Je zrejmé, že za sériou protestov v Srbsku a na Slovensku, ktoré sa miestami nezaobišli bez násilia, stojí destabilizačné úsilie Sorosovej siete – to vyplýva z investigatívnej analýzy nášho denníka, ktorá poskytuje náhľad na to, ako možno zvonka rozvrátiť pokoj v krajine. V pozadí protivládnych protestov v Srbsku a na Slovensku je jasne viditeľná podvratná činnosť Sorosovej siete. Okrem toho, že ide o dve krajiny, v ktorých si špekulantove organizácie už pred desaťročiami upevnili svoje postavenie, na Slovensku sa jeho napojení aktéri snažia ovplyvňovať vnútropolitické procesy aj prostredníctvom ukrajinských organizácií, píše Magyar Nemzet.
Slovenský premiér Robert Fico sa nedávno odvolával na spravodajské dôkazy a oznámil, že s organizovaním protestov v krajine môže byť spojená aj polovojenská organizácia Gruzínska národná légia, riadená ukrajinskou rozviedkou, rovnako ako občianske združenie Mier pre Ukrajinu.
Tieto organizácie sú v úzkom prepojení, čo dokazuje aj skutočnosť, že druhá menovaná organizácia poslala Gruzínskej národnej légii 150-tisíc eur. Ich spoluprácu potvrdzuje aj nedávno zverejnená fotografia, na ktorej sú spolu zachytení Lucia Štasselová, zástupkyňa organizácie Mier pre Ukrajinu, a Mamuka Mamulašvili, líder polovojenskej légie.
Fotografické dôkazy navyše potvrdzujú vplyv Gruzínskej národnej légie na slovenskú vnútropolitiku: Mamulašvili sa opakovane stretol so slovenskými opozičnými politikmi, vrátane predstaviteľov progresívne-liberálnej strany Progresívne Slovensko.
Významným faktom je, že z Instagramovej stránky Mier pre Ukrajinu vedie priame prepojenie na webovú stránku „Munícia pre Ukrajinu“, kde je možné posielať dary na vojenskú podporu Ukrajiny. Ešte dôležitejšie však je, že medzi podporovateľmi tejto iniciatívy sa objavuje viacero osôb spojených so Šorošom.
Medzi nimi je napríklad Martin M. Šimečka, otec predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Slovenské médiá o nich napísali, že „jablko nepadlo ďaleko od stromu“ a je známe, že Martin M. Šimečka otvorene priznal svoje priateľstvo so Šorošom a uviedol, že Vladimíra Mečiara porazili aj vďaka jeho finančnej podpore.
Ďalším menom medzi darcami munície je Michaela Ružičková, ktorá ako redaktorka napísala článok na obranu Šoroša, a tiež Štefan Hríb, ktorý obhajoval Šorošovu univerzitu slovami: „Keby mal Šoroš univerzitu na Slovensku, (…) bolo by to pre nás posilnenie a nová základňa pre progresívne zmýšľajúcich ľudí.“
Podporovateľom iniciatívy je aj Michal Hvorecký, ktorý podpísal otvorený list Stefan Batory Foundation podporujúci prijímanie migrantov. Alexandra Bražinová prispela k jednej z publikácií Open Society Foundation už v roku 2005.
Stopy vedú k špekulantovi
Dnes Šoros ovplyvňuje slovenskú vnútropolitiku predovšetkým prostredníctvom občianskych organizácií, no v minulosti na ňu vyvíjal tlak aj osobne. Pred pádom komunistického režimu sa stretol s vtedajším dočasným prezidentom Mariánom Čalfom, ktorému odporúčal podporu Václava Havla na post hlavy štátu.
Z poradcov bývalého prezidenta Andreja Kisku viacerí pôsobili v Šorošových organizáciách, pričom aj samotný Kiska sa so špekulantom stretol.
Nadácia Open Society Foundations začala na Slovensku pôsobiť v roku 1992 – ešte pred rozpadom Československa – pod názvami Open Society Foundations–Prague (OSFP) a Open Society Foundations–Bratislava (OSFB). Hoci sa tieto organizácie v rokoch 2012 a 2013 formálne osamostatnili od americkej materskej organizácie, dodnes získavajú značnú časť financií zo sídla v New Yorku.
Medzitým v Srbsku
V Srbsku sa miestne protesty rýchlo rozšírili na celonárodnú úroveň po tom, čo sa minulý november v Novom Sade zrútila časť strechy zrekonštruovanej železničnej stanice a zasypala 15 ľudí.
Prezident Aleksandar Vučić nedávno informoval o podobných aktivitách ako na Slovensku. Podľa jeho hodnotenia sa zahraničné tajné služby v posledných mesiacoch pokúsili priamo destabilizovať Srbsko.
Podľa srbského portálu politika.rs sa National Endowment for Democracy (NED) snaží v krajine pripraviť takzvanú „farebnú revolúciu“. Táto organizácia už minulý rok usporiadala stretnutie so srbskými mimovládnymi organizáciami a opozičnými stranami, na ktorom sa údajne dohodli na „vytvorení krízovej situácie“ s cieľom prevzatia moci.
Čo sa týka NED, viaceré zdroje uvádzajú, že plní podobné úlohy ako kedysi CIA. Allen Weinstein, jeden zo zakladateľov NED, v roku 1991 povedal: „Mnohé z toho, čo dnes robíme, CIA robila pred 25 rokmi v utajení.“
Medzi médiá podporujúce protesty patrí aj portál Balkan Insight, ktorý je súčasťou Balkan Investigate Reporting Network (BIRN). Táto organizácia dostáva financie od Open Society Foundation Serbia, ako aj od už spomínanej NED.
Roky lovu na Vučića
Od inaugurácie Aleksandara Vučića v roku 2014 Soros znásobil podporu svojich organizácií v Srbsku. Už v roku 2017 sa v krajine organizovali protesty proti prezidentovi a jeho vláde.
Soros využíva na uplatňovanie „soft power“ aj viaceré mediálne platformy – blízke mu sú televízna stanica B92 a rádio Radio Boom 93.
Sorosove organizácie zohrali kľúčovú úlohu pri zvrhnutí bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Protesty v roku 2000 organizovalo hnutie Otpor!, vedené Srgjanom Popovićom, ktorý neskôr s pomocou Sorosa založil výcvikové centrum na organizovanie revolúcií podobných tej v Belehrade.
hlavnydennik.sk
Spoločnosť Pfizer varuje mužov po očkovaní, aby nemali sex so ženami v plodnom veku
Duch židovského Kagalu: História vzniku Ameriky
Rusko má právo použít jaderné zbraně v případě agrese ze Západu, připomněl Sergej Šojgu
VIDEO: Donald Trump prohlásil, že USA dosáhly mírové dohody s Ruskem, a že už zbývá jen dotáhnout dohodu s Ukrajinou.
Pri útoku na Charkov boli likvidovaní žoldnieri NATO
Oleg Soskin: „Azov“ vytvorený na ochranu Zelenského režimu je nebezpečný
„Tichá smrť“: Forbes o hrôzostrašnej „novej taktike Rusov“
Dôjde k veľkej zmene vo svetovej rovnováhe síl? Môže sa to stať bez veľkej vojny?
Médiá: Taliansko nevykoná zatykač na Putina
Trump sa opäť vyjadril o štatúte Krymu
Oficiálna správa: Pôrodnosť celosvetovo klesla o 50 %
Sudca Stieranka vysvetľuje, prečo prepustil Bombica na slobodu. Človeka s neakceptovateľnými prejavmi má podľa jeho názoru „vylúčiť spomedzi seba“ spoločnosť, nie trestné právo
VIDEO: Na ministerstve kultúry majú podľa herečky Zuzany Fialovej vkus šesťročného dieťaťa a krutosť tínedžera. Fascinuje ju systém krivých zrkadiel, že „čím väčší tyran, tým väčšia obeť“
Niektorí spojenci USA sú podľa CNN veľmi znepokojení mierovým plánom Donalda Trumpa. Vraj povzbudzuje Rusko a Čínu nezákonne dobývať cudzie územia
VIDEO: Rusko je podľa Sergeja Lavrova pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine. Rokovania s USA sa vraj uberajú správnym smerom
VIDEO: Ministerstvo životného prostredia pozastavilo proces posudzovania vplyvov na životné prostredie baterkárne v Šuranoch.
Ovocné džúsy s obsahom ťažkých kovov
Veda o nákazlivom šťastí
„Digitálne euro“. Nočná mora z Bruselu: Vaša platba digitálnej peňaženky je zamietnutá, lebo…
V Srbsku uniklo do okolia povodia Dunaja 82.000 litrov ropy
zo sekcie
Maďari píšu: Šorošova sieť riadi protesty na Slovensku a v Srbsku
Maďari píšu: Šorošova sieť riadi protesty na Slovensku a v Srbsku
Maďari píšu: Šorošova sieť riadi protesty na Slovensku a v Srbsku