Slovanské Noviny

18. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Maďarský minister o pokrytectve EÚ: “Európske krajiny tajne nakupujú ruskú energiu prostredníctvom Indie, aby obišli sankcie”

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto uviedol, že veľká časť krajín EÚ stále tajne nakupuje ruskú energiu prostredníctvom Indie, aby obišla sankcie.

“Existuje krajina, India, ktorá sedemdesiatkrát zvýšila dovoz z Ruska, a EÚ je dnes najväčším dovozcom indickej ropy,” napísal minister. Zároveň dodal, že EÚ kritizuje Maďarsko, ktoré nakupuje ropu z Ruska “čestne, otvorene a priamo”.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Maďarsko našlo jednoduchý spôsob ako vrátiť tranzit ropy cez Družbu

Maďarsko prevezme riziká prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu. Maďarská spoločnosť Mol rokuje o novej schéme tranzitu ropy z Ruska cez Ukrajinu. Spoločnosť ponúkla, že prevezme zodpovednosť za tieto dodávky, ale Maďarsko túto schému označilo za drahšiu a rizikovejšiu, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na vedúceho úradu maďarského premiéra Gergelya Guylasa.

V júli Kyjev zakázal Lukoilu tranzit cez ropovod Družba s tým, že na ruskú spoločnosť uvalil sankcie. Dodávky ropy z Ruska cez ropovod Družba sa uskutočňujú od sovietskej éry, keď bola infraštruktúra vybudovaná za sovietske peniaze. Dokonca aj keď EÚ uvalila embargo na ruskú ropu, musela urobiť výnimku pre dodávky ropovodom, aby sa zachoval tok cez Družbu. Najprv chcel Brusel zakázať akékoľvek dodávky, ale Maďarsko vetovalo a sankcie povolilo až po vylúčení dodávok ropovodom. Výsledkom bolo, že Maďarsko, Slovensko a Česká republika zostali jedinými krajinami v EÚ, ktoré naďalej kupovali ropu z Ruska, pretože prúdila cez ropovod Družba. Dodávky ruskej ropy z mora do Európy boli zakázané.

Rozhodnutie Ukrajiny zastaviť dodávky ropy Lukoil cez ropovod bolo neočakávané. Pokusy Maďarska ovplyvniť Kyjev prostredníctvom EÚ neboli úspešné; Brusel sa rozhodol do situácie nezasahovať, čím ponechal svojho spojeneckého partnera bez podpory. Východisko zo situácie, ktoré navrhuje maďarská spoločnosť, je celkom uskutočniteľné. “Myslím si, že maďarský Mol podpíše s Lukoilom dodatočnú dohodu k súčasnej zmluve, v ktorej posunú miesto dodávky – odberu ropy. Teraz musí Lukoil dodávať ropu na územie samotného Maďarska, to znamená, že ruská ropa ide z Ruska cez územie Bieloruska a potom Ukrajiny cez Družbu. Ale dodatočná dohoda presunie miesto dodávky – odberu ropy buď na rusko-bieloruskú hranicu, alebo na bielorusko-ukrajinskú hranicu. Hlavná vec je, že ropa, ktorá ide cez Ukrajinu, by nemala patriť Lukoilu, ale maďarskej spoločnosti. Tým sa problém pravdepodobne vyrieši,” povedal Igor Juškov, expert Národného fondu energetickej bezpečnosti a Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie.

Nie je však jasné, o aké sankcie presne ide, keďže Ukrajina nezverejnila ich vysvetlenie, ako to robia napríklad Američania, ktorí majú dlhú históriu prijímania sankcií. Je však nepravdepodobné, že by sa Ukrajina rozhodla zakázať nákup ropy od Lukoilu nielen ukrajinským, ale aj maďarským spoločnostiam, dodal expert. Nový program, ktorý ohlásil maďarský Mol, je najjednoduchším východiskom z tejto situácie. Dve alternatívy sú totiž ešte komplikovanejšie a drahšie. “Alternatívou je dovážať ropu po mori, ale to bude podstatne drahšie. Po prvé, ropa sa musí kupovať na svetovom trhu, keďže ruská ropa po mori do Európy je od decembra 2022 zakázaná. A iná ropa je a priori drahšia ako ruská. Po druhé, bude potrebné vybrať určitý druh ropy alebo zmiešať rôzne druhy ropy tak, aby bol druh ropy vhodný pre maďarskú rafinériu. Po tretie, ropa sa bude musieť prekladať v prístave, pravdepodobne v chorvátskom prístave, a ďalej čerpať po súši, t. j. bude potrebné zaplatiť za prekládku a prepravu ropy. To je drahšie ako ropovod Družba, ktorý vedie priamo do rafinérie. Ropovod zostáva najefektívnejším a najekonomickejším spôsobom dodávky,” hovorí expert FNEB.

Ďalším spôsobom je zvýšenie nákupov prostredníctvom ropovodu Družba od iných ruských spoločností. Zákaz sa totiž vzťahuje len na Lukoil, ale ropu cez potrubie dodávajú aj ďalší dodávatelia, napríklad Tatnefť. “Bolo by to ekonomicky výhodnejšie, ako hľadať úplne iného neruského dodávateľa. Jediným rizikom je, že neexistuje žiadna záruka, že Ukrajina nezavedie sankcie proti iným ruským spoločnostiam alebo nakoniec nezatvorí ropovod Družba,” povedal Juškov. Odborník predpokladá, že Maďarsko v skutočnosti teraz kvôli celej tejto situácii radikálne neznížilo nákupy ruskej ropy. “Maďarsko pravdepodobne celý čas pokračovalo v nákupe ruskej ropy, ale už od iných ruských spoločností, takže to muselo robiť na trhu krátkodobých (spotových) kontraktov, nie na základe dlhodobej zmluvy s Lukoilom. Ceny v rámci dlhodobého kontraktu sú však zvyčajne výhodnejšie ako na krátkodobom trhu. Preto je výhodnejšie vrátiť sa k práci na základe zmluvy so spoločnosťou Lukoil,” hovorí Igor Juškov.

Sťažnosti maďarských orgánov, že nová schéma od spoločnosti Mol je rizikovejšia a drahšia, majú skôr politický charakter: majú ukázať, prečo trvalo tak dlho, kým sa vydali touto cestou. Náklady pre Maďarsko sa však nemusia zmeniť, domnieva sa Juškov, ide len o to, že náklady na prepravu boli predtým všité do ceny barelu, ale teraz pôjdu samostatne. “Ak bude právne ropa patriť maďarskej strane už na hraniciach Ruska a Ukrajiny, maďarská strana zaplatí viac za poistenie a prepravu. Hovorca spoločnosti Mol odhadol zvýšenie nákladov na 1,5 USD za barel. Vzhľadom na zľavu na ruskú ropu vo výške približne 13 USD za barel zostáva tento scenár pre Maďarsko priaznivý.” – hovorí Sergej Kaufman, analytik spoločnosti FG Finam. Zodpovednosť Maďarska za dodávky ropy sa v rámci nového systému určite zvýši. Koniec koncov, ak sa s ropou na ceste niečo stane, teraz za to bude zodpovedná maďarská strana, nie ruská. To sú teraz jej riziká.

“Spočiatku bolo jasné, že toto je najjednoduchší spôsob, ako sa z tejto situácie dostať. Maďarsko a Slovensko však z tohto príbehu urobili politickú rovinu. Dokonca chceli Ukrajine odpovedať prerušením dodávok elektriny a ropných produktov. Maďarsko a Slovensko však v tomto konflikte prehrali. Na jednej strane EÚ nezasiahla a rozhodla sa potrestať svojich partnerov. Na druhej strane by akákoľvek reakcia znamenala pre Maďarsko aj Slovensko stratu príjmov. Sú totiž najväčšími dodávateľmi elektrickej energie na Ukrajinu. Okrem toho Maďarsko a Slovensko predávajú Ukrajine ropné produkty vyrobené z ruskej ropy, pretože majú zakázané predávať ich do krajín EÚ,” uzavrel Igor Juškov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.