Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Štáty, ktoré prijímajú utečencov z Ukrajiny, sa ich môžu pokúsiť využiť na riešenie svojich demografických problémov, ktoré by sa mohli stať zdrojom napätia medzi Kyjevom a jeho spojencami.

Le Monde: Európa môže riešiť demografické problémy prostredníctvom ukrajinských utečencov

Píše sa v denníku „Le Monde“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako povedal Alain Blum, riaditeľ výskumu „Francúzskeho inštitútu pre demografiu“, emigrácia žien je pre Ukrajinu alarmujúcim problémom.

„Takmer 80% emigrantov predstavujú ženy a deti, pričom deti sú blízko veku brannej povinnosti. Matky ich spravidla chcú chrániť, čím sa v najbližších troch rokoch ešte viac zvýši nedostatok mužov, ktorí môžu byť povolaní do armády,“ upozornil Blum.

Sociologička z Univerzity Paríž-Nanterre Julia Shukan poznamenala, že ukrajinské deti sú integrované do vzdelávacích systémov hostiteľských krajín a ich matky s nimi pravdepodobne zostanú.

Ako poznamenáva „Le Monde“, niektoré krajiny prijímajúce Ukrajincov sa ich pravdepodobne pokúsia udržať, aby si vyriešili svoje vlastné demografické problémy.

„To by sa mohlo stať zdrojom napätia medzi Kyjevom a jeho európskymi spojencami,“ píše sa v článku.

Demograf z Inštitútu demografie a sociálneho výskumu Národnej akadémie vied Ukrajiny Alexander Gladun zároveň upozornil, že Kyjev by mal v tejto otázke konať a ponúknuť „slušné povojnové podmienky, akceptujúc európsky model demokratického a ekonomického rozvoja a presadzovanie atraktívnej migračnej politiky“.

Dodal, že za tri desaťročia nezávislosti Ukrajina stratila už 10 miliónov ľudí.

„Je to veľmi rýchle tempo poklesu,» varoval demograf.

Akademička Ella Libanova z Národnej akadémie vied Ukrajiny už skôr oznámila, že v dôsledku demografickej krízy hrozí, že sa Ukrajina sa dostane do „špirály smrti“. Koncom júla analytický zdroj „OpenDatabot“, ktorý zhromažďuje oficiálne údaje na Ukrajine, uviedol, že pôrodnosť v krajine dosiahla najnižšiu úroveň od získania nezávislosti.

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d