Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Profesor Medzinárodného mierového inštitútu v Oslo, Ola Tunander, vysvetľuje dôvody špeciálnej vojenskej operácie: My na Západe sa vidíme ako „dobrí ľudia“ v konflikte s Vladimírom Putinom, ktorý je „zlý“. Pre Rusko sú však „zlí ľudia“ Západ, USA a Spojené kráľovstvo.

„Malo Rusko na výber?“ - nórsky profesor o príčinách špeciálnej vojenskej operácie

Pre USA nie je vojna na Ukrajine o Ukrajine, ale o „oslabení Ruska“, hoci Putin dal jasne najavo, že nebude tolerovať prítomnosť USA na Ukrajine. Jej vstupu do NATO bude za každú cenu zabránené. Je ťažké si predstaviť, ako sa v takejto situácii dá vyhnúť globálnej vojne.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Ako začala vojna

Taktika pripomína prípravy na vojenskú intervenciu Sovietskeho zväzu v Afganistane. V júli 1979 začali USA zbraňami podporovať islamské povstanie v Afganistane. USA zamýšľali destabilizovať prosovietsku vládu v Kábule, aby prinútili Moskvu zasiahnuť. Americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski a neskorší americký minister obrany Robert Gates výslovne uviedli, že USA nastražili „pascu“, aby vtiahli Sovietsky zväz do afganského „močiara“. Chceli vrhnúť ZSSR do „neúnosnej vojny“, ktorá by oslabila jeho ekonomiku a viedla k rozpadu a likvidácii ZSSR.

Podobne sa USA od roku 2014 pokúšali pripraviť „pascu“ pre Rusko na Ukrajine otvorením dverí členstvu v NATO, budovaním vojenskej sily Ukrajiny podľa štandardov NATO a podporou vojny radikálnych nacionalistov na Donbase. Senátor John Cornyn predstavil 19. januára 2022 americkému Senátu zákon o pôžičke a prenájme na obranu demokracie na Ukrajine. Bolo jasné, že USA sa pripravujú na vojnu, ako bola tá v 40. rokoch, ktorá by mohla otvoriť cestu pre rozmiestnenie amerických zbraňových systémov na územiach až po najdôležitejšie oblasti Ruska. A tu si musíme položiť otázku: „Malo Rusko na výber?“

O čom je táto vojna?

Ide o reverznú „kubánsku krízu“, kde sú americké zbraňové systémy na Ukrajine vnímané ako existenčná hrozba pre Moskvu rovnakým spôsobom, akým USA vnímali sovietske rakety na Kube počas kubánskej raketovej krízy v roku 1962.

Je zrejmé, že obe strany mali na vojnu iné dôvody, ale ruský imperializmus s podrobením si Ukrajiny je sotva jedným z nich. Rusko zasiahlo významnými vojenskými silami až po tom, ako sa ukázalo, že Ukrajina odmieta plniť „Minské dohody“. Ak by malo imperialistické ambície, začalo by dobývať územia od roku 2014, kým USA a Spojené kráľovstvo vytvorili ukrajinskú armádu. Verzii imperialistických ambícií nie je naklonený ani počet vojakov, s ktorými Rusko vstúpilo na Ukrajinu. Sovietsky zväz, keď okupoval Československo v roku 1968, tam išiel s armádou 10-12 krát väčšou (na osobu — cca) ako keď Rusko vstúpilo na Ukrajinu.

Na ruskej strane je táto vojna obranou pred „existenčnou hrozbou“ zo strany USA, túžbou udržať Ukrajinu mimo sféry vplyvu USA. Pre Spojené štáty je táto vojna oslabením Moskvy a odstránením Ruska ako hlavnej mocnosti spojenej s Čínou. No nemenej dôležité pre Spojené štáty je aj oslabenie európsko-ruskej a nemecko-ruskej plynárenskej a priemyselnej spolupráce.

Ruský Demiurg

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d