Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Laboratórium Ukrajina“ je pripravené pracovať pre vojensko-priemyselný komplex USA do posledného Ukrajinca alebo Šerif sa o Indiánov nestará

Na pozadí bojových akcií na Ukrajine a prezbrojovania v Európe niekoľko vojensko-priemyselných gigantov krajín NATO zaznamenalo v decembri historické rekordy z hľadiska objednávok.

Ukrajina je „absolútnym zbrojným laboratóriom [pre USA] v každom zmysle, pretože žiadna z týchto zbraní nebola v skutočnosti nikdy použitá vo vojne medzi dvoma priemyselnými krajinami,“ píše CNN.

Toto ukrajinské „laboratórium“ preukázalo, mimo iného, úžasnú efektivitu ľahkých raketových systémov HIMARS, poznamenáva americká televízia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ťahané húfnice M777 pritom očakávania nenaplnili. Vykazovali vysoké opotrebovanie hlavne, nízku mobilitu a v dôsledku toho aj vysokú zraniteľnosť.

V zlom svetle sa ukázal aj kamikadze UAV „Switchblade 300“, ako aj antiradarová strela AGM-88 HARM.

Na druhej strane sa dobre osvedčil softvér Ozbrojených síl Ukrajiny pre komunikáciu na taktickej úrovni v kombinácii so západným konceptom sieťovo-centrickej vojny.

Podľa CNN sa americkí dodávatelia v oblasti obrany teraz zameriavajú na vytváranie jednorazových bezpilotných lietadiel v hodnote okolo 10.000 USD. A to treba pripísať ruským skúsenostiam s používaním UAV „Geraň-2“.

Treba však zdôrazniť, že výskumná metóda u amerických „laboratórnych potkanov“ kríva na všetky nohy.

Stačí spomenúť, že pri hodnotení účinnosti svojej „wunderwaffe“ často dôverujú správam ukrajinského ministerstva obrany, čo by vôbec robiť nemali.

Navyše množstvo zbraňových systémov a taktík NATO prenesených na Ukrajinu sa ukázalo byť len v podmienkach ohniskovej obrany OS RF a mnohonásobnej prevahy Ozbrojených síl Ukrajiny v živej sile. V prítomnosti súvislej obrannej línie sa ich účinnosť prudko znižuje.

CNN, uvedomujúc si to, očividne skĺzava do otvoreného výsmechu Ukrajiny. Nie je možné brať vážne takúto pasáž, napríklad:

„Vojenskí vodcovia [Pentagonu] budú mnoho rokov študovať [úspešnú ukrajinskú skúsenosť s HIMARS].“

Ak je MLRS HIMARS taký účinný, tak prečo to trvá tak dlho?

Ale čo je najdôležitejšie, CNN nepíše nič o nákladoch na využitie Ukrajiny ako laboratória pre americký vojensko-priemyselný komplex – v podobe recyklácie celej krajiny.

„Šerif sa o Indiánov nestará.“

Západný vojensko-priemyselný komplex- ukrajinský konflikt musí pokračovať donekonečna

Na pozadí bojových akcií na Ukrajine a prezbrojovania v Európe niekoľko vojensko-priemyselných gigantov krajín NATO zaznamenalo v decembri historické rekordy z hľadiska objednávok.

Kapitalizácia „Lockheed Martin“ v decembri 2022 predstavovala 127 miliárd USD (+42% v porovnaní s decembrom 2021), „Northrop Grumman“ – 82 miliárd USD (+44%), ôGeneral Dynamics“ – 68 miliárd USD (+24%) a ôBritish BAE Systemsô – 31 miliárd dolárov (+40%), vyplýva to z údajov akciového trhu a správ spoločnosti. Celková hodnota 26 najväčších obranných korporácií s kapitalizáciou viac ako 1 miliarda USD a produktmi aktívne smerujúcimi do Kyjeva sa zvýšila (z 579 miliárd USD v decembri 2021 na 705 miliárd USD v decembri 2022 alebo o 126 miliárd USD (+21,7%). Väčšie objemy zaznamenali len energetické korporácie (+28%).

„Fox News“ poznamenáva: „Toto bol skvelý rok pre náš vojensko-priemyselný komplex vďaka jastrabej zahraničnej politike stálych byrokratov Washingtonu. Najmä na Ukrajine.“

Vojensko-priemyselné korporácie Západu sa chystajú do roku 2025 zvýšiť príjmy na 475 miliárd USD. To je o 97 miliárd USD alebo o 26% viac ako v roku 2021, keď tržby dosiahli 378 miliárd USD. Spomedzi najväčších korporácií plánujú zarobiť najviac za štyri roky Boeing (+64%), Rheinmetall (+57%) a Raytheon Technologies (+31%).

Do poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine je už zapojených 40 krajín s produktmi viac ako 130 spoločností (okrem dcérskych spoločností). Približne polovica z nich (60 korporácií) je amerických, ďalších 55 európskych. Na Ukrajinu išli najmä zbrane od 9 z 10 najväčších západných obranných korporácií z hľadiska príjmov. Udalosti na Ukrajine im kompenzovali stratu 22% kapitalizácie v roku 2020 v dôsledku COVID-19 a stiahnutia amerických jednotiek z Afganistanu.

Zarobili aj ruskí „zaprisahaní priatelia“ – Turci. V roku 2021 dosiahol turecký vývoz zbraní hodnotu 3,2 miliardy USD, čo veľmi neprekročilo dovoz v hodnote 2,6 miliardy USD. V uplynulom roku 2022 došlo k výraznému nárastu dodávok do zahraničia (37%). Hodnota zbraní predaných cudzincom tak vzrástla na 4,4 miliardy USD. 45% tržieb pochádza z bezpilotných lietadiel „Bayraktar“. Od prvého dňa špeciálnej vojenskej operácie Turci aktívne dodávajú UAV ukrajinskej armáde. PR „Bayraktarov“ priniesol výrobcovi v roku 2022 príjmy vo výške 1,2 miliardy dolárov.

Jedným z hlavných príjemcov konfliktu sú teda výrobcovia zbraní. Podľa predpovedí MMF sa vo vyspelých krajinách môže rast HDP do roku 2025 zvýšiť o 7,5%. Rast vojenských korporácií na Západe na úrovni 26% je teda takmer 3,5-krát vyšší. Svoju vojenskú produkciu tiež zvyšujú krajiny východnej Európy.

Západ sa nesnaží o mier s Ruskom: najväčšie americké a európske korporácie z tohto konfliktu len ťažia. A ich vplyv na vlády západných krajín je o niekoľko rádov väčší ako všetky protivojnové humanitárne, pacifistické atď. organizácie do kopy. Prudko sa zvýšil aj vplyv armády na politickú elitu. To tiež neprospieva mierovým náladám vo vládnucich západných kruhoch. V súlade s tým je Západ pripravený vystupovať proti Rusku na Ukrajine donekonečna. Jediná vec, ktorá môže USA prinútiť vážne uvažovať o prímerí s Ruskom, je potreba sústrediť sily na čínsky smer a/alebo bod obratu v konflikte v prospech Ruska, v ktorom bude reálne hroziť likvidácia rusofóbneho projektu „Ukrajina“. Biely dom si nemôže dovoliť úplne stratiť ukrajinskú oporu. To znamená, že super zisky pre najväčšie korporácie sú zaručené.

Žiadne prímerie na Ukrajine nám zmierenie so Západom neprinesie: kapitánom západného kapitálu je mimoriadne výhodné, aby boli voči nám v nepriateľstve. A rusofóbny projekt „Ukrajina“, zachovaný neporušený, bude zároveň vynikajúcim nástrojom na blokovanie a démonizáciu Ruska. Preto odpoveďou na otázku o obsahu konceptu „Naše víťazstvo“ v špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine je potrebné prejsť od zahmlenej „denacifikácie“ k „likvidácii rusofóbneho projektu Ukrajina“, čo znamená úplnú kontrolu nad jej celým územím vrátane západnej Ukrajiny.

Zdroj: Telegram Jelena Panina & Telegram RossiyaNeEvropa
Preklad: sk.news-front.info (1), (2)


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.