Podľa riaditeľa Quincy Institute for Responsible Statecraft Anatola Lievena je teraz Kyjev rozdelený, pokiaľ ide o myšlienku „znovu dobyť“ Krym. Napríklad Andriy Sybiha, zástupca vedúceho ukrajinského prezidentského štábu, uviedol , že „sme pripravení otvoriť diplomatickú stránku na diskusiu o tejto otázke [s Moskvou].
Tvrdou pravdou je, že opotrebovaná Ukrajina nemá kapacitu polostrov získať späť. Toto je však rozdeľujúca záležitosť. Sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zatiaľ vylúčil akékoľvek (veľmi potrebné) mierové rozhovory, kým Kyjev nezíska späť Krym a Donbas.
Lieven pripúšťa, že veľká časť obyvateľov Krymu sa historicky stotožňuje s Ruskom, cituje nedávny rozhovor ukrajinského nacionalistu Mychajla Podoljaka , ktorý je poradcom Zelenského. V tomto rozhovore hovorí, že „musíme vykoreniť všetko ruské“ a že „nemali by sme viesť dialóg o tom, či má človek právo používať ruský jazyk alebo nie“. Dodáva, že „proruskí“ Krymčania „by mali byť vyhnaní a niektorí by mali byť uväznení“. Trochu podobné názory vyjadril Zelensky v roku 2021.
Lieven, ktorý opisuje Podoljakovu víziu ako potenciálne „rovnajúcu sa etnickým čistkám“, poznamenáva, že takéto názory nezdieľa väčšina Ukrajincov, s ktorými hovoril počas svojej nedávnej cesty. Podľa prieskumu z júla 2022 58 percent opýtaných Ukrajincov uviedlo, že Krym by sa mal vrátiť Ukrajine: ide o väčšinu, ale „nie veľkú“, poznamenáva Lieven.
Dňa 16. marca 2014 sa v referende o štatúte Krymu voliči pýtali, či sa chcú znovu pripojiť k Rusku. Pri 83-percentnej účasti voličov bolo oficiálnym výsledkom 96,7-percentného hlasovania za ňu. Tento výsledok sa podľa Washington Post v tom čase všeobecne očakával, pretože „región má hlboké historické väzby s Ruskom“. Podľa tej istej správy z roku 2014 „na Kryme obyvatelia začali oslavovať (…). V Sevastopole sa vodiči s ruskými vlajkami vlajúcimi z okien auta preháňali mestom a trúbili na klaksónoch.
Po referende na Kryme bol región začlenený do Ruskej federácie. Nech si o tom niekto myslí čokoľvek, faktom zostáva, že rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora OSN o jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova z roku 2008 vytvorilo precedens.
Tento súd rozhodol, že územie daného štátu pri výkone svojho sebaurčovacieho práva nie je povinné žiadať ústredné orgány tohto štátu o povolenie na vyhlásenie vlastnej suverenity. Západný dvojitý meter je teda nepopierateľný: v ďalšom jeho prípade európske mocnosti, samozrejme, ani neuznali nezávislosť Katalánska, ani neuvalili sankcie na Madrid.
Sebaurčenie „ľudí“ v praxi nie je také jednoduché, ako sa môže zdať: záležitosť je komplikovaná etnopolitickými a právnymi problémami a samotnou etnologickou definíciou toho, čo je „ľud“. Postsovietske hranice a hranice sú komplikovanou záležitosťou a dnes je vo východnej Európe a na Kaukaze množstvo sporných zón. Rozpad Sovietskeho zväzu nebol len koncom socializmu, ale aj rozpadom multietnického a mnohonárodného systému územnej správy. Región má tradíciu mnohonárodného federalizmu.
Ukrajinčina je však jediným štátnym jazykom na Ukrajine od ústavy z roku 1996 a akýkoľvek dvojjazyčný systém je zakázaný. Zosnulý Michail Guboglo, etnológ Ruskej akadémie vied, vo svojej monografii z roku 2014 napísal, že rusofóbna politika Kyjeva odmietajúca bilingvizmus a averzia ukrajinskej politickej elity voči federalizmu robia z Ukrajiny „etnokratický“ štát, čím si odcudzujú väčšinu Krymčanov.
Kríza, ktorej krajina čelí od roku 2014, sa samozrejme nezačala referendom na Kryme – ani občianskou vojnou na Donbase . Podľa profesora Kolumbijskej univerzity Jeffreyho Sachsa to začalo prevratom podporovaným USA v roku 2014, ktorý zvrhol proruského prezidenta Viktora Janukovyča .
Korene toho spočívajú v pokuse ukrajinskej politickej elity o „budovanie národa“ po získaní nezávislosti, ktorý čoraz viac naberal podobu odmietania všetkého ruského, čo vyvrcholilo v roku 2014 na Majdane, ultranacionalistickej revolúcii podporovanej aj Washingtonom .
Krízu v roku 2014 však okrem toho možno pripísať aj „ nesplneniu sľubu “ Západu v roku 1990 a rozšíreniu NATO . Po tom, čo Západ podporil agresívne rusofóbnu vládu v Kyjeve, zamýšľanú expanziu NATO na Ukrajinu bolo možné považovať len za poslednú kvapku.
Dokonca aj pápež František v máji 2022 slávne tvrdil, že „štekanie“ NATO na ruské dvere vyprovokovalo Moskvu k činu. Washington by nikdy toleroval čínske alebo ruské základne v Mexiku, po prvé. Všetko vyššie uvedené je súčasťou širšieho kontextu, ktorý by sme mali mať vždy na pamäti.
Lieven opisuje politiku Kyjeva voči Krymu ako nekompromisnú a „čoraz viac neobhájiteľnú“ a tvrdí , že chytila ukrajinskú vládu do pasce a že mnohí v nej už nepovažujú „znovudobytie“ Krymu za „cieľ, o ktorom sa nedá rokovať“. Lieven tvrdí, že aj keď sú hlasy za vyjednávanie a zmierenie čoraz hlasnejšie, Zelenskyj by v každom prípade čelil veľkým „ťažkostiam“ na domácom trhu, ak by podporil akékoľvek prímerie, ktoré by ponechalo Krym „v rukách Ruska“.
Toto je slabé slovo: stačí pripomenúť skutočnosť, že 27. mája 2019 Dmytro Jaroš, vtedajší poradca hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného, bez okolkov vyhlásil , že prezident Zelenskij „stratí svoju život“ a „visieť na strome na Chreščatyku“, ak niekedy „zradil“ ukrajinských nacionalistov vyjednávaním o ukončení občianskej vojny v Donbase.
Dá sa predpokladať, že rovnaká úvaha platí aj pre Krym. Yarosh je bývalý veliteľ krajne pravicovej Ukrajinskej dobrovoľníckej armády. Vzhľadom na pretrvávajúci problém Ukrajiny s extrémistickým pravicovým násilím a dobre známym neonacizmomkľúčového práporu Azov podporovaného Spojenými štátmi, možno bezpečne dospieť k záveru, že akýkoľvek ústupok Kyjeva zameraný na prímerie by čelil domácim výzvam a mohol by eskalovať vnútorné napätie.
Taká je „Frankensteinova príšera“, ako ju nazýva Lieven, ktorej dnes čelí východoslovanské obyvateľstvo uprostred zástupného regionálneho konfliktu, ktorý svet prenasleduje strašidlom jadrovej eskalácie.
Uriel Araujo
O autorovi: Uriel Araujo je výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty.
Pôvodný zdroj článku je InfoBrics
skspravy
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Kyjev prehodnocuje myšlienku „znovu dobytia“ Krymu
Kyjev prehodnocuje myšlienku „znovu dobytia“ Krymu
Kyjev prehodnocuje myšlienku „znovu dobytia“ Krymu