Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu vydal v polovici marca 2023 zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú za vojnové zločiny v súvislosti s ich rolou pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine.

Členovia zahraničného výboru maďarského parlamentu z vládnej strany Fidesz zamietli návrh poslancov opozičnej Demokratickej koalície (DK), ktorý by umožnil zadržať a odovzdať ruského prezidenta Vladimíra Putina Medzinárodnému trestnému súdi (ICC) pri jeho prípadnej návšteve Maďarska. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom v stredu informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý slúži Putinovi, keď od neho kupuje drahý ruský plyn, ide okrem Putina iba o zisk a nezaujíma ho život ukrajinských detí ani maďarských občanov, povedala Ágnes Vadaiová, členka výboru z opozičnej DK na online tlačovej konferencii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na Putina ICC vydal medzinárodný zatykač. V prípade jeho príchodu do Maďarska by ho napriek tomu miestne orgány nezadržali, oznámil 23. marca v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

„Nemôžeme zatknúť ruského prezidenta, pretože zákon, ktorý by to umožňoval, nebol vyhlásený,“ povedal Gulyás s odvolaním sa na Rímsky štatút, ktorý položil základy fungovania ICC.

Dokument z roku 1998 síce Maďarsko podpísalo, nebol však zverejnený v maďarskom vestníku, preto táto medzinárodná zmluva nie je platná podľa maďarského práva, spresnil.

Šéf úradu vlády dodal, že podľa postoja vtedajšieho prezidenta Jánosa Ádera a vlády je dohoda v rozpore s maďarskou ústavou, preto ju nebolo možné vyhlásiť bez zmeny ústavy.

ICC 17. marca vydal zatykač na Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruska, čo je vojnový zločin. Pre podobné obvinenia vydal ICC zatykač aj na ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Rusko začalo trestné stíhanie voči hlavnému prokurátorovi ICC

Rusko v reakcii na to oznámilo, že začalo trestné konanie proti niekoľkým sudcom a hlavnému prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karimovi Khanovi.

Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) uviedol, že začal konanie proti prokurátorovi ICC Karimovi Ahmadovi Khanovi, ako aj proti sudcom Tomoko Akaneovej, Rosariovi Salvatoremu Aitalovi a Sergiovi Gerardovi Ugalde Godinezovi.

Ruský vyšetrovací výbor označil stíhanie zo strany ICC za „zjavne nezákonné, keďže neexistujú žiadne dôvody na trestnú zodpovednosť“. Poukázal tiež na Dohovor OSN o ochrane diplomatov z roku 1973, ktorý hlavám štátov priznáva absolútnu imunitu voči jurisdikcii cudzích krajín.

Za zmienku v tejto súvislosti stojí prípad brata hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana, ktorým je niekdajší britský zákonodarca z vládnucej Konzervatívnej strany. Imran Ahmad Khan bol minulý rok uznaný za vinného zo sexuálneho zneužitia 15-ročného chlapca. Po tom, čo chlapca donútil vypiť alkohol, sexuálne ho napadol.

Khan bol vo februári prepustený z väzenia. Na túto zaujímavú súvislosť upozornil cez víkend Kim Dotcom, zakladateľ webovej stránky Megaupload, umožňujúcej bezplatné zdieľanie súborov, ktorá sa neskôr premenovala na Mega.

Známy americký novinár a šéfredaktor webovej stránky The Grayzone Max Blumenthal vo svojom najnovšom článku napísal, že hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan dostal milióny dolárov za vydanie zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina. Poukázal tiež na fakt, že Khan zmrazil vyšetrovanie dobre zdokumentovaných vojnových zločinov USA a Izraela. 

Zdroj: info.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.