Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Liberáli hrajú falošnú hru: Sulík nesplnil žiadne požiadavky a rozbil už druhú vládu. Za nezvládnutú koronakrízu je zodpovedný aj on

Od začiatku to bola falošná hra. Umelá zámienka na odchod premiéra a nesplnenie žiadnych požiadaviek. Strana SaS jedno tvrdí a iné robí. Sulíkovcom sa už druhýkrát podarilo rozbiť vládu, ktorej boli členmi. Strana SaS sa môže dostať do politickej izolácie. Sulík zrejme nebude nikdy spokojný, okrem situácie, ak eby bol sám premiérom

Richard Sulík

Sulík bol mediálnou opozíciou vrámci koalície. SaS však hlasovala za všetko, čo si Matovič pípol 

Sulíkova strana Sloboda a solidarita (SaS) sa zapíše do dejín slovenskej politiky, ako strana, ktorá rozbila každú vládu, v ktorej bola. V roku 2011 Sulíkovci povalili vládu Ivety Radičovej kvôli eurovalu. Teraz vystúpili z vlády Igora Matoviča.

Zdá sa, že Sulík nebude nikdy spokojný, až dokým nebude sám premiérom. Sulík totiž už od začiatku torpédoval vlastnú vládu a správal sa ako opozícia vrámci koalície. Jeho hra však bola falošná. Jedno bolo totiž Sulíkove mediálne výstupy a druhá vec bolo hlasovanie jeho poslancov v parlamente, kde prakticky všetko, čo navrhol Matovič, podporili. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sulíkovci dokonca podporili aj odovzdanie kompetencií do rúk hlavného hygienika, ktorý sa zo dňa na deň stal novým vládcom Slovenska. SaS taktiež podporila celoplošné testovanie, ktoré situáciu vôbec nezlepšilo. Práve naopak.

Sulík potreboval všetku vinu hodiť na Matoviča 

Spackaná koronakríza je teda vinou celej vlády, vrátane strany SaS. Sulík sa preto potreboval z tejto situácie vyviniť sa zhodiť celú vinu za nezvládnutú koronakrízu na premiéra Igora Matoviča. Zároveň sa chcel Matovičovi pomstiť za to, že dlhé mesiace musel od neho znášať urážky kvôli robeniu opozície vrámci koalície.

Využil na to rusofóbny záchvat strany Za ľudí, ktorú rozpútali po nákupe ruských vakcín Sputnik V. Kým Zaľudia najprv volali len po miernej rekonštrukcii vlády, Sulík požadoval ihneď „hlavu“ premiéra Matoviča.

Jeho zámienka však stála na vode. Matovič mal odstúpiť vraj preto, že na košickom letisku osobne privítal ruské vakcíny. Akoby už Sulík „zabudol“ na to, že aj on v minulosti  vítal „zlé“ východné „hybridné zbrane“ z Číny, v podobe ochranných pomôcok proti koronavírusu.

SaS porušila všetky dohody

Sulíkovci od začiatku vládnej krízy nehrajú férovo. Najprv bola dohoda na tom, že po odstúpení ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), odstúpi zo svojho postu aj predsedníčka zdravotného výboru Jana Bittó Cigániková (SaS), na ktorej miesto zasadne práve Krajčí.

Krajčí už odstúpil, no Cigániková stále sedí na svojej predsedníckej stoličke. To je prvým porušením dohody zo strany SaS. Ďalej bola dohoda, že spoločne s odchodom Matoviča z postu premiéra odstúpi taktiež Richard Sulík z postu ministra hospodárstva.

Tu by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že Sulík svoju podmienku splnil, no Matovič ju porušil, keďže stále ostáva premiérom. Nie je to však celkom tak. Sulík totiž po informácii, že Matovič by mal získať post podpredsedu pre boj s korupciou, začal špekulovať, že v tom prípade sa on chce po rekonštrukcii vlády vrátiť späť na ministerstvo hospodárstva. Pritom nikdy pred tým nepadla požiadavka, že Matovič nemôže pôsobiť ako člen vlády.

Sulík teda už dopredu avizuje, že sa chce na post ministra hospodárstva vrátiť, čo by znamenalo, že nesplní požiadavku, ktorú dostal od hnutia OĽaNO. Je to rovnaký nezmysel, akoby Matovič teraz odstúpil, ale povedal by, že v zrekonštruovanej vláde chce byť opäť premiérom.

Nebola splnená ani tretia požiadavka a to vzdanie sa jedného ministerstva, ktoré strana SaS pred rokom dostala navyše.

Liberálna strana SaS teda v podstate nesplnila žiadnu požiadavku najsilnejšieho koaličného partnera OĽaNO. Igor Matovič preto zatiaľ nemá dôvod na odstúpenie. 

Sulíkovci odišli z koalície 

Sulíkovci medzi tým už stihli odísť z vládnej koalície s argumentom, že Matovič neodstúpil a oni vraj už splnili všetky požiadavky. Čo samozrejme nie je pravda.

Sulíkova SaSka teda pod falošnou zámienkou odišla z koalície a do histórie slovenskej politiky sa zapíše ako strana, ktorá rozbila každú vládu, ktorej bola členom. Aj keď samozrejme narozdiel od vlády Ivety Radičovej, súčasná vláda zatiaľ nepadla, no SaSka sa už nálepky rozbíjača vlád nezbaví.

Pre SaSku bude po ďalších voľbách veľmi ťažké presvedčiť politické strany, aby im dali ešte šancu.Strana SaS sa stala nestabilnou a nepredvídateľnou stranou, ktorá pod hocakou zámienkou je ochotná rozbiť vlastnú vládu. Sulíkovci sa tak môžu ocitnúť v politickej izolácii. 

SaSka tiež vyhlásila, že po odstúpení premiéra Matoviča je ochotná sa do vlády vrátiť. Samozrejme so Sulíkom na ministerstve hospodárstva. S takýmto koaličným partnerom, ktorý si vždy dáva dodatočné podmienky a neustále špekuluje, sa však vládne veľmi ťažko. Matovič by teda najlepšie urobil, keby sa už SaSkou nezaoberal a nechal ju v opozícii.

Požiadavky nesplnili ani Zaľudia 

Teraz je potrebné sústrediť sa na trojkoalíciu. Aj keď povedzme si otvorene, to tiež nebude ľahké. Podobne ako SaS ani strana Za ľudí nesplnila svoje podmienky. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga neodstúpil a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková odstúpila presne tak ako Sulík – už dopredu avizovala, že na ministerstvo spravodlivosti sa chce po rekonštrukcii vlády vrátiť.

Aj tu sa ukazuje, že na liberálne strany sa nikdy netreba spoliehať. Je to možno aj ponaučenie dobudúcna, ak bude mať niekto nutkanie vytvárať koalíciu s liberálmi. 

Za ľudí je navyše roztrieštená strana, kde pôsobia dve krídla – Veroniky Remišovej a Márie Kolíkovej, resp. Juraja Šeligu. Je teda možné, že aj keby sa Matovič nejako dohodol na trojkoalícii zo Zaľuďmi, možno polovica poslancov zo strany odíde. Trojkoalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, by tak stála na krehkej väčšine a možno ani to nie. Možno budú potrebovať aj nejaké hlasy z opozície.

Pomôžu vláde Tarabovci? 

Oči sa teraz najviac upierajú na štyroch nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu (Život-národná strana), ktorí by mohli podporiť Matovičovu, resp. Hegerovu vládu. Možno za výmenu, že sa presadia zákony na ochranu života. Aj keď Tarabovci podporujú referendum za predčasné voľby, mohli by túto vládu podporovať aspoň do vypísania predčasných volieb. Reálne totiž hrozí, že na Slovensku bude vládnuť tzv. úradnícka vláda pod patronátom prezidentky Zuzany Čaputovej. Čo by pre konzervatívcov predstavovalo hotovú katastrofu. Čaputová by totiž s najväčšou pravdepodobnosťou do vlády vymenovala svoju progresívnu juntu, ktorá by mohla zmeniť Slovensko na nepoznanie.

Samuel Gdovin, hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.