Slovanské Noviny

22. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Mapa konfliktu na západnom Balkáne je vo všeobecnosti nasledovná. Účastníci konfliktu: obeť konfliktu — pravoslávni Slovania (Srbi) proti koalícii moslimov (Albánci a Bosniaci) a katolíckych Slovanov (Chorváti).

Srbi sú pasívni, aktívni sú Albánci, Bosniaci a Chorváti. Predmetom konfliktu je územie, civilizačný projekt, peňažné toky. Etnický konflikt založený na náboženskej identifikácii

Zákazníci konfliktu: nadnárodné finančné a priemyselné skupiny (Rockefellers, Rothschilds, Oppenheimers atď.), ktoré sa snažia upevniť výsledky víťazstva v studenej vojne (zabrániť Rusku v pomste a posilneniu Číny), rodiny európskych monarchií (Windsorovci, Habsburgovci), Vatikán.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spojenci: Srbi majú Rusko a čiastočne Čínu; Albánci, Bosniaci a Chorváti majú západo-európske spoločenstvo, Britániu, USA, Turecko.

Sympatizanti: so Srbmi — Gréci, pravoslávni Macedónci; s Albáncami, Bosniakmi a Chorvátmi — krajiny Blízkeho východu, Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Poľsko.

Pozorovatelia: Irán, Irak, Sýria, India, africké štáty, Afganistan pod vládou Talibanu, Pakistan, krajiny strednej Ázie, krajiny Kaukazu (Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko) , Bielorusko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko.

Balkán všeobecne a najmä západný Balkán sa v dôsledku kolapsu bipolárneho systému sveta posunul k civilizačnému projektu Západu a prešiel do sféry jeho vplyvu. Dĺžku tohto obdobia nemožno predpovedať.

Balkán zostáva oblasťou geopolitického mocenského vákua sily a nasávania sily (Brzezinski), kde sú veľmoci v pokušení zasiahnuť v snahe oslabiť dominanciu konkurenta. Súčasne rastú zdroje na vybudovanie pákového efektu strán konfrontácie, ale konečný výsledok sa nedostavuje. Štáty západného Balkánu sú chudobné a malé, využívajú geopolitické vydieranie veľmocí: ak nás nezoberiete, pôjdeme k vašim konkurentom.

Na línii NATO je hlavným problémom spolupráca Severného Macedónska a Bosny a Hercegoviny so Srbskom. Integrácii Bosny a Hercegoviny do NATO bráni hrozba srbského separatizmu. NATO na západnom Balkáne používa cielený prístup: niekto chce vstúpiť do NATO (Bosna a Hercegovina), niekto hľadá partnerstvo (Srbsko). Severné Macedónsko je v procese pripojenia a čaká na konečný protokol.

Korupcia — hrozba úniku informácií o NATO. Stupeň korupcie v obrannej sfére západného Balkánu študuje NATO. Cieľom je zhodnotiť spoľahlivosť potenciálnych spojencov počas vojenských a maskovaných (mierových, záchranných a iných humanitárnych) operácií. Obrazovka — posilnenie etických základov. Hodnotí sa Bosna a Srbsko. Používajú sa údaje o sebahodnotiacich dotazníkoch a hodnoteniach „zástupcov iných štátov“ NATO.

V Bosne a Hercegovine prevzalo od roku 2011 vojenské vzdelávanie NATO. Personál učí angličtinu. Na žiadosť Belehradu je v Srbsku od roku 2013 implementovaný program vojenského vzdelávania NATO. Jeho dôležitými prvkami sú školenia špecialistov na kybernetickú bezpečnosť a boj proti hybridným hrozbám.

V oblasti kybernetických hrozieb spolupracujú špecialisti NATO s „Inštitútom obrany“ v Belehrade, program je zostavený v súlade s bolonským procesom. Srbsko sa zapája do aktivít NATO cez vývoj vojenských výcvikových programov v Arménsku. Objektívne teda možno konštatovať, že Srbsko ako spojenec Ruska sa podieľa na posilňovaní kurzu Arménska v NATO, čo sa rovná účasti Ruska na vojenskom výcviku kosovských Albáncov.

Srbsko sa zúčastňuje výcviku zdravotníckych pracovníkov pre iracké bezpečnostné sily. Proces plánovania a hodnotenia síl (PARP), vzdelávacích projektov a programu na posilnenie etiky pre Srbsko sa odráža v reforme pozemných síl podľa štandardov NATO.

Srbsko zároveň vykonáva vektorové cvičenia, podobne ako Bielorusko, s Ruskom pod názvom „Slovanské bratstvo“. Je zrejmé, že tieto cvičenia nemajú skutočné politické zameranie na vojenskú integráciu týchto dvoch krajín a slúžia Rusku na zaistenie možnosti vykonávať vojenské spravodajské operácie.

Severné Macedónsko sa stalo platformou pre kybernetické operácie v záujme NATO, pričom nazbieralo svoje vlastné skúsenosti.

Vplyv USA na EÚ ochabuje: keď Grécko stiahlo svoje námietky voči vstupu Severného Macedónska do NATO kvôli názvu štátu, podalo protest proti vstupu Albánska a Sev. Macedónska do EÚ Francúzsko. Žiada zmenu postupu pri prijímaní nových členov a potom aj rokovania s novými kandidátmi. Začiatkom roka boli tieto požiadavky splnené, čo oneskorí prijatie niektorých kandidátov do EÚ.

V procese absorpcie západného Balkánu Európskou úniou sa objavil čínsky faktor. To mení rovnováhu síl pre všetkých účastníkov tradičného boja na Balkáne. Rusko má dvojakú motiváciu: je pre neho výhodné podporovať Srbsko pomocou Číny a oslabovať EÚ a zároveň je dôležité, aby nás Čína nevytlačila.

Rusko má na udržanie vplyvu na západnom Balkáne k dispozícii slabé páky: ekonomiku, identitu a bezpečnosť. Vo všetkých týchto oblastiach je EÚ schopná blokovať vplyv Ruska a obmedziť činnosť Ruska hrozbou zhoršovania vzťahov. Ekonomika (t.j. energetika) je stále hlavným zdrojom ruského vplyvu na Srbsko, ale keďže sa na žiadosť EÚ zmenšuje, najdôležitejším zostáva humanitárne smerovanie. Prozápadné nálady mladých Srbov budú korigované ako sklamanie z výsledkov európskej integrácie.

Vučić je schopný posilniť svoju pozíciu na Západe na úkor škandálov s Ruskom, ale tieto škandály kontroluje a nedovoľuje spôsobiť Rusku skutočné škody. Príkladom je špionážny škandál v Srbsku s obvinením údajného dôstojníka GRU z prevodu peňazí srbskému zamestnancovi. Škandál vznikol počas rokovaní o nákupe ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 Srbskom.

Toto bolo divadlo pre rozvoj spolupráce s NATO — Srbi si pamätajú bombardovanie a poškodilo by to Vučićovu povesť. Škandál ale ukázal, že Vučić je pre Západ ako vlastný: mohol zastaviť mediálnu kampaň, ale vyjadril sa k nej. Zároveň nebol nikto zatknutý: ruský zamestnanec opustil Srbsko dlho pred škandálom a tvár jeho srbského kontaktu bola vyretušovaná. Toto je skutočná pozícia Srbska voči EÚ a Rusku.

Alexandr Chaldej, REGNUM

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.