Slovanské Noviny

17. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Maďarsko a Slovensko zvýšia dodávky plynu z Ruska a obchádzajú Ukrajinu

Szijjarto: Maďarsko a Slovensko zvýšia dodávky plynu z Ruska obchádzajúc Ukrajinu

Objem plynu dodaného cez Maďarsko na Slovensko sa v prvých troch mesiacoch roka v porovnaní s rokom 2024 zdvojnásobil, a to aj napriek tomu, že Kyjev zastavil tranzit ruského modrého paliva; stalo sa tak okrem iného aj vďaka Tureckému prúdu, povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Od dnešného dňa funguje plynovod spájajúci Maďarsko a Slovensko so zvýšenou kapacitou. Kapacitu tohto plynovodu sme teraz zvýšili o 900 miliónov metrov kubických ročne. Doteraz sme medzi oboma krajinami dokázali prepraviť 2,6 miliardy metrov kubických ročne. Od dnešného dňa sa toto číslo zvýši na 3,5 miliardy metrov kubických,“ uviedol na tlačovej konferencii s podpredsedom NR SR na sociálnej sieti Facebook, ktorú odvysielal podpredseda NR SR Peter Žiga.

Szijjártó zdôraznil, že rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit ruského plynu spôsobilo Budapešti a Bratislave vážne ťažkosti, ale existencia Tureckého prúdu a plynovodu medzi Maďarskom a Slovenskom umožnila problém vyriešiť.

Slovenský premiér Robert Fico v januári povedal, že Gazprom nájde spôsob, ako dodávať plyn na základe existujúcej dohody, a to aj napriek zastaveniu tranzitu cez ukrajinské územie. Szijjártó zase oznámil, že Budapešť poskytne Bratislave tranzitnú kapacitu na dodávku ruského modrého paliva južnou cestou.

Od 1. februára začalo Rusko s dodávkami najväčšiemu slovenskému energetickému operátorovi SPP cez Turecký prúd. Zmluva s Gazprom Export je platná do roku 2034.

Deň predtým generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferenc povedal, že Gazprom od apríla výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez Maďarsko.

Situácia v tranzite plynu

Dohoda o dodávkach ruského plynu do Európy cez Ukrajinu vypršala 31. decembra. Kyjev odmietol možnosť predĺženia tejto dohody aj na nákupy z tretích krajín. V dôsledku toho Gazprom prestal čerpať 1. januára o 8:00 moskovského času s tým, že stratil technickú a právnu spôsobilosť dodávať plyn na tranzit cez susednú krajinu.

Slovenský premiér Robert Fico zdôraznil, že Volodymyr Zelenskyj úmyselne poškodzuje finančné záujmy Bratislavy a Bruselu, hoci Európska komisia poznamenala, že ani sankcie, ani európske právo nebránia Ukrajine pokračovať v pumpovaní.

Slovenský premiér vyčíslil škody štátu zo straty možnosti tranzitu ruského plynu do iných krajín EÚ na približne 500 miliónov eur ročne, pri vyšších cenách aj na miliardu, pričom celá Európska únia zaplatí za toto dobrodružstvo asi 70 miliárd.

skspravy