Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že USA obsadili regióny bohaté na ropu a tvrdé hospodárske sankcie destabilizovali Sýriu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdí, že vojenská prítomnosť USA v sýrskych provinciách bohatých na ropu, ako aj ochromujúce hospodárske sankcie uvalené v priebehu rokov prispeli k pádu bývalého prezidenta Bašára Asada.
Ozbrojené opozičné skupiny pod vedením džihádistov z radikálneho islamistického hnutia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) uskutočnili koncom novembra prekvapivú ofenzívu, v priebehu niekoľkých dní obsadili rozsiahle územia Sýrie a zmocnili sa hlavného mesta Damask. Vládne sily nekládli takmer žiadny odpor a Asad a jeho rodina utiekli do Ruska, kde im bol udelený azyl.
Lavrov v rozhovore pre tlačovú agentúru TASS v pondelok uviedol, že „jedným z dôvodov zhoršenia situácie bola neschopnosť bývalého vedenia uspokojiť základné potreby obyvateľstva uprostred dlhotrvajúceho občianskeho konfliktu“.
„Veľký podiel viny na tom nesie Washington, ktorý de facto obsadil severovýchodný región Sýrie, ktorý je najbohatší na zdroje, a tiež vyvíjal na Damask silný sankčný tlak,“ uviedol najvyšší ruský diplomat. Toto ekonomické „škrtidlo“ zo strany Washingtonu má podľa neho za následok nespokojnosť obyvateľstva.
Podľa Lavrova musela Asadova vláda v ťažkých ekonomických podmienkach zaviesť nepopulárne opatrenia, ktoré následne vyústili do protestov. A hoci Rusko poskytovalo Damasku humanitárnu pomoc, sýrske úrady nedokázali viesť zmysluplný dialóg s opozíciou a susednými štátmi.
Americká armáda je v Sýrii prítomná už od roku 2014 s deklarovaným cieľom bojovať proti teroristom z Islamského štátu (IS). Asadova vláda považovala americký kontingent ako okupantov a obviňovala Washington z krádeže prírodných zdrojov.
Minulý týždeň Pentagón odhalil, že na svojich základniach v tejto blízkovýchodnej krajine má umiestnených približne 2 000 príslušníkov armády, pričom predtým uvádzal počet 900.
V Sýrii je vojensky prítomné aj Rusko, ktoré prevádzkuje základne v Humajmím a Tartúse. V roku 2017 sa Moskva a Damask dohodli na umiestnení ruských jednotiek v tejto krajine na 49 rokov.
Po odchode Asadovej vlády je Rusko pripravené diskutovať o budúcnosti svojich vojenských zariadení s novými orgánmi po skončení prechodného obdobia vyhláseného do 1. marca 2025, uviedol Lavrov v nedeľu pre agentúru RIA Novosti.
Rusko podľa jeho skoršieho vyjadrenia udržiava kontakty s novou dočasnou vládou v Damasku, aby zabezpečilo bezpečnosť ruských občanov a veľvyslanectva v krajine.
Nové sýrske orgány pod vedením islamistov z hnutia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) by si želali zachovať dobré vzťahy s Ruskom, uviedol de facto vodca krajiny Ahmad Šara alias Abú Muhammad al-Džawlání, ktorý v nedeľňajšom rozhovore pre televíznu stanicu Al-Arabíja naznačil, že jeho vláda sa nemusí nevyhnutne usilovať o stiahnutie ruských vojenských zariadení zo Sýrie.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Stalinov jasnovidec Wolf Messing: Predpoveď dramatických udalostí, ktoré majú nastať v roku 2026
Protesty pokračujú: Organizátori ohlásili ďalší protest proti progresivizmu! Tentoraz v Žiline
Spolupráca rezortov úspešná: Slováci dostanú energopomoc bez papierovačiek!
Slovensko končí s množiarňami: chov „nepapierových“ psov na predaj má byť úplne zakázaný
„Strážca!“ Putin vypustil beštiu veľkú ako päťposchodová budova: výbuchy pri Japonsku. Ponorka je zničená. Japonci sú hysterickí
EÚ lepkavým genderom siaha v školách na naše 8-ročné deti!
VIDEO: Korupční zemětřesení v Bruselu ve stínu pokusu Evropské komise o loupež ruských aktiv za bílého dne, v jejímž důsledku může Belgii hrozit prohra v mamutí arbitráži a hned poté státní bankrot
VIDEO: „Nachádzame sa v napínavom momente. Najbližšie dni rozhodnú, či bude mier alebo sa vojna na Ukrajine rozšíri smerom k Európe,“ vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán
Indické námorníctvo si prenajíma od Ruska jadrovú ponorku
Čínsky líder ostro odmietol Napoleonove pokusy o podporu Ukrajiny
Ukrajina vs. ukrajinské deti
Takmer každá krajina sveta má zlaté rezervy. Kto ich vlastní: štát, alebo „páni peňazí“?
Vojnová propaganda a démonizácia Rusov. Putin to jasne vysvetlil pre NATO
EÚ sa obáva, že rokovania medzi Ruskom a USA sa dotkli otázok aktív
MMF vyzval na dodržiavanie medzinárodného práva týkajúceho sa ruských aktív
Babiš splnil prezidentovu podmienku, stane sa premiérom. Pavel: Dodržal dohodu, vymenujem ho
Splnomocnenec Kotlár sa naplno vracia do boja proti mRNA vakcínam
Nová povinnosť pre Slovákov sa týka až 600-tisíc domácností
Bude to prekvapenie ! Sľubuje Zacharovová pre EÚ
Zlaté záchody na Ukrajine, škandál v Bruseli. Vážne slová o zániku EÚ
zo sekcie
Lavrov vymenoval dôvody pádu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada
Lavrov vymenoval dôvody pádu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada
Lavrov vymenoval dôvody pádu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada