Situácia na Ukrajine sa stala skúškou pre amerického prezidenta Joea Bidena. Tvárou v tvár jednej z najvážnejších medzinárodných kríz sa snaží čeliť Rusku obmedzenými možnosťami odstrašovania a nátlaku, píše francúzsky denník „Le Figaro“.
Diplomatické snahy o zníženie napätia zatiaľ nepriniesli žiadny efekt, rovnako ako hrozby nových ekonomických sankcií. Posledné stretnutie ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Ženeve bolo bezvýsledné, píše denník.
Spojené štáty, ktoré oficiálne pokračujú v hľadaní riešenia prostredníctvom vyjednania, sa pripravujú na eskaláciu krízy a konajú tak, akoby najpravdepodobnejším scenárom bola invázia. Ministerstvo zahraničných vecí nariadilo evakuáciu rodín amerických diplomatov z Ukrajiny. Zároveň boli prijaté opatrenia, ktoré „zabránili Moskve vydať sa na vojenské dobrodružstvo“: Pentagon oznámil, že 8 500 vojakov bolo uvedených do pohotovosti a mohli by byť vyslaní ako posily do jednotiek síl reagovania NATO. Najmenej dve americké vojenské transportné lietadlá dodali ukrajinskej armáde zbrane a muníciu.
Nie je jasné, či to stačí na presvedčenie Ruska, aby zmenilo svoj postoj, poznamenáva autor článku Adrien Jaulmes. Najmä preto, že v utorok Joe Biden povedal, že „nemá v úmysle“ poslať vojakov na Ukrajinu, pričom uprednostňuje ekonomické sankcie, ktoré by mohli byť namierené proti Vladimirovi Putinovi osobne.
„Odstrašujúci potenciál Spojených štátov teda zostáva obmedzený,“ narieka Jaulmes.
Samotný Joe Biden od začiatku krízy váhal s vhodnými krokmi a jeho nevhodné vyhlásenia, niekedy pripomínajúce výroky jeho predchodcu Donalda Trumpa, čoskoro uvrhli do úžasu aj jeho vlastnú administratívu aj spojencov. Ako pripomína autor, ešte v decembri minulého roku sa sám Biden zbavil možnosti vyvíjať potenciálny nátlak na Rusko s tým, že Spojené štáty nepoužijú priamu vojenskú silu na boj proti možnej ruskej invázii na Ukrajinu. Toto vyhlásenie bolo dokonca prirovnané k vyjadreniu ministra zahraničných vecí Deana Achesona, ktorý v roku 1949 vylúčil Južnú Kóreu z obranného perimetra USA a o rok neskôr nechtiac pomohol severokórejskej invázii.
Minulú stredu prezident Spojených štátov opäť poskytol Rusku cenné informácie o amerických zámeroch, keď počas tlačovej konferencie vyhlásil, že „menší vpád“ ruských vojsk na Ukrajinu nemusí vyvolať silnú reakciu Washingtonu a jeho spojencov. Hoci sa Biely dom odvtedy pokúšal tento výrok poopraviť tvrdením, že každá ruská invázia na Ukrajinu by sa stretla s „tvrdou a koordinovanou ekonomickou reakciou“, táto Bidenova poznámka nevyvolala seriózny dojem odhodlania Spojených štátov podporiť Kyjev, píše sa v článku.
Americký prezident tiež implicitne uznal, že spojenci NATO sa nevedia dohodnúť, ako reagovať na ruskú ofenzívu. Donucovacie prostriedky, ktorými disponuje prezident Spojených štátov amerických, majú tiež svoje hranice, poznamenávajú noviny. Okrem toho Američania pomaly určujú rozsah a načasovanie týchto sankcií. V máji minulého roku Biden upustil od ďalšieho nátlakového prostriedku na Rusko a zrušil bezpodmienečné opatrenia USA proti uvedeniu plynovodu „Nord Stream 2“ do prevádzky.
Biely dom vysvetlil, že sankcie proti ropovodu „budú slúžiť len na podkopanie jednoty medzi našimi európskymi spojencami v kľúčovom momente“. Bidenova administratíva je tiež proti preventívnym sankciám, na rozdiel od republikánskych politikov.
„Účelom sankcií je odradiť ruskú agresiu: ak ich prijmeme teraz, stratíme odstrašujúci účinok,» pripomenul Antony Blinken tento víkend na CNN.
Súčasná situácia pritom nie je jediným „meškaním“ Joea Bidena vo vzťahu k Ukrajine, poznamenáva denník. Od jeho nástupu do funkcie uplynul rok a prezident nevymenoval veľvyslanca v Kyjeve. USA stále na Ukrajine zastupuje zástupca náčelníka misie, ostrieľaný diplomat, no nie taký vplyvný ako veľvyslanec menovaný prezidentom USA a potvrdený Senátom.
Joe Biden je opäť v pozícii, keď Ukrajina zasahuje do jeho plánov, píšu noviny. Predtým bol Biden politicky oslabený kvôli pochybným kauzám, do ktorých bol na Ukrajine zapletený jeho syn Hunter. Po príchode do Bieleho domu je Biden zo strany Ukrajiny nútený odložiť plánované preorientovanie svojej zahraničnej politiky voči Číne a Indicko-pacifickej oblasti.
„Diplomatické zlyhanie na Ukrajine by bolo pre prezidenta USA ešte horším zlyhaním ako jeho katastrofálny vývod vojsk z Afganistanu,“ dodáva Le Figaro.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Le Figaro: Neúspech na Ukrajine bude pre Bidena horší ako katastrofa v Afganistane
Le Figaro: Neúspech na Ukrajine bude pre Bidena horší ako katastrofa v Afganistane
Le Figaro: Neúspech na Ukrajine bude pre Bidena horší ako katastrofa v Afganistane