Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jedna z reštaurácií sídliaca v známom bratislavskom komplexe Tri veže je už roky obľúbeným miestom stretávania dôležitých ľudí. Najmä kvôli zachovaniu anonymity pred pohľadmi zvedavcov. Dohadovali si tu postupy Böhm i Makó.

 Zrejme práve preto spomínané zariadenie v minulosti využívali na uzatváranie rôznych nelegálnych kšeftov aj bývalí vysokopostavení funkcionári, ktorí aktuálne čelia vážnym obvineniam. Pravidelne odtiaľ údajne „úradoval“ najmä exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, píše portál HN.

Naznačovať to má i esemeska, ktorú pred pár dňami zverejnil bývalý premiér Robert Fico. Chcel tým naznačiť, že niekoľko príslušníkov polície s podporou prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry manipuluje vyšetrovanie závažných káuz spojených s bývalými nominantmi strany Smer-SD na vysokých postoch.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Inkriminovaná esemeska

Esemeska pochádza z vlaňajšieho augusta a vymeniť si ju mali členovia špeciálneho tímu, ktorý rozpletá trestnú činnosť ľudí zadržaných v rámci akcií Očistec, Božie mlyny či Judáš.

Fico tvrdil, že vyšetrovateľ Ján Čurilla správou inštruoval operatívca, ako má viesť výpoveď istého obvineného. Najlepšie vraj tak, aby sa jeho verzia určitej udalosti zhodovala s výpoveďou iného obvineného.

Okrem iného sa v nej písalo, ako jeden mafián vypovedá, že viezol druhého mafiána do reštaurácie v Troch vežiach na stretnutie s bývalým príslušníkom SIS Františkom Böhmom a tiež Ľudovítom Makóom, ktorému zároveň niesol obálku so stotisíc eurami.

Keď kumpána vysadil, cez sklo zariadenia údajne videl, ako si ten „sadol k Ferovi a po chvíli k nim prišiel Mako“. Lenže, ako už bolo spomenuté, z ulice do interiéru reštaurácie nevidieť. Otázkou teda je: Vymýšľali si obvinení, alebo boli k uvedenému inštruovaní? A overovali si vôbec orgány ich výpovede?

Kolovala po internete

Vystúpenie Roberta Fica spojené s čítaním správy od vyšetrovateľa Čurillu spolu s jeho následnou tlačovou besedou, spustilo nevídanú vlnu udalostí. Postupne totiž vysvitlo, že o tejto téme hovorila aj desiatka najsilnejších ľudí v štáte, ktorí si za jeden stôl v budove SIS sadli 17. mája.

Zišli sa tam na podnet šéfa tajnej služby Michala Aláča, ktorý im predložil správu o závažných zisteniach SIS. Akýsi výňatok z nej napokon dostali aj poslanci Národnej rady SR a hoci šlo o tajný dokument, informácie z neho presiakli i na verejnosť.

Zo správy, ktorá sa šíri na internete, vyplýva, že SIS už nejaké obdobie sleduje konanie istej skupiny policajtov, ktorá údajne prostredníctvom takzvaných univerzálnych svedkov manipuluje vyšetrovanie závažných káuz.

Podľa dokumentu títo svedkovia „s vedomím príslušníkov polície navzájom koordinujú a potvrdzujú svoje výpovede, aby pôsobili hodnoverným dojmom“. V správe sa tiež tvrdí, že tajná služba „modus operandi manipulovania úkonov trestných konaní zdokumentovala spôsobom, ktorý umožňuje získané informácie použiť v trestnom konaní“.

Bránia sa

Dotknutí vyšetrovatelia sa bránia a hovoria o diskreditačnej kampani voči nim. Vydali dokonca vyhlásenie, v ktorom uviedli, že výroky politikov na svoju adresu a obviňovania z manipulovania vyšetrovania vnímajú ako zastrašovanie.

Tvrdia zároveň, že postupujú vždy v súlade so zákonom. Rovnaký postoj zaujali aj prokurátori, za ktorých stanovisko zaslal Peter Kysel. Okrem iného v ňom tvrdia, že neevidujú žiadny dôkaz o manipulácii s dôkazmi alebo o snahe „zosúlaďovať“ výpovede spolupracujúcich obvinených alebo svedkov.

„Boj o spravodlivosť je teraz na najťažšej križovatke. Enormná snaha časti spoločenských a politických špičiek vrátiť krajinu do čias ‚našich ľudí‘ v súčasnosti vrcholí. Obava, ako ďaleko, a ako vysoko, budú viesť v súčasnosti vedené trestné stíhania, rezultuje v snahu škandalizovať skúsených, čestných a odvážnych vyšetrovateľov, ktorí úspešne odstíhali najnebezpečnejšie zločinecké skupiny na Slovensku. Táto snaha však nesmie byť úspešná,“ napísal v stanovisku Peter Kysel.

Matovič sa nevyjadril

K aktuálnemu dianiu v bezpečnostných zložkách štátu sa doteraz nevyjadril bývalý premiér Igor Matovič, ktorý svoju predvolebnú kampaň postavil na očiste Slovenska od korupcie a mafie.

Bojovník za spravodlivý štát zatiaľ priznal len toľko, že vedel o možnom prestupe súčasného top kajúcnika a jedného z najobávanejších mužov Ľudovíta Makóa z kriminálneho úradu do SIS.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.