netanjahua a Joava Galanta, a to za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny spáchané od najmenej 8. októbra 2023 do najmenej 20. mája 2024, teda do dňa, keď prokuratúra o zatýkacie rozkazy požiadala,“ uvádza ICC vo vyhlásení s tým, že zatykač bol vydaný aj na Dajfa.

Súd tak vyhovel žiadosti žalobcu ICC Karima Khana, ktorý o zatykače žiadal pre podozrenia zo zločinov spojených s útokmi palestínskych militantov na Izrael zo 7. októbra 2023 a následnou reakciou izraelskej armády.

Izrael popiera, že by sa v Pásme Gazy dopustil vojnových zločinov. Podľa tvrdenia Izraela bol Dajf zabitý počas jedného z náletov jeho armády, Hamas to však doposiaľ nepotvrdil. Izraelský expremiér Naftali Bennett označil vydanie zatykača na Netanjahua za „hanebný“ krok ICC. Izraelský opozičný líder Jair Lapid zatykač označil za „odmenu za terorizmus“.

Izraelskí politici kritizujú zatykač ICC na premiéra a exministra obrany

Izraelský prezident Jicchak Herzog a bývalí izraelskí premiéri Naftali Bennett a Jair Lapid dnes ostro odsúdili, že Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta na základe obvinení zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov v súvislosti s pokračujúcou izraelskou ofenzívou v Pásme Gazy.

Podľa Herzoga je dnešok temným dňom pre spravodlivosť a pre ľudstvo.Herzog uviedol, že „nehorázne rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu bolo prijaté so zlým úmyslom“ a „je výsmechom obete všetkých, ktorí bojujú za spravodlivosť – od víťazstva Spojencov nad nacistami až dodnes“.

Rozhodnutie súdu podľa neho „uprednostnilo terorizmus a zlo pred demokraciou a slobodou a zo samotného systému spravodlivosti urobilo živý štít pre zločiny Hamasu proti ľudskosti“.

Lapid, ktorý je súčasne lídrom opozície, na sieti X napísal, že rozhodnutie haagskeho súdu odsudzuje a dodal, že „Izrael bráni životy proti teroristickým organizáciám, ktoré zaútočili, vraždili a znásilňovali našich občanov“. Zatykače označil za „odmenu za terorizmus“

Expremiér Bennett označil rozhodnutie súdu za hanebné a rovnako odkázal na teroristický útok ozbrojencov Hamasu zo 7. októbra minulého roka.Netanjahu teraz podľa serveru The Times of Israel (ToI) v Jeruzaleme rokuje s americkým splnomocnencom pre Blízky východ Amosom Hochsteinom o možnom prímerí v Libanone.Hlavný prokurátor ICC Karim Khan požiadal súd o zatykače na oboch izraelských predstaviteľov a na lídrov palestínskeho teroristického hnutia Hamas v máji.

Súd dnes vydal príkazy na zatknutie oboch politikov za „zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny páchané najmenej od 8. októbra 2023 najmenej do 20. mája 2024“, keď prokuratúra o zatykače požiadala. Námietky týkajúce sa jurisdikcie súdu a zákonnosti týchto žiadostí, ktoré v septembri vzniesol Izrael, sú podľa súdu neopodstatnené.

Vojnu v Pásme Gazy rozpútal Hamas útokom z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí povraždili na 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a na 250 ďalších uniesli do Gazy ako rukojemníkov. Odvetná vojenská ofenzíva Izraela v Pásme Gazy si podľa údajov ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamásom vyžiadala medzi Palestínčanmi viac ako 44.000 mŕtvych a vyše 104.000 zranených.

Netanjahuovi a Galantovi teraz bude hroziť zatykač, ak navštívi niektorú z viac ako 120 krajín, ktoré sú signatármi Rímskeho štatútu ICC, poznamenal spravodajský server The Times of Israel (ToI). Medzi signatármi je aj Česká republika. Jurisdikciu ICC naopak neuznáva napríklad Rusko, Spojené štáty alebo Čína. Ak členská krajina neplní svoje povinnosti, ICC môže záležitosť postúpiť zhromaždeniu zmluvných strán, ktoré sa schádza raz ročne. Ale možné sankcie sú v podstate obmedzené na slovnú dôtku.

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila dnes oznámený zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na predsedu izraelskej vlády a bývalého ministra obrany Joava Galanta za antisemitský a absurdný. Izrael podľa nej nepodľahne tlaku, nenechá sa zastrašiť a neustúpi, kým nesplní svoje ciele.

ICC vydal zatykače na izraelského premiéra a bývalého ministra kvôli obvineniu z vojnových zločinov spáchaných v Pásme Gazy, kde Izrael už vyše roka vedie vojnu v odvete za teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael.

Hamas privítal vydanie medzinárodných zatykačov na Netanjahua a Galanta

Palestínske hnutie Hamas privítalo štvrtkové rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal medzinárodné zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. ICC však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.

„Je to dôležitý krok smerom k spravodlivosti a môže viesť k odškodneniu obetí. Pokiaľ ho však nepodporia všetky štáty sveta, a to všetkými prostriedkami, ide najmä o symbolický krok“ uviedol vo vyhlásení člen politbyra Hamasu Básim Naím. Hamas zároveň vyzval ICC, aby vzal na zodpovednosť „všetkých zločineckých okupačných lídrov.“

ICC vydal zatykače na izraelských politikov pre podozrenia z vojnových zločinov. Izrael tvrdí, že Dajf nežije a zahynul pri izraelskej operácií v júli tohto roka. Hamas však jeho úmrtie doteraz nepotvrdil.

Súd vyhovel žiadosti žalobcu ICC Karima Khana, ktorý o zatykače žiadal pre podozrenia zo zločinov spojených s teroristickým útokom palestínskych militantov na Izrael zo 7. októbra 2023 a následnou reakciou izraelskej armády. ICC zdôraznil, že zatykače na izraelských predstaviteľov platia bez ohľadu na odmietavý postoj Izraela k jurisdikcii súdu na svojom území.

USA zásadne odmietajú rozhodnutie ICC o zatykačoch na izraelských predstaviteľov

Spojené štáty vo štvrtok odmietli rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal zatýkacie rozkazy na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua i bývalého ministra obrany Joava Galanta.

„Spojené štáty zásadne odmietajú rozhodnutie ICC vydať zatykače na vysokopostavených izraelských predstaviteľov. Sme hlboko znepokojení z toho, ako sa prokurátor ponáhľa s ich vydaním, a tiež z procesných chýb, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu,“ vyhlásil hovorca. Dodal, že USA už diskutujú o ďalších krokoch so svojimi partnermi.

Spojené štáty ani Izrael nie sú členmi ICC a obe krajiny preto odmietli aj jeho jurisdikciu.

Izrael obhajoval aj Mike Waltz, nastupujúci poradca pre národnú bezpečnosť v administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Prisľúbil, že v januári „rozhodne zareaguje na antisemitskú zaujatosť ICC a OSN“. Medzinárodný trestný súd podľa jeho vyjadrenia na platforme X „nemá žiadnu dôveryhodnosť a obvinenia už vyvrátila vláda USA“.

Viacerí republikáni sú nespokojní s rozhodnutím súdu. Niektorí z nich už vyzvali americký Senát, aby sankcionoval ICC zložený zo 124 medzinárodných členov. Zatýkací rozkaz pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti ICC vydal aj na vodcu palestínskeho militantného hnutia Hamas Muhammada Dajfa, ktorého Biely dom nespomínal. Izrael tvrdí, že vodcu zneškodnil pri júlovom leteckom útoku v Pásme Gazy, ale Hamas jeho smrť nepotvrdil.

Khan vyzýva členské štáty ICC i ostatné krajiny k uplatňovaniu zatykačov

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan vo štvrtok vyzval členské štáty ICC aj ostatné krajiny na uplatňovanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. Súd vydal zatykače pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

„Vyzývam všetky zmluvné štáty, aby splnili svoj záväzok voči Rímskemu štatútu a rešpektovali a dodržiavali tieto súdne príkazy,“ uviedol Karim Khan vo vyhlásení.

Apeloval na ďalšie krajiny aby spolupracovali na „dodržiavaní medzinárodného práva“. ICC nemá právomoc presadzovať svoje zatykače. Každá krajina, ktorá podpísala Rímsky štatút, je však teoreticky povinná zatknúť Netanjahua, Gallanta či Deifa, ak by vstúpili na jej územie.

Khan uviedol, že vyšetrovanie situácie v Pásme Gazy pokračuje. Jeho tím skúma „ďalšie možnosti vyšetrovania v oblastiach, ktoré patria do jurisdikcie súdneho dvora. Ide napríklad o Pásmo Gazy a Západný breh Jordánu vrátane východného Jeruzalema“.

„Som hlboko znepokojený správami o stupňujúcom sa násilí a ďalšom obmedzovaní prístupu k humanitárnej pomoci,“ povedal Khan. „Zdôrazňujem, že právo je tu pre všetkých a že jeho úlohou je obhajovať záujmy každej osoby,“ zdôraznil.

Zatýkací rozkaz na Muhammada Dajfa komplikuje tvrdenie Izraela, že vodcu vodcu ozbrojeného krídla hnutia Hamas zneškodnil pri júlovom leteckom útoku v Pásme Gazy. Palestínske hnutie jeho smrť doposiaľ nepotvrdilo.

„Izrael so znechutením odmieta absurdné a falošné obvinenia, ktoré voči nemu ICC vzniesol,“ vyhlásil úrad izraelského premiéra vo štvrtkovom vyhlásení. Dodal, že Izrael „nepodľahne tlaku“ v otázke obrany svojich občanov a rozhodnutie označil za „antisemitské“.


Zdroj: topky.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.