Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

MATOVIČOVO: Matovičova vláda obmedzila pobyt v prírode aj medzi okresmi počas Veľkej noci. Policajti nevedia, čo majú od občanov vyžadovať a Mikasov úrad dáva ruky od nariadenia preč

Generálny prokurátor dal navyše na Ústavný súd preskúmať ústavnosť obmedzovania základných ľudských práv a slobôd počas núdzového stavu.

Ak ste chceli cestovať na Veľkú noc za rodinou v inom okrese a vyhovoriť sa, že idete do prírody, môžete na to zabudnúť. Vláda bez väčšej publicity zmenila svojím uznesením výnimku pri cestovaní medzi okresmi.

V pôvodnej verzii Covid automatu platila zásada, že obyvatelia bordových a červených okresov mohli cestovať do prírody aj do iného okresu. Podmienkou bol negatívny test nie starší ako sedem dní. Obyvatelia čiernych okresov nemohli cestovať mimo okresu, okrem výnimiek. Na cestu do prírody potrebujú negatívny test.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Od soboty 20. marca však vláda svojím uznesením zaviedla nové pravidlo. Do prírody možno ísť už len v rámci svojho okresu. Nezáleží pritom na jeho farbe (uznesenie vlády 160/2021 zo dňa 17. 3. 2021 v pdf).

Ďalšie sprísnenie opatrení

V stredu vláda ešte pritvrdila. Pobyt v prírode alebo individuálny šport v rámci okresu bude v čase zákazu vychádzania po novom možný iba od 5.00 do 20.00 h. Vláda tiež úplne zakázala rekreáciu v zahraničí, keď odstránila medzeru od 1.00 do 5.00 h v platnosti opatrenia. Obe zmeny platia od štvrtka 25. marca. Vyplýva to z doplneného uznesenia vlády, ktoré v stredu schválil vládny kabinet.

Minister financií a dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) argumentoval, že „okno“ v opatreniach by mohlo vytvárať falošné motivácie cestovať do zahraničia.

„Myšlienka tohto celého obmedzenia je v tom, aby ľudia do zahraničia necestovali preto, aby nepriniesli nielen sebe, ale celému národu nejaký neželaný darček v podobe mutácie, ktorá by tu mohla spôsobiť veľké problémy, takže sme toto okno uzavreli,“pripomenul.

Chaos v opatreniach

Neporiadok do opatrení vnáša aj fakt, že rôzne rezorty a ani policajti presne nevedia, čo majú od občanov vyžadovať.

„Toto všetko vám zodpovedajú hovorcovia Úradu verejného zdravotníctva, pod ktorých spadá vyhláška s opatreniami,“ reagovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva, však vysvetlila, že ich úrad nemá s vládnymi uzneseniami ovplyvňujúcimi pohyb občanov nič spoločné. Odpoveď prišla až z ministerstva zdravotníctva a Úradu vlády.

„V zmysle aktuálneho uznesenia vlády je pobyt v prírode a individuálny šport možný len v rámci okresu,“ vysvetľuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja a Košičania môžu navštíviť aj okres Košice – okolie.

„Test starý maximálne sedem dní je potrebný aj v čiernych okresoch v prípade pobytu v prírode,“ dodáva Marta Fabianová, hovorkyňa rezortu vnútra. Policajti preto posilňujú dopravné hliadky, ktoré sa už nenachádzajú len na hraniciach okresov, ale stretnúť ich možno aj v mestách a obciach.

Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová uviedla, že policajti porovnávajú výsledok testu uvedený na certifikáte s osobnými údajmi osoby dostupnými v policajných databázach. V prípade nesúladu ďalej postupujú individuálne.

Celkovo polícia len od 8. do 14. marca zaevidovala takmer 6 000 porušení opatrení, od začiatku roka je to viac ako 37-tisíc priestupkov. Najčastejšie ide o porušenie zákazu vychádzania, nenosenia rúška či porušenie karantény.

Generálny prokurátor dal preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka navrhuje preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu. V utorok podal na Ústavný súd (ÚS) SR návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády, ktorým predĺžila núdzový stav, s ústavou. 

Žilinka považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality. „Teda zisteniu, či obmedzenia základných práv a slobôd – práva na nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe a práva na slobodu pohybu a pobytu, ktoré sú obmedzené zákazom vychádzania v prípade nepreukázania sa negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19, sú primerané účelu, ktorý sa má dosiahnuť ich obmedzením a či sankciami vynucovanú účasť na plošnom testovaní možno považovať za primerané obmedzenie základných práv a slobôd vo vzťahu k sledovanému cieľu.“

Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR. „Ide napríklad o vlastnícke právo – obmedzenie práva užívať majetok v inom okrese, slobodu náboženského vyznania – obmedzenie účasti na bohoslužbách, náboženských úkonoch, obradoch a vyučovaní. Ďalej právo slobodného združovania – výkon práva združovania sa na účel športovej činnosti alebo inej záujmovej činnosti občanov, právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť – zatvorenie prevádzok reštaurácií, obchodov.“

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.