Vyhrážky francúzskeho prezidenta prišli deň po tom, ako hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že Rusko dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony na svojom území.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu vyzval iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, aby„okamžite ukončil“ podporu, ktorú Irán poskytuje ruskej armáde počas jej invázie na Ukrajinu. Táto podpora zahŕňa aj dodávky útočných dronov, pripomenul vo svojom sobotňajšom vyhlásení Elyzejský palác.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Podľa agentúry AFP Macron v telefonickom rozhovore s Raísím zdôraznil vážne „bezpečnostné a humanitárne dôsledky“ dodávok dronov z Iránu pre Rusko „a vyzval Teherán, aby okamžite ukončil podporu, ktorú takto poskytuje ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine.“
Telefonát sa uskutočnil deň po tom, ako hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby upozornil, že Rusko dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony na svojom území. Táto továreň „by mohla byť plne funkčná začiatkom budúceho roka“.
V súvislosti s týmto oznámením Biely dom zverejnil satelitnú snímku umiestnenia potenciálnej továrne v špeciálnej ekonomickej zóne Alabuga v Tatárskej republike, približne 900 kilometrov východne od Moskvy.
„Zdá sa, že vojenské partnerstvo medzi Ruskom a Iránom sa prehlbuje,“ uviedol Kirby vo vyhlásení s odvolaním sa na informácie amerických tajných služieb.
Podľa Spojených štátov Rusko dostalo z Iránu stovky dronov, ktoré majú útočiť na Kyjev a „terorizovať“Ukrajincov. Teherán tieto tvrdenia poprel.
USA tvrdia, že drony sa vyrábajú v Iráne, prepravujú sa cez Kaspické more „a potom ich ruské sily používajú proti Ukrajine.“
Biely dom dodal, že vydá nové vládne odporúčanie, ktoré má pomôcť podnikom a vládam, aby sa neúmyselne nepodieľali na iránskom programe výroby bezpilotných lietadiel.
Washington odhaduje, že Irán dodal Rusku stovky útočných dronov a súvisiace vybavenie a pomohol mu tak pri invázii na Ukrajine. Podľa amerických údajov sa bezpilotné lietadlá vyrábajú v Iráne a do Ruska ich prepravujú cez Kaspické more.
Teherán výmenou za pomoc s vybudovaním továrne na drony žiada o nákup stíhačiek Su-35, útočných vrtuľníkov, radarov a cvičných lietadiel Jak-130 z Ruska, tvrdí Biely dom.
Kirby doplnil, že Spojené štáty budú pokračovať v uvaľovaní sankcií na aktérov zapojených do transferu iránskej vojenskej techniky do Ruska pre použitie na Ukrajine.
Irán opakovane poprel obvinenia USA, že posiela Rusku vojenské vybavenie v priebehu vojny na Ukrajine. Počas nej však Moskva a Teherán oživili spolupráca. Nedávno oznámili výstavbu železničného spojenia, ktorým chcú obísť tradičné námorné trasy i medzinárodné sankcie.
Veľmi ziskový biznis. Západ zasypal Ukrajinu bezpilotnými lietadlami
Fínsky politik: Milujem Mášu a Medveďa. Rusofóbia je psychické ochorenie!
Poľsko odmietlo presunúť MiG-29 na Ukrajinu: lietadlá budú odoslané na likvidáciu
Šimkovičová: Denník N opäť konšpiruje, alebo ako vždy, dezinformuje!
Príprava na konflikt medzi Poľskom a Ukrajinou? Varovanie ukrajinského dôstojníka vyvoláva poplach
Vychvaľované nemecké protilietadlové systémy sa ukázali ako bezmocné proti ruským dronom
VIDEO: Výbušný film „Citizen Vigilante“ otriasa sociálnymi sieťami aj najvyššími politickými kruhmi, kde vyvoláva obavy z radikalizácie a povstania európskeho obyvateľstva proti migrácii a všetkým politikom a stranám, ktorí ju organizujú a podporujú
Európa pripravuje pre Ukrajinu miliónovú armádu
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Poľsko je proti vstupu Ukrajiny do EÚ
VIDEO: Exšéf SIS Vladimír Pčolinský: Najväčší špión je mobil. Dokáže prezradiť celý náš život a dostať sa doň dá navonok obyčajnou esemeskou. Politici si ho dávajú aj pod zadok
VIDEO: Michal Šimečka vo videu z Dubaja ukazuje, v akom luxuse žijú oligarchovia spájaní s Robertom Ficom a na čo idú dane slovenských občanov, alebo ako predseda PS opäť hucká národ proti premiérovi a strane Smer
Kto projektoval plány tohto sveta
Ruská korveta odohnala člny Greenpeace aj nemeckú pobrežnú stráž od tankera s ropou
V Rumunsku zhabali 75 kilogramov kokaínu s portrétom Zelenského
Veľká zelená schizofrénia
Žatva na Slovensku je v plnom prúde, sucho a teplo budú mať vplyv na výnosy plodín aj krmovín
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Macron sa vyhrážal Iránu a žiadal prezidenta Raísího okamžite prestať podporovať Rusko vo vojne s Ukrajinou
Macron sa vyhrážal Iránu a žiadal prezidenta Raísího okamžite prestať podporovať Rusko vo vojne s Ukrajinou
Macron sa vyhrážal Iránu a žiadal prezidenta Raísího okamžite prestať podporovať Rusko vo vojne s Ukrajinou